O tom, ako rôzne sa dá spraviť festival kávy (+fotogaléria)

Festival kávy a čokolády v Nitre beží druhý rok. Tentokrát je roztiahnutý na dva celé víkendy. Káva skončila práve dnes, čokoláda bude o týždeň.

Program festivalu

Vystavovatelia boli podobní ako minulý rok, iba pár sa vystriedalo za nových. Pribudli napríklad nová pražiareň zo Žiaru nad Hronom Shanti Art Café a vietnamská Trung Nguyên aj s plecháčikmi z Čiech. Zo zabehnutých spomeniem Green Plantation, Coffee Veronia, Bean Up, Čierna perla, Arcaffé, Rosetta a Paták kávovary. Fajnovosti z kávy napiekla tunajšia reštaurácia Quo Vadis, čokoládové muffiny s krémom sa im ozaj vydarili. Maľovali sa kávou obrazy, bola tu aj dobová kaviarnička s pomocou Slovenského poľnohospodárskeho múzea. Sobota bola venovaná súťažiam v latte art aj aeropresse, nedeľa zasa prednáškam. Každá sa týkala niektorej z príprav kávy.

Shanti Art Café bar & restaurant

Vietnamská káva Trung Nguyen

Formát prednášok bol celkom vydarený. Syphon, aeropress, džezva, bolo tu všetko. Najprv rečník vysvetlil postup prípravy a neskôr ju názorne ukázal. Na konci zišiel dole z pódia a nechal ľuďom ochutnať jej výsledok. Nedostalo sa vždy každému, ale napriek tomu to bolo jednoduché a priame. Mal som malú reč o moka kávovaroch a prekvapilo ma, koľko ľudí si dodatočne ešte prišlo po radu, ľudia mali naozaj záujem.

Ochutnávka arabskej kávy

Na festivale bolo tento rok menej ľudí ako minulý. Možno preto, lebo sa akcia rozdelila na dva víkendy. A možno aj preto, že sa v rovnakom čase konala výstava áut a navyše bol nádherný jesenný víkend. Na druhej strane, bola menšia tlačenica a viac času na rozhovory. Čo som počul, zredukoval sa aj počet zberačov zadarmových vecí. To celé uvoľnilo atmosféru.

Teraz to podstatné. Dá sa vôbec spraviť dobrá kávová akcia v menšom meste a v komerčnom nákupnom centre? Skrátim to, dá. Kto chce, je tu aj dlhšia verzia. Dajme na chvíľu bokom debatu o tom, že OC Mlyny vysávajú všetok život z mesta. Malo sa to riešiť predtým, než boli vôbec postavené a cez tých, ktorí výstavbu povolili. Inak mám skôr pocit, že to vyhovuje väčšine obyvateľov aj návštevníkov mesta, obchoďák je skrátka plný. Tá istá realita funguje, ak chcete niečo organizovať. Sto ľudí vám zvihne palec, niekto vás možno aj pochváli za snahu. S reklamou alebo bez nej, ukážu sa desiati. Súkromná párty s cuppingom káv sa dá urobiť aj lacnejšie, nie?

V súvislostiach tunajšej reality sa festival kávy v obchodom centre ukazuje ako najrozumnejšia cesta. Teda, ak je splnená aj druhá a podstatnejšia podmienka. Dobrý formát a organizácia. Keď sa toho chytí povedzme PR agentúra, bude to väčšinou zlepenec promo akcií a značiek, ktoré majú nutkavú potrebu vyskočiť na vás z každej konzervy. Zažili sme napríklad v Bratislave. V Nitre sa organizácie chytil predajca kávy Montecelio. Je násobne ľahšie byť nezávislý a pozývať koho chcem, ako robiť v branži a pozývať trebárs aj svoju konkurenciu. Boli tu vedľa seba napríklad Števo Vargočko so svojimi ľahkými tónmi broskýň a bobuľového ovocia, pár stolov ďalej sa Palo Paták hrdo hlásil k tomu ako predáva kávu a nie ovocie. Nevravím, že títo dvaja sa nemajú v láske. Len som chcel demonštrovať, že na malom priestore tu bolo zastúpené všetko. Všetky metódy praženia, všetky farby zŕn aj všetky môžné názory na kávu. Slušnú porciu dostali aj prednášky. Na konci si názor spraví aj tak návštevník, nasilu nikoho neprerobíte. Skrátka, veľmi slušná akcia sa urobiť dá, aj za výrazne rozdielnych podmienok. Ak bol cieľ ukázať všetky podoby kávy a podporiť tunajšie podniky.

Tento rok bude ešte jedna kávová výstava, festival, nazvite to ako chcete. V inom meste, s iným organizátorom a v inom formáte. Budem aj tam, sám som zvedavý na porovnanie.

Fotogaléria

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (5)

  1. A nevedel by si tu „malu rec o mokka kavovaroch“ niekde zverejnit ?

    1. Vacsina toho je uz spisana tu v clankoch, naposledy som urobil maly suhrn tu http://delikatesy.etrend.sk/kava-napoje/moka-ako-alternativna-priprava-14149

  2. Ahoj prosim ta, kde bude ta dalsia kavova vystava? Dakujem

    1. 7. – 9. november, hotel Crown Plaza v BA, viac o tom napíšem v najbližších Omrvinkách.

  3. Dakujem velmi pekne :-) dufam, ze sa kamaratke podari ist, kedze ja som odcestovana :-(

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.