Veľtrh Danubius Gastro a majstrovstvá baristov SR, obe s prekvapením (fotogaléria)

Posledné ročníky veľtrhu som vynechal. Z časových aj konkrétnych dôvodov. Úroveň išla dole, a tak nebol dôvod ísť sa tam pozrieť. Minulý rok sa mi donieslo, že sa predsalen začal zlepšovať. Keď sa naň presunula aj súťaž baristov, musel som ísť.

Prvý dojem z výstavy – veľa menších vystavovateľov. Naozaj som sa mohol túlať uličkami a stále som nachádzal nové a nové veci. Páčilo sa mi to viac, ako veľké predizajnované stánky veľkých firiem.

Mal som tiež pocit, že varenie sa posunulo bližšie k návštevníkom. Namiesto lačného pozerania súťaží kuchárov tu bol napríklad stánok s medzinárodnými jedlami alebo slovenská koliba kde sa dalo najesť.

Na druhej strane, videl som celú jednu sekciu venovanú chlebu, ale sláva to nebola. Ani v súťaži o najlepší chlieb. Technické zmesy a čudesné obchodné názvy namiesto kvásku. Bratislavský rožok má receptúru predpísanú, takže aspoň ten zostáva nezmenený.

Čo som našiel a čo si pôjdem kúpiť

Napríklad slnečnicový olej z Klátova. Konečne domáca alternatíva k veľkovýrobe, ktorá sa už ani domácou nedá nazvať. V stánku Lyra Chocolate som zasa ochutnal sušené machovky obalené v čokoláde. V ústach najprv začne čokoládová chuť, ktorú postupne strieda kyslá z ovocia. Veľmi príjemný prechod z jednej chute do druhej. Ale iné som chcel, Lyra bude čoskoro predávať aj čisté kakao. Som zvedavý, ako sa z neho bude piecť.

Fotogaléria

Barista 2014

Minulé ročníky sa konali v rôznych hoteloch, tento rok sa súťaž dostala na veľtrh gastronómie. Myslím, že je to zmena k lepšiemu. Scéna bola lemovaná rôznymi kávovými stánkami, od bicyklového Pána Králička až po Green Plantation z Komárna.

V súťaži pokračovala aj nová disciplína z minulého roku, Cup Tasters. Súťažiaci dostane pred seba 3 šálky s kávou. Dve sú rovnaké, tretia je iná. Musí odhaliť ktorá. Objavila sa tu aj známa kávová osobnosť, Luigi Lupi, krsný otec latte art. So sebou priniesol aj útlu šampiónku v tomto umením, do menšej šálky dokázala napratať 24 srdiečok.

Veľmi dobre to išlo samotným baristom v rámci majstrovstiev. Videl som napríklad minuloročného šampióna Mariána Plajdička. Úžasne rozprával a ešte lepšie sa pasoval s nervozitou a trasúcimi rukami. Dve espressá sa mu nepodarili a radšej natiahol čas a urobil nové. To ho stálo kopec trestných bodov. Aj napriek tomu bol tak dobrý, že súťaž  opäť vyhral. Voľný drink pripravoval pomocou aeropressu. Len taký detail, nemal v ňom kávu, ale ananás. Vyrobil esenciu, ktorou pred servírovaním posprejoval nápoj.

Čo predviedol Lukáš Podbehlý je úplne iná kategória. Medialu získal v každej jednej disciplíne. Vyhral Latte Art, v Baristovi a Cup Tasters skončil druhý a v Coffee in Good Spirits tretí.

Kompletné výsledky sú tu:

Kategória Barista
1. Marián Plajdičko
2. Lukáš Pobehlý
3. Lukáš Soľanič

Kategória Latte Art
1. Lukáš Pobehlý
2. Martin Karabiňoš
3. Vladimír Kmec

Coffee in Good Spirits
1. Martin Hudák
2. Dominik Šmajda
3. Lukáš Pobehlý

Kategória Cup Tasters
1. Pavol Krajňák
2. Lukáš Podbehlý
3. Martina Cibuľova, Viktor Štefančík

Viac info aj fotiek zo súťaže nájdete na stránke Slovenskej asociácie kávy.

Fotogaléria

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.