Všetky kávové ochutnania posledných týždňov

Neviem prečo, ale v poslednom čase sa mi stáva stále rovnaká vec. Vojdem do priestoru a je tam funkčný kávovar a pitná káva.

V podstate to budú Omrvinky, len tentoraz kompletne kávové. Bolo niekoľko súťaží, chystá sa niekoľko zmien a kade tade pootvárali nové podniky.

Druhá časť majstrovstiev baristov v Banskej Bystrici

Súťaž sa konala v Záhrade – centre nezávislej kultúry a súťažilo sa v dvoch kategóriách. Latte art je už dobre známa, ale k nej pribudla po prvý krát aj Brewers Cup. Prvú kategóriu vyhral Patrik Varga z Prešova, Brewers Cup zasa Veronika Gálová Veselá, mimochodom minuloročná slovenská majsterka Baristka.

Víťazi z Bystrice

Latte art v Bystrici

Majstrovstvá boli aj v Čechách

Hlavnú súťaž vyhral Ondřej Hurtík s kávou od Doubleshot, inak aj strieborný z minuloročných majstrovstiev sveta v Coffee in Good Spirits. Všimnúť si však treba aj porotcov. Kým Petra Davies Veselá a Jirka Richter sú ako porotcovia u nás už ako doma, pár slovenských porotcov sa ocitlo tento rok na výmenu aj u nich. Menovite Marián Plajdičko, majster Barista spred dvoch rokov a aktuálne majiteľ kaviarne Happy Baristas v Berlíne, tiež Tomáš Callo, organizátor slovenských baristických súťaží a majiteľ prešovského Dublin Cafe. Zdá sa, že sa scény našich dvoch krajín začínajú zlučovať stále viac a viac.

Už nie Coffeefest, ale Standart Fest

Prekvapenie to určite nie je. Hlavne ak vezmem do úvahy fakt, ako sa pár ľudí pozastavovalo dva roky dozadu nad tým, čo robí na festivale kávy írska whiskey. Vtedy sa to oddôvodnilo tým, že veď alkohol patrí ku káve, veď Coffee in Good Spirits. No a samozrejme aj nejaké to sponzorské bolo treba. S novým menom to už s alkoholom prepukne naplno. Festival už totiž nebude len o káve, ale pridajú sa barmani so svojimi koktejlami a aj dizajnéri. „Dobrý trh“, len v hotelovej up-market verzii?

Kým časopisu Standart sa darí nadmieru dobre a predáva sa už v takmer celej Európe, Severnej Amerike aj na pár miestach v Ázii, festival prirodzene narazil na svoje limity. Cuppingy už dnes robí kde-aká kaviareň, docestovať sa dá prakticky kamkoľvek, káv sa sem vozí tiež fúra, takže táto časť roboty je už vybavená. Som však zvedavý, či sa podarí tento projekt vyexportovať aj za hranice, ako sa to podarilo minulý rok s Coffeefestom vo Viedni. Myšlienky na franchise sú u zakladateľov od samotného začiatku.

Mimochodom, festival sa skrátil na jeden deň a bude sa konať v sobotu 12. marca. Len miesto zostalo rovnaké, hotel Sheraton v Bratislave. Vstupné je 15 eur. Ostatné info nájdete na stránke festivalu standartfestival.com.

P.S. 20. februára organizuje Standart súťaž Slovak Aeropress Championship 2016 v bratislavskom Urban House na Laurinskej. Majstrovstvá začínajú o 14:00 a ostatné info nájdete na stránke akcie.

Káva v burgrárni

Spomínal som ju v predošlých Omrvinkách, ale vtedy som ju ešte nemal ochutnanú. Stalo sa tak pár hodín po uverejnení článku. Vošiel som do Regal Burger na Palackého 4, pri bare zaplatil 1,50€, dostal do rúk 0,25l papierový pohár a načapovali mi filtrovanú kávu. Je z Goriffee, pomáhal s ňou Lukáš Záhradník, ktorý bude onedlho tlačiť páky s piestami vo Fachu na Ventúrskej.

Káva to nebola zlá. Nemala samozrejme špeciálne dochute a tóny, ale stále to bolo dobré aj pitné. Úprimne, v burgrárni nečakám kávu z mikrolotu od majstra sveta, ale zohrialo to ruky tých pár sto metrov do kanclu a dosŕkal som to do konca. Takže sa oplatilo.

Mikrokaviareň na kávu so sebou

Mikrokaviareň Swag to go

Tento formát u nás len čakal moment, kto ho spraví ako prvý. Podujali sa na to chalani z W Café, o ktorých som písal pred dvoma rokmi. Volá sa to Sväg to go, zmestí sa tam len kávovar plus dva malé stolíky a káva je hlavne so sebou. V podstate celú ponuku vidíte na fotke vyššie, na čiernej stene. Pár káv a čaj, nedávno pribudli sušienky od Umami. Komu robí probém pachuť papierového kelímka, na stroji sa tu nahrieva aj trocha porcelánu. Alebo si prinesie vlastný cestovný pohár. Podnik nájdete na rohu Špitálskej a ulice 29. augusta.

Ochutnal som espresso od žilinských 9grams, bola to Etiópia zmes Real Gentleman. Priznám sa, nešmakovala mi. Mal som podobný dojem, ako keď sa mi doma nezadarí rovnomerné praženie a vo výsledku mám mix ľahko podpražených alebo prepražených semien. V cappuccine s dobrým mliekom sa to možno prehliadne, ale v espresse mi to skrátka neušlo.

Espresso z 9grams

Miesto nájdete na rohu Špitálskej a ulice 29. augusta a ostatné info na stránke mikrokaviarne www.svag.sk.

Kaviareň v galérii

Pražiareň Kavala je jeden z novších prírastkov na scéne. Boris Nyers začínal v Coffeine a pochádza z Nitry, až nakoniec zakotvil v kaviarni galérie moderného umenia DOT na Lazaretskej 13 (bývalý Gastroset, neskôr predajňa pián).

Kavala v galérii DOT

Ponuka je strohá, kávu dopĺňa len pár limonád, čaje a vo vitríne niekoľko koláčov. V mlynčeku bola aktuálne Etiópia (je všade, úplne všade…) aj Brazília. Ochutnal som prvú menovanú, a hneď dva krát za sebou. Pri prvom ochutnaní mala relatívne dobré telo a potlačenú aciditu. Pri druhom som si myslel, že pijem inú kávu. Bez tela a výraznejšia kyslosť. Dopátrali sme sa k rozdielnej gramáži shotu.

Na bare má Boris vyložený vercajg na alternatívne prípravy a nie je tam na ozdobu. Ešte doplním, že ak práve popíjate kávu od Pána Králička, s veľkou pravdepodobnosťou to bude Kavala.

Ethiopia

Záver

Pražiarne tu ešte stále rastú ako huby po daždi. Takto má vraj vyrásť Goriffee, ktorá plánuje začať pražiť vo vlastnej réžii. Rastú aj existujúce pražiarne. Niektoré do šírky, iné zas prišli na to, že to nie je sranda biznis a vybrali si menej bolestivejšiu cestu kombinovania výberoviek s občasným lacnejším prídavkom.

Inak je to Marzocco so Simonelli kam oko dovidí. Pre menej zorientovaných, sú to „prémiové“ značky kávovarov, obe sa prestriedali na svetových majstrovstvách baristov. Nepriamo s tým súvisí aj fakt, že už sa tu dajú nájsť podniky, kde netreba mať strach dať si kávu. Dokonca aj miesta, kde káva nie je ústredným produktom, vedia spraviť výborný frk do šálky. Podarilo sa to napríklad v Žufani, ktorú som spomínal tento týždeň.

„Majstrov sveta“ je už tiež požehnane, tak sa občas stane, že sa ozvú starší barmanskí mazáci a capnú ich po príliš rýchlo narastených hrebienkoch. Ale zatiaľ je všetko v norme.

Takže… uvidím povedzme o rok, kam sa to všetko posunulo. Už to naozaj netreba sledovať každý mesiac. Za tie roky sa už vyjasnilo kto je kto, tak už len stačí mať dobrú pamäť (ako pri všetkom…) a občas skontrolovať, kto kam došiel. Alebo nedošiel.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (1)

  1. Ja by som možno ku kávovým ochutnaniam pridal ešte čosi navyše. Máme tu prvú recenziu kaviarničky na cesty Cafflano Klassic – http://doprirody.prakticky.sk/2016/02/21/cafflano-klassic-dokonala-kava-na-cestach-i-doma/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.