Našiel som dobré využitie pre gastrofľašu na polevu

Priesvitné plastové fľaše na polevy som vo veľkom nadšení kúpil už pred rokmi. Dlho ležali v skrini a čakali na svoje plné nasadenie v kuchyni. Dočkali sa.

Fľaše na polevu

S tými fľašami to bolo o niečo prozaickejšie. Milovaná, ako náš hlavný kuchtík, pomocník a upratovač môjho kuchynského kreatívneho neporiadku mi ich jednoducho zatrhla. Vraj ďalší krám do kuchyne. Nesťažujem sa, naopak. Ruky jej bozkávam za trpezlivosť, s ktorou trpí moje ustrelené kuchynské pokusy a omyly. Na druhej strane, snažím sa jej to oplácať dobrým jedlom.

Medzičasom prešli tri roky a fľaše sa zrazu po jednom upratovaní objavili naplnené na linke. V jednej ocot, v druhej saponát. Ocot používame často namiesto dezinfekcie. Baktérie a vírusy zabíja rovnako dobre ako ktorýkoľvek megareklamou opradený výrobok, samozrejme za zlomok ceny. V polevovej fľaške sa dobre dávkuje a dá sa nastriekať presne tam, kde ho človek chce mať.

Presné dávkovanie

Podobné platí aj o saponáte. Vďaka malému otvoru v sosáku sa dávkuje omnoho striedmejšie. Zbierku fliaš plánujeme rozšíriť ešte o olej, ale je tu jeden malý problém. Ak použijeme priesvitnú fľašu, nebude sa dať rozoznať olej od žltého saponátu. No tak budeme kupovať zelený saponát. Ja sprostý, šak sa predávajú aj žlté a červené fľaše!

Fľaše môžete samozrejme použiť aj na pôvodný účel, teda rôzne polevy. Základ je však použiť ich na potraviny, ktoré nemusia byť chladené a používate ich denne. Tak ich môžete mať poruke a obsah nezatuchne. Napadlo mi, že by sa možno dali použiť aj na zdobenie perníkov cukrovou penou.

Polevové gastrofľaše zoženiete napríklad v Metre či iných obchodoch s profigastrom. Prípadne poproste nejakého známeho z gastronómie, aby vám ich splašil. Stoja „päť korún“ (cenu si nepamätám ani som ju nenašiel, len v Čechách).

Máte už tieto fľaše? A na čo ich používate?

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (7)

 1. Flase nemam, a ani mi velmi nechybaju, povaluje sa mi v pivnici dost inych ‚odlozenych prazdnych flasiek‘,ze raz sa na nieco zidu ;)

  na saponat si chcem kupit integrovatelny davkovac, odkukany u France, za lacnejsi peniaz najdeny u Ikea.

 2. gastroflasu nemam , staci,ze som pred 4 rokmi kupila v Toskansku keramicke davkovace na olej a ocot-ktore samozrejme zapadli prachom.
  Napad s davkovanim octu sa mi paci, to je presne problem,ked chce clovek naliat ocot na nejake mensie miestecko na armature a pod. Flase by som oznacila nezmyvatelnou fixou, hned budete vediet,kde co mate:)

  1. Nezmyvatelne fixky nemam rad, navyse neviem, ci by vydrzali umyvacku riadu, skor nie ako ano

 3. Povodne to je na horcicu a kecup, nie?:]

 4. Gwendolina

  V Belgicku / Francuzsku sa tieto flase predavaju aj ako davkovace cesta na palacinky. Ja ich pouzivam na zalievku na salat, je to genialne jednoduche: staci naliat olej, ocot, horcicu, korenie, sol (podla toho co treba) a staci len zatrepat, suroviny sa krasne premiesaju a clovek si moze zalievku sam priamo naliat na salat. Usetrim tym miesanie v hrnceku, spinenie vidlicky ci metlicky, ktora je aj tak privelka na take male mnozstvo. Navyse, ak ostane zalievka, da sa elegantne odlozit do chladnicky na dalsi den.

 5. na saponát do kuchyne sú výborné fľaše z tekutého mydla s dávkovačom, ušetrila som už tým veľa jari či tepu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.