Seriál Kuchynské vybavenie po rokoch – 2. časť Riady

V tomto diely som si preveril stav panvíc a hrncov, ktoré doma denne používame. Dopadlo to našťastie v rámci mojich očakávaní, vlastne aj s jedným prekvapením.

Keramický hrniec Emile Henry – recenzovaný 28. februára 2012

Krátke info

Emile Henry Flame
– objem 4l
– cena 94,80€
pôvodná recenzia tu

Predtým, než sa tento riad ukázal u nás v kuchyni, som ho stihol poriadne preveriť. V rúre, na sporáku aj v otvorenom ohni. Prežil všetko, tak som ho rád privítal. Lenže medzičasom nám odišla rúra, tak naň chvíľu sadal prach. Po čase som ho začal znovu používať, najviac na pomaly varené veci. Hlavne tagine, bolonskú omáčku a najnovšie aj rizoto.

Ako zvláda jednotlivé práce

Na sporáku som ho vždy dával na najmenší plameň a občas sa mi stalo, že mi v strede jedlo prihorelo. Moja chyba, najmenší horák je skrátka príliš malý na takto veľký hrniec. Sústreďoval všetko teplo na malý fliačik uprostred a keramika teplo ďalej neroznesie. Začal som pod neho dávať starú liatinovú platňu na akej robievame napríklad lokše. Odvtedy nič nepripaľuje a zjednodušil som si hlavne rizoto. Úplne proti všetkým tradičným receptom ho konečne nemusím pol hodinu miešať. Postupne pridám všetky suroviny, podlejem vínom a na konci zalejem vývarom. Potom už len 1-2 krát skontrolujem a vybavené.

Dno keramického hrnca Emile Henry

Neskúšal som ho na ryžu, lebo taký veľký obed sme u nás ešte nemali. Ale viem si veľmi dobre predstaviť, že by to zvládol. Zato mám odskúšané, že vie dobre urobiť akékoľvek mäso na zelenine. Už som spomínal, že vie urobiť aj slušný tagine a zároveň je univerzálnejší, než skutočná tagine nádoba od toho istého výrobcu.

Hodnotenie

Písal som, že pri nesprávnom používaní môže občas pripiecť. Zatiaľ vždy stačilo, aby som ho cez noc napustil vodou, na druhý deň to zišlo drevenou špachtlou. Umývam ho len v ruke, v umývačke nebol nikdy. Prežila aj chladnička a jej sklenené police, keď som ho do nej dal aj s jedlom.

Detail na keramiku od Emile Henry

Aj keď ho nepoužívame často, vždy je to veľká pomoc. Postaviť na sporák a niekoľko hodín sa o jedlo nemusíte starať. Mám silný pocit, že pokiaľ nám nepadne z rúk, určite ho zdedí potomstvo.

Medená panvica Elo – recenzovaná 1. apríla 2008

Krátke info

Elo
– priemer 20cm
– cena teraz cca 80€
pôvodná recenzia tu

Jedna z najstarších spomedzi všetkých riadov, ktoré doma používame. A zároveň jediná, ktorá visí nad sporákom, kým ostatné riady sú odložené bokom. Priznám sa bez mučenia, visieť tam začala hlavne kvôli medi, teda imidžu. Ten červený lesklý kruh dáva kuchyni aspoň naoko pocit ohňa a tepla. Našťastie, vďaka svojmu umiestneniu sa začala používať viac a viac.

Medená panvica Elo

Ako zvláda jednotlivé práce

Nemáme mikrovlnku, preto jedlá prihrievame v rúre alebo na panvici. Práve na tejto medenej. Jeden z dôvodov je ten, že je extrémne rýchla. Musíte si zvyknúť dávať ju len na najmenší horák a ešte aj slabší plameň. Inak prihoríte. Meď naozaj robí to, začo ju ospevujú. Roznesie teplo rýchlo a rovnomerne. Tomu treba prispôsobiť varenie.

Na praženicu sa nehodí (len z množstvom tuku a aj tak sa začne lepiť), ale omeletu zvládne dobre. Navyše, celú panvicu môžete šupnúť pod gril v rúre, aby sa omeleta alebo frittata zapiekla aj zvrchu. Ďalšie využitie som jej našiel, keď nasucho pražím korenie. Je akurátne malá aj na malé porcie, preto ju používam, ak varím pre jednu osobu. Veľmi často v nej pripravujem omáčku na cestoviny pre dvoch, napríklad hubovú, pórovú alebo rajčinovú. Skrátka, ideálna minútková panvica.

Hodnotenie

Medená panvica s nerezovým vnútrom je prakticky nezničiteľný kus vybavenia. Jediné, čo niekomu môže kaziť radosť je ťažšia údržba medeného povrchu. Ak chcete ísť na efekt, tak budete leštiť ako murovatý. Iste, dnes sú na to prípravky. Ale meď je mäkký kov, ak ho budete donemoty druhnúť, jednoducho ho zoderiete. Keďže ide o senvič, tak medená vrstva nebude príliš hrubá. Preto som nakoniec rezignoval na pulírovanie, len občas ju pokvapkám citrónovou šťavou a preleštím. Inak to nechávam na patinu.

Medená panvica zvnútra

Umývam ju len ručne, občasné prihorenie sa dá odstrániť vyvarením vody. Teda že v nej nechám zovrieť čistú vodu a všetko následne oškrabem drevenou špachtlou. Šoková metóda jej nepristane. To keď na rozhorúčenú a pripečenú panvicu nalejete studenú vodu a tým oddelíte všetko prilepené. Časom som nadobudol pocit, že šoková terapia nerobí dobre žiadnej panvici a prestal som to robiť.

Keramická panvica Tescoma – recenzovaná 16. septembra 2011

Krátke info

Tescoma ecoPresto
– priemer 26cm
– cena 17-20€
pôvodná recenzia tu

Tescoma bol už v čase pôvodnej recenzie lacný pracant a zaujímavé je, že ním aj zostal. Vyduté dno zostalo vyduté a žiadna zo zlých vlastností sa za necelé tri roky nezhoršila. Prežíva umývačku riadov, občas prihorí, ale vždy sa to dá odstrániť vyvarením vody.

Ako zvláda jednotlivé práce

Aj keď sú naše riady už staršie a v horšom stave, snažím sa ich používať normálne a bez zbytočnej hrubosti. Opticky sa povrch tejto panvice nezhoršil, zvonka ani zvnútra sa nič neodlupuje, len biela farba postupne naberá hnedasté odtiene. To viete, používame veľa kurkumy a iných farebných korení.

Tescoma ecoPresto po takmer štyroch rokoch používania

Panvicu nepoužívame veľmi často, väčšinou na dusenú ryžu alebo restované jedlá so zeleninou na šťave. Vďaka tomu dávame panvici málo príležitostí aby prihorela. Vpodstate s ňou zaobchádzame, akoby bola oceľová.

Hodnotenie

Napísal som to už vyššie, svoju robotu si robí stále rovnako a nečakáme od nej zázraky. Vyhodím ju zrejme až vtedy, keď k riadom pribudne nová panvica. Viac o tom na konci článku.

Keramická panvica GreenPan – recenzovaná 16. septembra 2011

Krátke info

GreenPan Stockholm
– povrch Rocks
– priemer 24cm
– cena cca 56€
pôvodná recenzia tu

Táto panvica mala krivku slabnutia roztiahnutú na pomerne dlhý čas. Aj napriek tomu, že bola v našej kuchyni suverénne najpoužívanejšia.

Ako zvláda jednotlivé práce

Mám z toho zmiešané pocity. Francúzske toasty ani praženicu definitívne prestala zvládať viac ako pred pol rokom, všetko sa bez milosti prilepí a treba to odvariť, šok ani tu nefunguje. Ale minule som na nej robil kváskové lievance a dal som relatívne málo oleja. Zo začiatku sa prilepili, neskôr išli krásne obrátiť. Podobná situácia je s omeletou. Niekedy sa prilepí aj tá, ale zatiaľ sa mi ju darí na tejto panvici preklápať a odlepovať dobre.

V podstate vošla do rovnakej kategórie ako predošlá panvica, pristupujeme k nej ako k oceľovej. Jednu hrubost som si predsalen dovolil, raz som ju dal do umývačky. Lak na vonkajšej strany panvice zliezol, zostal čistý a fľakatý hliník. Vo vnútri sa objavilo pár škrabancov neznámeho pôvodu.

GreenPan po takmer troch rokoch používania

Hodnotenie

Kým bola GreenPan nová, pracovala tvrdo a dobre. Časom aj intenzitou používania išli jej vlastnosti dolu, a keď vyhodíme Tescomu, zaujme jej miesto. S tým rozdielom, že navrch zvládne lievance a omelety. Takže predpokladám, že pár rokov ešte slúžiť bude.

Na fotke  nižšie je odváranie prihorenej praženice.

Odvarenie prihoreného jedla

Záver

Zatiaľ to u nás smeruje k liatinovým a oceľovým panviciam. Uvedomil som si totiž jednu podstatnú vec –  zabudol vôl, že teľaťom bol. Spomenul som si na časy, kedy som začal variť v reštaurácii. Tam samozrejme žiaden teflón ani keramika, len vypálená oceľ. Na raňajky sme robievali miešané vajíčka a tie panvice som na začiatku svojej veľmi krátkej kuchárskej kariéry musel aj drhnúť. Vlastne nemusel, tie pripálenia nikdy neboli tragické. Pritom to v kuchyni občas vyzeralo ako v samotnom pekle. Dvaja zúriví kuchári, veľké horáky a kopa kriku.

Spomenul som si aj na ďalšiu vec. O panvice sme sa museli starať. Po umytí ich vždy natrieť olejom a čas od času ich nechať v rúre s tým olejom vypáliť. Presne takto sa voľakedy robil na panviciach „teflon“. Panvica sa natrie jemnou vrstvou oleja, nesmie z nej kvapkať. Potom sa obráti hore dnom a dá do rúry vypiecť na cca 45 minút. Neviem či by takúto procedúru zvládla napríklad Tescoma (samozrejme bez plastovej rúčky) alebo GreenPan a ani sa to nechystám skúšať.

Radšej sa poobzerám po dobrej oceľovej panvici. Ďalšiu v dohľade mám aj liatinovú. Viem, jej tepelná vodivosť nie je najideálnejšia. Ale naše domáce varenie sa postupne zmenilo z minútkového na dedinskejšie. Často robíme jedlá, ktoré sa varia dlhšie (hlavne strukoviny) alebo na menšom plameni, tomu teda môžem prispôsobiť aj riady. Navyše, liatina je celkom slušný spôsob ako zvýšiť príjem železa v strave. Bez srandy. Ak v nej budete variť kyslejšie jedlá, časť železa sa vďaka tomu dostane aj do jedla. Pri chudokrvnosti alebo bezmäsitej strave sa to môže hodiť.

Preto mi zo všetkého vychádza, že akýkoľvek zázračný povrch nie je navždy. Niektoré kľaknú rýchlo, iné sa vedia udržať dlhšie. Takže možnosti sú podľa mňa len dve. Striedať každých cca 4-5 rokov panvice s nepriľnavým povrchom alebo sa pravidelne raz za mesiac starať o jednu a tú istú oceľovú panvicu. Ak tento blog bude existovať ešte aj o 5 rokov, určite napíšem, ako to s oceľovou dopadlo.

Predošlé diely seriálu

Kuchynské vybavenie – Elektro (tyčový mixér, kuchynský robot a sporák)

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (11)

 1. ahoj
  trochu ma zalial dobry pocit, ze Ti zoslabol ten Greenpan lebo ho mam tiez a tiez zacal lepit a ani vo sne ma nenapadlo. ze to je vseobecny problem, myslel som, ze je chyba vo mne, ze sa nesustredim a nieco spravim zle alebo ze lepila vzdy, len som zabudol….
  musim pozriet, ci to je popisane a ci sa neda nelepivost vratit.

  1. Prve dva roky naozaj drzal dobre, ale potom to islo. Popisane to bolo na obale, ale stoji tam, ze nelepivost sa neda vratit, panvica sa da dalej pouzivat ako bezna ocelova.

 2. Sokova terapia ma prekvapila, nikdy som o takejto metode nepocula! U nas len naliat vodu do vychladnutej panvice a odmocit.
  Diky za clanok.

  1. Funguje naozaj len niekedy a zbytocne dava panvici zabrat. Naozaj radsej odvarit. Hlavne v stavoch, kedy bezne odmocenie cez noc skratka nepomoze

 3. Priblizne v rovnakom case som kupoval Greenpan (grilovacia) a Tescoma Ecopresto (klasika). Musim povedat, ze po cca mesiaci bezproblemoveho pouzivania ako prva odisla Tescoma (bola reklamovana, druha sa tiez po mesiaci „pokazila“, na dalsiu reklamaciu som sa vykaslal), grilovacia Greenpan drzala mozno pol roka, velka spokojnost, potom to slo dole vodou, nereklamoval som. V podstate v oboch (troch) pripadoch sa na povrchu (spodok aj strany) zacal pripekat olej a nedal sa nicim odstranit. Urcite by to nejak slo, ale na podobne srandy nemavam cas ani naladu (starostlivost o riad si predstavujem inak). Mame doma aj Tefal wok, kupovany cca pred asi 8 rokmi – z tych drahsich, ten je pouzivany velmi casto, povrch vyzera ako novy, sem tam znaky po vareche ale nie skrabance, stale neprilnavy. Pouziva ho vsak mama, ja sa uz po uvedenych skusenostiach drzim vseobecne od neprilnavych povrchov dalej a dnes mozem povedat, ze nic lepsie, ako francuzske ocelove panvice DeBuyer, pripadne lacnejsie talianske klony Paderno, asi neexistuje. najst sa daju aj ine znacky, za tieto dam vsak prst do ohna. Po par pouzitiach paradna prirodna patina, po dvoch tyzdnoch lievance a hocake ine jedlo bez pripekania, material v podstate neznicitelny. Este poznamka: uvedene pocity z neprilnavych panvic su ovplyvnene aj tym, ze varim na vysokych teplotach, som zvyknuty na rychlu upravu jedla, jednoduchosti cistenia (preliate vriacou vodou) a vytretia olejom. Takze za seba odporucam akekolvek steel alebo iron bez upravy povrchov.

  1. Vdaka za komentar, tiez podozrievam panvice s neprilnavymi povrchmi, ze im najviac skodi vysoka teplota. Ktorej sa obcas domaci zurivy kuchar skratka nevyhne ;-)

 4. Miloslav

  Skúsil som v mojom hrnci Emile Henry Flame to rizoto, s liatinovou platňou na plynovom sporáku. Dvakrát to vyšlo, potom som na tretíkrát skúsil väčší horák aby sa platňa skôr zohriala a hrniec praskol. Takže by som radšej tento typ použitia neodporúčal.

  1. Tvoja skúsenosť ma mrzí. Mal si na liatinovej platni ten hrniec od začiatku, alebo si ho tam dal až keď bola vyhriata?

   1. Miloslav

    Samozrejme od začiatku, na menšom horáku to ale trvalo veľmi dlho kým sa platňa ohriala, tak som to skúsil na najväčšom horáku. Každopádne to idem reklamovať v Potten & Pannen a uvidím. Je mi hrnca ľúto, bol skvelý na pomalé dusenie v rúre (braising) akéhokoľvek mäsa a najmä diviny.

 5. Ahoj, citam ze to uz bolo davno, ale mohol by si dat maly update alebo novu stranku ze ktora panvica najlepsie vydrzala od 2012 ?
  Mas nieco nove v merku? novy typ keramiky aleob nieco ine?

  1. Ahoj, update určite dám, pretože už viac ako rok používam doma železnú panvicu (nie nerez, ale normálne hrdzavejúcu) a pár mesiacov mám doma na otestovanie jednu nemeckú s neprilnavým povrchom. Bude tu o nej čoskoro článok, tak to zosumarizujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.