Seriál Kuchynské vybavenie po rokoch – 1. časť Elektro

Recenzie majú jednu zásadnú chybu. Platia väčšinou tu a teraz, o pár rokov už nemusia byť pravda. Preto som zobral všetko kuchynské vybavenie a začal upratovať. Niečo skončilo v dielni ako budúci polotovar na majstrovanie. Iné zatiaľ len chytá patinu a teší sa do rúk potomstva. Prvý diel je o elektrických kuchynských pomocníkoch.

Kuter – recenzované 21. januára 2008

Krátke info

Philips 7620/70
– príkon 500W
– cena cca 66€
– 2,1l nádoba
pôvodná recenzia tu

Alebo inak povedané food processor. Veterán našej kuchyne, máme ho šesť rokov, značka je Philips. Aj keď máme relatívne veľkú kuchyňu, zaberá v nej málo miesta. To sa ráta pretože podla mňa platí to isté čo u foťákov – najlepší je ten, ktorý máte poruke.

Kuter má dve rýchlosti plus jednu pulznú. Zvláda sekať, mixovať, strúhať a šlahať. Miesiť tiež, ale túto zábavnú časť varenia si od stroja zobrať nenechám. Navyše, nevymiesi všetko, malé plastové lopatky občas len krútia guču cesta v besnom tempe dokola.

Ako zvláda jednotlivé práce?

Kuter Philips

Najviac sme ho používali na šlahanie bielkov a šľahačky. Nástavec tvaru vlnkovaného disku vyšlahá čo treba, ale medzičasom na to isté používame skôr tyčový mixér. Ten dokáže urobiť hutnejšiu penu.

Strúhanie je silná stránka stroja. Strúhame napríklad zemiaky na placky, zeleninu alebo jablká do koláčov, prípadne zeleninu na polievkový základ či ragú. Nástavec so strúhadlom má len veľké diery alebo rovný nôž, dobre sa čistí.

Najviac používame stroj na sekanie, aj preto tento mixér tak tvrdohlavo volám kuter. Dva zahnuté nože sa časom môžu vytupiť, ale dajú sa prebrúsiť. Sekám s nimi orechy do koláčov a mäso na hamburgery. Dobre sa s nimi robí hummous aj cesto na falafel, kde treba po troškách pridávať olej a iné suroviny. Rovnako dobre urobí hladkú masu pre cheesecake.

Slabinou je sekanie orechov. Ak dúfate, že si doma spravíte napríklad mandľovú múčku, sklame vás. Vždy v nej zostanú trochu väčšie kúsky. Pomôže väčšie množstvo orechov, ale aj tak nebude výsledok ideálny.

Hodnotenie

Stroj má v návode uvedené, že by sa nemal používať dlhšie ako 30 sekúnd, potom by sa mal nechať trochu odpočinúť. Poviem ako to je, nie vždy sme ten čas dodržali. Motor sa naozaj začne prehrievať, ale ako vidno, dlhodobo mu to neuškodilo.

V popise je sa uvádza, že nádoba má 2,1 litra. Na papieri pekné číslo, ale v realite je to o liter menej. A múky nespracujete viac ako pol kila. Pre malú rodinu a bežné varenie to však stačí. Ale nadšený domáci kuchár začne časom pindať.

Pracovná nádoba má dve poistky, pri ktorých sa stroj automaticky zastaví. Jednu na otvorenie horného veka, druhú na odistenie celej nádoby. Fungujú bez problémov, iba jedna časť plastu na hornej poistke sa odlomila (foto nižšie). Neovplyvňuje to ale funkčnosť stroja. Všetky nástavce aj samotná nádoba na mixovanie znesú umývačku riadu a tam ich aj odjakživa dávame.

Vylomený plast

Dúfam, že to nebolo len šťastie jedného kusa, ale som prekvapený, koľko vydržal relatívne malý a jednoduchý stroj. Stroj sa v pozmenenej podobe vyrába aj dnes, nástavce sú dokonca rovnaké, aj keď majú inú farbu.

Tyčový mixér – recenzované 14. decembra 2011

Krátke info

Bamix Mono
– príkon 140W
– cena cca 141€
– 10-15 000 otáčok/min
pôvodná recenzia tu

Potom, ako sme prešli cez dva viac alebo menej podarené mixéry, zakotvili sme pri Bamixe. Našli sme mu veľmi šikovné odkladacie miesto, nad drezom. Má dve rýchlosti, 4 nástavce a dve mixovacie nádoby s viečkom (300ml a 600ml).

Ako zvláda jednotlivé práce?

Poviem rovno, že veľmi dobre. Používame len dva zo štyroch nástavcov. Jeden na sekanie a druhý na šľahanie. Hlavne pri sekaní sa zo začiatku zvykne občas zadrhávať, ale keď sa rozbehne, ide ako raketa naprieč celou masou. To isté platí pri šľahaní. Začnete s nástavcom pri dne nádoby a pomaly ho ťaháte smerom hore. Ako stúpate, stúpa aj to čo chcete vyšľahať.

Tyčový mixér Bamix

Najčastejsie s ním zahusťujeme polievky. Odoberieme trocha zeleniny a šťavy, tú rozmixujeme na pyré a vrátime späť do hrnca. Žiadne zásmažky. Druhé najčastejšie použitie je pena z biekov. Občas robievam orieškové maslo, sekanie orechov mu ide lepšie ako Philipsu vyššie. S dieťaťom v dome sa ukáže aj ďalšie časté použitie – palacinky. Cesto naň by vraj malo chvíľu odstáť. Nemusí, ak ho poriadne vyšľaháte s mixérom.

Skúšal som niekoľkokrát nástavec na mäso. Kuracie bez blán alebo rybu ako tak zvládne, ale šlachovité hovädzie už nie. Nôž sa zalepí a skončíte tak, že ho budete čistiť kazdých 10 sekúnd. To radšej zobrať kuter alebo starý dobrý mlynček na mäso.

Pribalené nádoby sú praktické, obzvlášť na šľahanie. Tyčovému mixéru sa totiž najviac darí práca v úzkych a vysokých nádobách. Ďalšia výhoda je, že tie nádoby majú tesne priliehajúce viečka, takže čokolvek pripravíte, môžete rovno aj zavrieť a odložiť do chladničky.

Hodnotenie

Tento stroj dostal naložené hneď ako sme ho kúpili. Zo začiatku sme v ňom každý deň robievali pyré zo surovej zeleniny, neskôr mixovali polievky a kaše pre malého. Opäť denne. Posledný rok ho používame odhadom každý druhý deň. Skrátka, viac používame už len sporák.

Umývanie ide hladko, stačí opláchnuť pod vodou. Je utesnený tak, že ho môžete ponoriť takmer po gombíky, iba tie nie sú vodotesné. Hlava mixéra sa dá tiež odšróbovať, takže sa viete dostať aj z zažratejšej špine. Celkovo je však mixér dobre postavený a nedáva zbytočný priestor pre usádzanie neporiadku.

Hlava mixéra

Nádoby na šľahanie zvládajú umývačku riadov, na tej väčšej sa ale časom stratí mierka objemu. Čo je veľká škoda. Na druhej strane, tie nádoby sa dajú dokúpiť aj samostatne a majú aj tretiu 900ml veľkosť. Nástavce aj napriek častému používaniu stále dobre držia na mieste. Ak sa náhodou stratia, tiež sa dajú dokúpiť.

Mixér má na vrchnom štítku uvedené, že ustojí 5 minútové mixovanie čo je aj pravda. Ak chcete niečo vymixovať naozaj dohladka, potrebujete skrátka viac času. Ešte jedna výhoda oproti ostatným a podobným kuchynským strojom, ktoré robia hluk. Je relatívne tichý, malého nám nezobudil tuším nikdy.

Najslabší model zatiaľ dokázal svoju spoľahlivosť. Dúfam, že bude rovnako dobre slúžiť aj ďalej.

Sporák – recenzované 10. mája 2009

Krátke info

Baumatic BT 2470TCSS
– cena cca 1.100€
– 5 horákov
– rúra s objemom 94l
pôvodná recenzia tu

Najväčší kus našej kuchyne, magnet na pohľady a zároveň najväčšie sklamanie. Samostatne stojaci sporák so šírkou 90cm. Má 5 horákov, z toho jeden turbo pre varenie s čínskym wokom. Rúra má tri výhrevné telesá, horné, dolné a jedno za ventilátorom. Navyše je sada na grilovanie (v rúre je vývod, ktorý otáča ražňom) a vymeniteľné trysky pre použitie na fľaše s propán-butánom. Dvierka majú trojsklo, takže nehrozí bezprostredné popálenie.

Ako zvláda jednotlivé práce?

Najprv varná doska. Jej veľkosť je zároveň najväčšou prednosťou celého spotrebiča. Často sa stáva, že pri sporáku varíme dvaja naraz a nezavadziame si. Sporák som osadil centrálne, takže má po oboch stranách pracovné dosky aj osvetlenie. Ukázalo sa to ako dobrý nápad aj preto, lebo milovaná používa na prácu opačnú ruku ako ja, takže v kuchyňa nám sedí obom. Ale naspäť ku sporáku. Miesta je rozdávanie a nezaplatenie.

Druhá výhoda je rozdielna veľkosť jednotlivých horákov. Ten najmenší je naozaj veľmi maličký. Hodí sa napríklad na zohrievanie malého množstva masla v hrnčeku, používam ho často aj pri domácom pražení kávy. Najviac sa osvedčil pri vývaroch, pri najslabšom plameni krásne „ťahá“. Ďalšie 3 horáky sú postupne väčšie, piaty má tri kruhy plameňov, čiže turbo. Výkon je taký silný, že treba naozaj použiť vhodný železný riad. Bežné panvice si môžete ľahko odpáliť.

Rúra má dobre vykombinované programy aj vďaka trom ohrevným telesám. Na druhej strane je taká veľká, že vyhriatie trvá dlhšie. Sporák má digitálne hodinky, ktoré majú aj časovač. Ten sa dá nastaviť ako minútky – zapípa po nastavenom čase, prípadne zapípa aj vypne rúru. Funkcia grilovania rozpáli hornú špirálu dočervena, má dva stupne intenzity a funguje vcelku dobre. Používame napríklad na zemiaky. Rošty sú tri, takže nie je problém upiecť naraz aj šesť tortových korpusov.

Hodnotenie

Hlavný problém tohoto sporáka je kvalita vypracovania a súčiastok. Pokazil sa ešte v rámci záruky, odišiel generátor iskier. Po záruke prehorel káblik na spínači rúry. Vymenil som si ho sám, po roku vyhorel znova. Som presvedčený o tom, že ide o chybu dizajnu, elektrická inštalácia je slabo zaizolovaná. Pri takto veľkom a výkonnom sporáku priam fatálna chyba. Dokazujú to napríklad aj nedoliehajúce dvere rúry, kde horúca para uniká práve na spínače (foto nižšie). Pre úplnosť, ten gombík minútiek na fotke sme odstránili schválne, aby ho náhodou neodmontoval náš malý. Inak ovládacie prvky držia na svojom mieste.

Horúca para unikajúca z nepriliehajúcich dvierok

V roku 2012, teda po troch rokoch používania, vyhorela spodná špirála a odvtedy je stav nezmenený. To znamená, že som rúru nedal opraviť. Začali sme používať remosku a rúra väčšinou slúži ako dodatočná kuchynská skrinka, kam odkladáme korýtko na chlieb a samotnú remosku. Prípadne ju používame ako pomôcku pri kysnutí. V rúre zapnem iba svetlo, dve malé žiarovky v nej spravia ideálne prostredie pre kysnutie cesta na kváskový chlieb.

Čas od času použijeme gril a s trochou snahy sa v nej dajú upiecť keksy, medovníky a malé pečivo. Čokoľvek, čo sa nepečie dlhšie ako 15 minút a potrebuje veľký plech zvládne horná špirála a jeden extra plech ponechaný v rúre na zohriatie. Na ten potom položím plech s cestom a pečiem. Za tie dva roky nemôžem povedať, že by mi tá spodná špirála niekedy chýbala. Preto nemám chuť ani dôvod sporák opraviť. Ďalší dôvod proti – šetríme elektriku a dva roky za sebou sme mali preplatky.

Čo sa údržby týka, tiež to nie je ružové. Naleštený sporák síce vyzerá krásne, ale dostať ho do toho stavu stojí buď veľa práce alebo veľa chémie. Ani jedno sa mi nepáči. Problém je v tom, že len polovica povrchov je z nerezovej ocele, všetko ostatné je len leštený hliník. Hliníková je napríklad celá horná platňa po horákmi. Práve tam by sa viac hodila nerez, údržba by bola neporovnateľne lepšia.

Keby som kupoval nabudúce, vzal by som len 90cm varnú dosku a menšiu rúru na zabudovanie. A od inej značky, od tejto som čakal o niečo viac. Nie profi, ale určite niečo viac.

Nasledujúci diel seriálu – Kuchynské riady

Je už v príprave. Bude v ňom test medenej panvice, keramickej GreenPan aj keramického pekáča Emile Henry.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (6)

 1. vdaka viktor za aktualizovane a detailne recenzie!
  ja som mala kedysi varnu dosku baumatic, a povazovala som to za ‚lacnaka‘, nebola ta doska ziadna slava (nekupovali sme ju my, kupili sme ju s bytom). teraz mam ruru Neff, a neviem si ju vynachvalit, aj ked stala majland.
  na varnej doske (plyn, de dietrich), mame tiez wokovy horak, moj mily pouziva prakticky len ten, ja ho vyuzivam malo, ale pouivam vela najmensi horak.

 2. tulenique

  Ten mixér máme doma aj my. Je to dobrý pracant. Doplním, že cez servisnú sieť Philips je možné ako náhradný diel dokúpiť aj jemnejší strúhací „nádstavec“ (či skôr vložku), t.j. s menšími dierkami.
  Totižťo vyšší model tohto robotu (kt. mal aj samostatnú vysokú nádobu na „mixér“) mal štandardne aj tento diel. Odporúčam si cez autorizovaný servis objednať aj ten strúhač s menšími dierkami, my sme to tak urobili – spokojnosť. Presnú cenu si už nepamätám.

 3. Veronika

  Dakujem za tip .. rozhodujem sa nad kupou kvalitneho mixera. Cislom 1 je u mna MixSy od Zepteru. Porovnávali ste tento s Bamixom? Je vôbec medzi nimi rozdiel? Alebo je to len tým, že pri Zeptere si priplatím za značku ale kvalitou a výkonom sú rovnaké? Ďakujem za odpoveď

  1. O MixSy som tusim pisal v prvej recenzii na Bamix, je linkovana v clanku. Je to kopia Bamixu, navyse vraj nie prilis kvalitna. Ak si chcete niekde priplatit, tak prave na Bamixe.

   1. Veronika

    ďakujem za rýchlu odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.