Pár vianočných darčekov a súťaž

Ešte stále nie je neskoro pohľadať darček pre niekoho, kto má rád varenie, gastronómiu a priľahlé oblasti.

Spísal som krátky zoznam vecí, ktoré ma zaujali. Začnime knihami.

Sprievodca vínami

Sprievodca vínami Slovenska

Kniha od Vladimíra Hronského vyšla v roku 2014, ale v tomto sa dočkala prekladu do angličtiny, čo z nej robí ideálny darček napríklad pre cudzincov. Slovenská verzia stojí  14,95 € a anglická 16,95 €.
www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/kucharske-knihy/slovak-wine-guide.html?page_id=24453

section divider

Domáce sušenie

Pomerne hrubá kniha od Michelle Keogh ma zaujala, pretože má návody na sušenie všetkých množných vecí, od byliniek, ovocia, až po mäso aj maškrty pre zvieratá. Sú tu ovocné kože (už dlhšie ich chcem vyskúšať), aj krekery a pár receptov na jedlá. Kniha stojí 14,95 €.

Domáce sušenie

Domáce sušenie

www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/kucharske-knihy/domace-susenie.html?page_id=28031

section divider

Udíme, nasolujeme, sušíme

Boli časy, kedy som si chcel nasušiť vlastnú bresaolu, ale doma som nemal na to ideálne podmienky. Medzičasom som prestal jesť mäso, čo mi však nebráni v tom, odkázať vás na parádne prepracovanú knihu od Turan T. Turana o všetkých klasických technikách spracovania kvalitného mäsa. Veľa názorných ilustrácii aj presných rád ohľadom bezpečnosti a hygieny. Kniha stojí 16,95 €.

Udíme, nasolujeme, sušíme

Udíme, nasolujeme, sušíme

Udíme, nasolujeme, sušíme

www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/kucharske-knihy/udime-nasolujeme-susime.html?page_id=28557

section divider

Cesta kávy

Peter Szabó z pražiarne Coffeein vydal knihu o káve. Zahraničných titulov na túto tému je na našom trhu už pomerne veľa, ale žiadna neobsahuje prehľad našej domácej scény, pražiarov, kaviarní a kávových akcii. Presne pre toto sa podľa mňa oplatí kúpiť. Dá sa objednať priamo u pražiara a jeden výtlačok stojí 20 €.
www.coffeein.sk/detail/317/kniha-o-kave-cesta-kavy/

section divider

Káva na každý deň

Spomeniem aj knihu, ktorú sme spolu s milovanou tento rok prekladali pre Ikar. Je od Anette Moldvaer a ide v podstate o malú encyklopédiu kávy. Nájdete v nej základné techniky, spôsoby spracovania aj množstvo receptov na zvláštne kávové nápoje. Pre kávičkára sa však najviac oplatí kúpiť kvôli pomerne podrobným mapkám s popisom jednotlivých pestovateľských oblastí. Nie je tam zakreslená každá malá farma, ale na základnú orientáciu pri čítaní obalov od pražiarov tento atlas kávy určite poslúži. Kniha stojí 14,01 €.

Pestovateľské oblasti

Latte art

Kávové nápoje

www.pantarhei.sk/knihy/kucharske-knihy/napoje/kava-caj/kava-na-kazdy-den.html

section divider

Šikovné vecičky

Dnes sa to len tak hemží kopou dizajnových kuchynských pomôcok, ktoré povyhrávali rôzne ceny. Paradox je, že kto naozaj varí, potrebuje väčšinou len dobrý nôž a poriadnu panvicu. Napriek tomu som vybral aspoň pár, ktoré majú šancu uchytiť sa, aj keď nie celoročne.

Odkôstkovač

Niektoré z nich vyzerajú skôr ako nástroje na mučenie. Ten, kto má záhradu a veľa zavára, určite ich ocení pri bohatej úrode sliviek alebo čerešní.

Odkôstkovaš sliviek Westmark

Odkôstkovače Westmark

www.vasekuchyne.sk/sk/vyrobcovia/westmark

section divider

Mlynček na kávu

U tvrdého kávičkára vám možno neprejde, ale napriek tomu jeho konštrukcia vyzerala na pohľad solídne. Má keramické mlecie kamene, nastavovanie hrúbky mletia a namiesto nádobky sklenený pohár. VašeKuchyne ho na internete nemajú, ale v predajni v bratislavskom OC Central áno. Inak, od Kilnera poškuľujem po 5l súdku s kohútikom.

Mlynček na kávu Kilner

Mlecie kamene mlynčeka na kávu

section divider

Forma na pečenie bagiet

Jedného Emila doma už máme a slúži dobre. Teraz majú novinku, keramickú formu na pečenie bagiet. Ak chcete mať v bagetách veľké bubliny, zvykne sa robiť redšie cesto. Nech sa úplne neroztečie, pouzívajú sa práve takéto formy. Väčšinou sú kovové s dierkami, ale viem si predstaviť, že táto keramická im urobí lepšiu kôrku. Forma stojí 98,10 €.

Forma na pečenie bagiet od Emile Henry

vasekuchyne.sk/sk/emile-henry-forma-na-parizske-bagety-farba-korenia

section divider

Vianočný servírovací tanier Villeroy & Boch

No, akurát vianočný porcelán je jedna z tých „nepotrebných“ vecí, ktoré som spomínal na začiatku. Použijete raz za rok, a potom to trčí v skrini. Vianočným veciam sa to ale dá odpustiť a pozorujem na sebe aj mojej milovanej, že čím sme starší, tým nás tieto veci začínajú viac a viac chytať. Od Villeroya nie je problém vybrať si čokolvek milé a vianočné. Môže to byť nejaká drobnosť, ale aj veľká vec. Skôr alebo neskôr sa vidím, ako nejakú kupujem ako darček domov.

Vianočný servírovací tanier od Villeroy & Boch

section divider

Keramické doplnky Emile Henry

Ešte raz Emil, keramiku mám v kuchyni skrátka veľmi rád. Zvyknem v nej miešať cesto, dlho používame keramickú maselničku aj rôzne dózy. V jednej takejto dóze si napríklad vymieňame jedlé darčeky v rodine. Raz švagrinej pošleme za celý hrnček mousse de chocolat, na iný sviatok nám ho pošle naspäť s tým istým obsahom. Tento zvyk nedodržiavame stále, ale čas od času sa k nemu vraciame. Máte podobný zvyk?

Keramické doplnky od Emile Henry

Pár drobností pre seba

Na sviatky si človek dopraje pár radostí aj sám sebe. Už dlhšie sme mali pokazenú fľašu na vodu. Uzáver mal strhaný závit. Sigg našťastie predáva náhradné a dá sa vybrať z rôznych typov aj farieb, klasických aj športových s cucákom. Zobral som skôr klasickejší, stál 5,80 €. A keďže fľaša nie je termoska a všetky naše termosky už pretekajú o to, ktorá pretečie skôr, určite ešte dokúpim k uzáveru aj neoprénovú bundu za 12,70 €.
section divider

Súťaž

Niekoľko spomínaných vám rád posuniem ďalej. Budú to štyri knihy – Sprievodca vínami Slovenska, Domáce sušenie, Udíme, nasoľujeme, sušíme a Káva na každý deň.

Tri knihy o jedle a gastronómii

Stačí k tomu jediné, napísať mi do nedele 18. decembra 2016 polnoci dve veci: aké jedlo sa vám tento rok podarilo najlepšie uvariť a čo gastronomické si vy želáte pod stromček. Odpovede posielajte len emailom na adresu delikatesy (zatočenýznak) klimo (bodka) net, predmet „Súťaž“.
Štyroch náhodne vybraných víťazov ohlásim na druhý deň, teda 19. decembra v tomto istom článku. Teším sa na Vaše odpovede!

Vyhodnotenie

Odpovedí sme nedostali veľa, ale zato boli zaujímavé v tom, čo ste navarili a čo si želáte pod stromček. Najviac sa tam objavovali tradičnejšie jedlá z receptov po starých rodičoch, napríklad segedín, strapačky z ružových zemiakov s kyslou kapustou alebo plnená kapusta. Zo špecialít napríklad pečená hus s ovocím a kačacie prsia s pomarančovou omáčkou.

Medzi darčekmi sa najviac objavovali panvice (hlavne liatinové) a kávové doplnky, napríklad červené porcelánové Hario V60 a mlyček ROK.

Spomedzi ôsmych odpovedí sme vybrali nasledujúcich štyroch víťazov: Zuzanu Popíkovú, Hanu Kinovú, Katarínu Kántorovú a Slavomíru Korbovú. Gratulujem a posielam knihy.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.