Bohaté jarné omrvinky

Jar je po všetkých ohľadoch čarovný čas. Všetko zakvitlo a s tým súvisí mnoho ďalších vecí. Med, májová bryndza, aj nové blogy… Takže postupne.

Májová bryndza

Kvitnú lúky a pasienky, tie spásajú ovečky. Keď k tomu pridáte máj, dostanete májovú bryndzu, najlepšiu, akú môžete počas roka mať. Takže si nezabudnite tento mesiac urobiť výlet na niektorý zo salašov. K tomu vám hádam dopomôže aj táto otvorená mapa, do ktorej môžete pridávať vlastné tipy na dobré salaše, ktoré ste už navštívili a máte ich overené.


View Salaše Slovenska in a larger map

Suroviny

– bryndza
– citrónová tráva
– mäta a pažítka
– ml. červená paprika (len štipku, pre farbu)
– trocha masla
– kyslá smotana (na zjemnenie)

Keď už budete mať bryndzu kúpenú, môžete si z nej spraviť körözot, čiže šmirkas, prípadne túto variáciu, ktorú mi nedávno poslal Peťo Ondrejka. Všetky suroviny spolu vymiešajte. Mletú papriku môžete použiť aj mierne štipľavú. Samozrejme nič sa nestane, ak papriku nepoužijete vôbec.

Ak by ste chceli vedieť viac informácii, je tu Cech bryndziarov.

Jarný med

Ak je kvalitná jarná pastva dôležitá pri ovciach, rovnako je to aj u včiel. Kvitne všetko čo môže, príroda je nabitá energiu a včely ju zbierajú do prvého jarného medu. Najlepší čas vybrať sa k pánovi Dedinskému do Devínskej Novej Vsi na Deň otvorených dverí. O pánovi Dedinskom sme tu už písali, teraz budete môcť prísť osobne navštíviť jeho včelárstvo, pozrieť sa na včely a ochutnať rôzne medy.

Akcia sa koná tento piatok, teda 15. mája, medzi 10.00 a 18.00. Na exkurziu sa chystáme aj od nás, z delikatesy.sk. Zorganizovať sa môžeme na diskusom fóre tu.

Nový pivný blog

Na delikatesy.sk sa postupne dostávajú aj nápoje. Niekto sa v reklame snaží dotiahnuť k svoju ležiaku mníchov, iní sa zasa snažia dotiahnuť na Slovensko pivo priamo od mníchov z kláštorov. Popri tom vznikol aj pivný blog o ovocných, bielych a trapistických pivách. Neskôr hádam pridudne viac článkov aj o slovenských mikropivovaroch. Držíme palce.

Festival ružových vín a jahôd

Tento mesiac bude nadmieru bohatý na festivaly, pridám k zoznamu ešte jeden – Festival ružového vína a jahôd. Bude sa konať 29. mája od 11.00 do 21.00 v reštauráciách a baroch mesta Nitra. Viac info na tejto facebook stránke.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.