Korenie ako hlavná surovina (recepty aj súťaž)

Korenie zbieram z rôznych zdrojov. Červenú papriku nám nosí starká, občas niečo kúpim na cestách a exotiku zháňam vždy kade-tade. Nedávno mi vypadol zdroj na cejlónsku škoricu, miesto neho som našiel nový na kopu ďalších druhov.

Škorica, údená paprika, klinčeky aj sušený cesnak

V dávnejšom článku o pravej a nepravej škorici sa objavil človek z Bystrice, ktorý sem vozí zo Španielska olivy a rôzne korenie. Nie na bežný predaj, ale skôr pre gastro. Cez neho som sa dostal ku škorici a pridal mi zopár vzoriek iných korení – veľmi slušné karí, dobré klinčeky aj nefiltrovaný olivový olej. Ale najviac ma prekvapili sušený cesnak a údená mletá paprika. Cesnak napriek usušeniu stále a dostatočne štípal. A papriku prezradila už vôňa, tak som ju ako prvé vyskúšal vo fazuľovom guláši. Sadla výborne, preto som hľadal iné jedlo, kde by bola hlavnou surovinou. No veď paprikáš! Len nie ten klasický, ale z rýb.

Rybí paprikáš

Údená mletá paprika

Suroviny

– cibuľa
– mletá červená paprika
– pstruh lososovitý
– rasca
– masť alebo dobrý olej
– soľ

Jedlo je mimoriadne jednoduché a jediná vec, ktorá by ho chcela skomplikovať je porcovanie ryby. S dobrým nožom a pinzetou sa to ale dá zvládnuť. Myslím, že by som nepoužil mastnejšiu rybu, napríklad lososa. Tento druh pstruha je akurát, nie veľmi mastný a ani sa pri varení veľmi nerozpadáva. Mrazenú rybu by som určite nepoužil, z jedla urobí blato.

Ďalšia položka je tuk, na ktorom budete jedlo robiť. Ideálna je masť. Ak ju chcete vynechať, potom si vyberte dobrý olej. Olivový sa na tento druh jedla hodiť nebude, tak urobíte lepšie, ak použijete repkový alebo slnečnicový.

Keď máte rybu očistenú a vykostenú, nakrájajte ju na väčšie kúsky (asi 5cm). Tiež si nadrobno pokrájajte cibuľu a môžete začať s varením. Najprv na tuku orestujte cibuľu s rascou a soľou. Keď je dobre urobená, podlejte trochou vody a nechate variť. Asi po 15-tich minútach ju skontrolujte, či už je úplne mäkká. Prečo toľko starostlivosti o bežnú restovanú cibuľu? Pretože v tomto jedle namiesto múčnej zásmažky prevezme zahustenie. Naše babky vedia cibuľu postupne rozvariť na kašu. Dá sa použiť aj skratka v podobe sitka a pasírovania.

Keď už máte základ, pridajte mletú červenú papriku a kúsky ryby. Podľa toho, koľko chcete šťavy, prilejte aj vodu. Áno, paprika sa zvykne pridávať na začiatku, keď sme dorestovali cibuľu, aby sa dobre spojila s tukom. Môžete sa vybrať aj touto cestou, lenže údená paprika bola naozaj výrazná, tak som ju naozaj nechcel ešte viac znásobovať. Prepálená paprika má nepríjemný zvyk zhorknúť. Tým, že ryba pridala k jedlu ešte svoj vlastný tuk, paprika sa ešte stále mala kde naviazať.

Treba si odstrážiť hlavne to mäso, každá ryba sa správa inak. Nepotrebuje veľa a hutný základ sme si pripravili cibuľou aj údenou paprikou. Spolu som jedlo varil asi pol hodinu. Ryba sa trochu poodeľovala, ale bolo to plánované. Presne pre toto som ju dával v trochu väčších kúskoch.

Čo k hotovému paprikášu? Halušky, čo iné. Ako decko si pamätám, že niekedy naši zvykli dať kolienka.

Škoricové maslo

Neviem ako vy, ale my si zvykneme doma natierať maslo ešte aj koláče. Pri niektorých suchších typoch je to aj nutnosť. Buď ich pojedáte s niečím tekutým, ideálne kávou alebo čajom, alebo k nim treba pridať aspoň šľahačku. A maslo o nej nemá príliš ďaleko. Prvý človek, ktoré som videl natierať si bábovku maslom bola moja švagriná. Pár rokov nato robím to isté, len nie s každou bábovkou. Ovocné a orechové nechávam tak, mažem si len kakaové.

Suroviny

– 250g masla
– 1 ČL cejlónskej škorice
– 1 ČL medu
– štipka soli

Ak je koláč menej výrazný a hodí sa to k jeho chuti, dá sa k nemu vyrobiť aj ochutené maslo. Nie, nemyslím bylinkové, ale jeho osladenú verziu. Postup je mixérový a mimoriadne prispôsobivý. Do zmäknutého masla pridajte med, mletú škoricu a trochu soli. Poriadne zmiešať alebo vymixovať a hotovo. Kto chce, môže namiesto medu skúsiť javorový sirup. Alebo z neho naopak ubrať a doplniť trstinovým cukrom.

Ak zháňate nejaké konkrétne čerstvé korenie, skúste sa ozvať Marošovi. Nemá síce maloobchod a tovar vám ani nepošle, ale ak sa povedzme dáte viacerí dokopy, určite vám korenie prinesie. Pohybuje sa väčšinou na trase Bratislava – Banská Bystrica, takže tam máte šancu ho odchytiť. Kontakt nájdete na jeho vizitke www.olivas.sk.

Súťaž

S korením, ktoré som dostal, sa samozrejme rád podelím v súťaži, dávno tu žiadna nebola. Takže otázka znie, povedzte mi aspoň tri druhy škorice. Správnu odpoveď posielajte len emailom na adresu delikatesy (zatočenýznak) klimo (bodka) net s predmetom „Súťaž“, najneskôr do tohoto piatku, 11. marca 2016 polnoci. Jediného víťaza oznámime v tomto istom článku hneď na druhý deň, teda v sobotu 12. marca.

Vyhodnotenie

Škorice je mnoho druhov, ale reálne na varenie používame 4 najčastejšie: Cinnamomum cassia (čínska), c. burmannii (indonézska), c. loureiroi (vietnamská) a c. verum (pravá alebo tiež cejlonská). Takže ak ste napísali aspoň tri z nich, vaša odpoveď bola správna. Odpovedí spolu bolo 22, z nich len jedna nesprávna.

Spomedzi správnych sme vybrali tú od Lenky Adamcovej. Gratulujeme a posielame cenu.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.