Omrvinky: kotyogový pokrok, majstrovstvá baristov a ďalší kurz pečenia

Zima si dáva načas, ale teplá šálka s kávou zahreje aj počas hmlistejších dní. Nazbieralo sa pár správ z kávového sveta a budeme znova piecť. Sú tu novembrové Omrvinky.

Pokrok sa nevyhýba ani moke

Nedávno som natrafil na dva nové typy moka kávovarov. Prvý vyzerá akoby bol vytlačený na 3D tlačiarni, ale to len Alessi trochu uletel so sústruhom. Tvrdí však, že stopne extrakciu ešte predtým, než začne moka prskať. Nezistil som, ako to chce spraviť, nenašiel som žiadne mechanické časti, ktoré by boli navyše oproti klasickej moke.

Iný zasa tvrdí, že dal moke povrch, ktorý anodizovaním bráni hliník pred usadeninami a baktériami. Hľadal som dlhodobejšie testy, ale našiel som len blog talianskeho zberateľa a nadšenca moka kávovarov. Ak sa k tejto moke dostanem, určite z toho bude článok.

Majstrovstvá baristov Slovenska sa opäť sťahujú

Naša najvyššia baristická súťaž sa zvykla konať prevážne v Bratislave, jeden rok si odskočila do Žiliny a znova sa vrátila do hlavného mesta. Tento rok sa znovu premiestni, bude v Nitre v Župnom dome a tiež výrazne skôr ako minulé ročníky. Ten predošlý bol vo februári tohoto roku, avšak majstrovstvá 2016 sa uskutočnia už tento mesiac – 28. – 29. novembra. Akciu organizuje SCAE Slovakia a súťažiť sa má v troch kategóriách: Barista, Cup Tasters a Coffee in Good Spirits. Súčasťou súťaže má byť aj výstava kávy s takmer dvadsiatimi vystavovateľmi, tiež prednášky a ochutnávky.

Doplnenie:

Ďalšie dve disciplíny, Latte Art a Cup Tasters, sa budú konať v neskoršom termíne a v Banskej Bystrici. Oficiálna stránka SCAE Slovakia je tu, viac info je však na FB profile.

Kurz pečenia kváskového chleba v Sýpke

Kurz kváskového chleba

Tento rok stihneme urobiť ešte jeden kurz pečenia chleba v Bábe. Úvodný a letný vyzeral takto, piekli sme chlieb aj koláče. Tým, že sa zmenila sezóna, trochu sa zmení aj charakter kurzu. Znovu budeme piecť kváskový chlieb, ale pridáme k nemu namiesto koláčov vianočku.

Ako aj minulý krát, ukážeme si chyby pri pečení chleba, vysvetlím plánovanie kysnutia a prekladania a dúfam, že si domov každý odnesie spomínanú vianočku.

Vianočka

Ak nemáte doma kvások, budete si môcť zobrať ražný aj pšeničný. A ak už doma pečiete chlieb, môžete si priniesť vlastný nakysnutý peceň a upiecť ho v naozajstnej chlebovej peci.

Termín akcie je sobota 14. novembra, začiatok od 10:00 a kurz bude trvať cca 4 hodiny (minule sme sa zakecali, tak trval viac…). Cena za osobu je 20€. Ak chceš prísť a urobiť si parádny chlebový piknik, prihlás sa mailom na delikatesy@klimo.net, pošlem všetky ostatné inštrukcie. Kurz organizuje združenie Delikatesy spolu so Sýpkou u Ludvíka. Minimálny počet účastníkov kurzu je 7, maximálny 12.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (2)

  1. Nebudete organizovat este jeden kurz pecenia chleba?

    1. Urcite budeme, ale kedze pec je vonku, musi sa oteplit. Aspon na 14-15 stupnov, takze odhadujem, ze kurz by mohol byt niekedy v aprili. Bude info na stranke, treba sledovat baner v pravom stlpci. Budem sa snazit dat vediet aj priamo vsetkym, ktory sa ozvali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.