Omrvinky: nový seriál, gastroakcie a cukrová aféra

V kuchyni pribúdajú bylinky a čerstvá zelenina, vonku hulákajú vtáky a vôbec, sú tu májovéOmrvinky.

Nový seriál recenzii

Recenzie majú jednu zásadnú chybu. Platia väčšinou tu a teraz, o pár rokov už nemusia byť pravda. Tak som zobral všetko kuchynské vybavenie a začal upratovať. Niečo skončilo v dielni ako budúci polotovar na nejakú opravu, iné len chytá patinu a možno skončí v rukách potomstva. Rozhodol som sa urobiť trojdielny seriál o tom, ako dopadlo všetko moje kuchynské vybavenie. Recenzované aj nerecenzované. Jednotlivé diely budú nasledovať takto:
1. Elektrické náradie (mixér, kuter, sporák)
2. Kuchynské riady (hrnce, pekáče a panvice)
3. Kávovary (espresso, moka, mlynček)

Materiál je celkom obsiahly, takže bude trvať nejaký čas, kým všetko nafotím a spíšem.

Gastro akcie všetkého druhu

Máj je zrejme najsilnejší mesiac pre akcie spojené s jedlom, tak poďme pekne podľa kalendára:
9. – 11. mája – Špargľové dni, Primaciálne námestie, Bratislava, Sharkam
10. mája – Biofest – Langeck bei Lockenhaus
11. – 13. mája – Street Food Show, Hold Utca Market, Budapešť
12. – 17. mája – Čokofest, Kupecká ulica, Nitra
16. – 17. mája – Grilliáda, Námestie slobody, Banská Bystrica
22. – 25. mája – Slovak Food Festival, Bratislavský hrad
30. mája – 1. júna – Gurmán Fest Bratislava, Dostihová dráha v Petržalke

Viete o ďalších akciách? Šupnite ich do komentárov, ďakujem.

Ako slovenský čašník s trochou cukru urobili parádnu sondu do gastronómie

Viedeň, vychýrená reštaurácia Plachutta. Robil tu slovenský čašník, ktorý si v (povolenej) pracovnej prestávke priniesol vlastné jahody a osladil si ich cukrom z reštaurácie. Ten si vzal bez opýtania a dostal zato hodinovú výpoveď. Načo sa strhla poriadna búrka a čuduj sa svete, najviac to schytal majiteľ podniku, Mario Plachutta. Celá vec sa dostala až pred rakúsku Arbeitskammer (organizácia na ochranu práv zamestnancov a pracujúcich, nie však odbory). Tam podnik tvrdil, že zamestnanec spreneveril pol kila cukru, pričom išlo o 50g. Ďalej podnik naznačoval, že ide Slováka, ktorý má v Rakúsku len prácu, ale žije na Slovensku. Dostalo sa to až na súd, ktorý uznal, že nešlo o nezákonné obohacovanie, podnik musí navyše čašníkovi zaplatiť aj odškodné.

Nasledovala poriadna kritika v tlači aj na internete. Za ten vyhadzov, aj za tie poznámky, že Slovák tam len pracuje ale nemá trvalý pobyt. Na záver nasledovalo už len trápne vyhlásenie na ich facebookovej stránke, že podniku vadilo najmä mrhanie potravinami. Za čo dostal samozrejme znova naložené.

Marketéri to použijú ako parádny príklad nezvládnutej krízovej komunikácie a kompletného zlyhania na sociálnych sieťach. Prípad ale krásne ukazuje pomery v branži ako takej. Podľa mňa je zásadný problém v neodbornosti aj vzájomnom obviňovaní. Majitelia hromžia na kradnúci personál, personál zas hromží na zdieranie. Neodbornosť je zasa aktuálna hlavne u nás. Majitelia z úplne inej branže a slabo vyučený personál si môžu v zásade podať ruky.

Trochu tých antibiotík s obedom

Vedci aj lekári dlho bijú na poplach, a teraz začali ešte hlasnejšie. Antibiotiká sú všade a ak ste si mysleli, že len v živočíšnej výrobe, prečítajte si tento článok. V skratke, so zeleninou je to možno ešte horšie. Pretože aj pri jej postrekoch sa používajú antibiotiká a antimykotiká. Článok v mnohých ohľadoch otvára oči, páčila sa mi aj poznámka o tom, že prírodu skrátka nemôžeme znásilniť.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (3)

  1. Zabudol si na rozmáhajúce hnutie pop-up reštaurácií. INTERNATIONAL RESTAURANT DAY – 17. mája. Veľmi milá a príjemná myšlienka. Konečne prvý termín, kedy sa aj Slovensko hromadnejšie prebúdza. Účastníkov možno sledovať na mape reštaurácií:
    http://www.restaurantday.org/
    https://www.facebook.com/RestaurantDayBratislava?fref=nf

  2. Dakujem za tipy, tak sa mi zdá, že veľká kopa akcii sa sústredila na 17. mája, sa môžem roztrhať!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.