Jar tu moc spomínať nebudeme, ani sme nemali čas sa venovať počasiu. Zato stále špekulujeme s chlebom a pomáhame s festivalom kávy. Aj o tom budú dnešné Omrvinky.
Klasická ošatka
Je v prvom rade krásna vec, ručná robota. Zosponkovaná, alebo stiahnutá medeným drôtom. Dlhšie som sa na rôznych farmárskych trhoch pýtal v stánkoch s prúteným tovarom, či by mi vedeli spraviť ošatku. Väčšinou to boli ale priekupníci, ktorí mali rovnaký tovar, ako hociktorý iný stánok s košíkmi. Nakoniec som natrafil na pána Dzvoníka zo Sobraniec. Vymenili sme si dva maily a o týždeň bola u mňa. Práve v nej kysne chlieb, takže keď ju poriadne vyobraciam, bude samostatný článok.
Fotenie v podnikoch
Naše médiá si až teraz všimli, že podniky v US alebo UK majú už viac než rok problém s foťákmi. Chápem, aj keď ja sám v podnikoch fotím. V prvom rade, použiť blesk je naozaj neprístojnosť. V druhom rade, chodiť do podniku fotiť a nie jesť je tiež mimo. Ale rovnako mimo sú aj dané reštaurácie, ktoré chcú kompletne zakázať fotenie ich jedál. Vraj to dehonestuje ich prácu, že tie fotky z mobilov vyzerajú zle a robia im zlú reklamu.
C’mon guys, zobuďte sa! To potom môžete rovno zakázať ľudom základnú formu reklamy – word of mouth. Ak aj zakážete fotenie, tak si holt ľudia nevymenia fotky, ale stále to môžu povedať slušnému počtu svojich známych. Nechcete, aby vás hodnotili? Tak bežte robiť niečo iné a nie služby. Jasné, občas sa nájde notorický sťažovateľ, ktorý to celé nafúkne a bude škodiť. Ale ten vám bude piť krv aj bez foťáku.
Ak to celé bolo náhodou namierené proti foodbloggerom a hodnotiteľom podnikov, potom je to dupľovane mimo misu. Tí sa často snažia byť so svojim fotením čo najmenej nápadní, takže zrejme budú rušiť svojich spolustolovníkov najmenej, ak vôbec.
Čo vy nato, ste za fotenie v podnikoch alebo za zákaz?
Festival kávy a súťaž o lístky
Posledný krát vás s tým otravujem, ale to nadšenie jednoducho neviem ukryť. Od festivalu nás delí už len pár dní, dnes tlačíme letáčiky a dolaďujeme posledné detaily. Mám strach, či pražiarom nezhorí káva a či budú srdiečka na cappuccine pekné. Verím, že áno. Mám zároveň veľkú radosť z toho, že sa nám podarilo udržať festival bez väčšej reklamy a kapsláčov. Navyse som sa presvedčil o tom, že na zorganizovanie takejto akcie naozaj netreba veľa, iba nápad a chuť to urobiť. Teším sa aj na kritiku. Koniec-koncov, posledných pár rokov sme tiež pripindávali do druhých festivalov. Skrátka, dúfam, že to celé dobre dopadne a že sa bude ľuďom páčiť.
Konečne je hotový kompletný program, jedna z prednášok bude napríklad riešená live cez Skype z Kalifornie. Bude aj živá hudba a občerstvenie, hádam sme na nič podstatné nezabudli. Keďže má akcia minimum sponzorov, je odkázaná hlavne na lístky. Na druhej strane, v cene lístka sú degustácie kávy počas celého dňa, voda, drobné občerstvenie a celý program. Všetky podrobnosti sú na stráne festivalu www.coffeefest.sk.
S heslom „Najprv kávu! Potom všetko ostané“ dávam do súťaže 4 lístky. Stačí zodpovedať jednoduchú otázku: Napíšte aspoň tri alternatívne spôsoby prípravy kávy. Odpovede posielajte iba emailom na delikatesy zatočený znak klimo bodka net, najneskôr do štvrtka 4. apríla polnoci. Víťazov zverejníme nasledujúci deň, teda piatok 5. apríla, pod týmto článkom.
Vyhodnotenie
Chceli sme vediet alternatívne prípravy kávy. Ak ste pozreli stránku festivalu, určite ste na to prišli. Je to napríklad aeropress, chemex, hario, frenchpress, vacpot, moka a tucet ďalších. Takto skoro ráno sme vybrali štyroch z vás, ktorí vyhrajú lístky na festival. Sú to Jaroslav Marton, Petra Woziwodská, Marta Alfoldiová a Andrea Pešková. Gratulujeme a posielame výhru.
Fotenie by urcite nemalo byt zakazane. Aspon sa podniky budu konecne troska snazit. Ziadna ina reklama nie je lepsia ako najst svoje jedlo odfotene niekde na webe a pod nim pozitivny comment. Myslim ze ludia su zvedavi na fotku realneho jedla a nie na nieco upravene vo photoshope.
Podobne osatky som si kedysi nakupil na nemeckom ebayi. Roznych tvarov aj velkosti; technika vyroby vyzera byt rovnaka, cena prijatelna. Nikde na Slovensku som ich totiz v tom case nevedel najst (pravdepodobne mozno aj preto, ze som nevedel spravny slovensky nazov, a vyhladavanie „formy na chlieb“ neprinasalo pozadovane vysledky). Na spominanom ebayi zabral „brotform“ hned :)
Viktor k tej osatke, ja ju mam tiez, dal som v nej nakysnut chlieb, ale vyklopit do janskeho skla (v ktorom peciem) sa mi chlieb pekne nepodarilo. Aka je tam finta aby ten chlieb udrzal tvar?
Ahoj, v prvom rade musi byt osatka pomucena, az potom sa do nej vyklopi cesto. V druhom rade musi byt to jenske sklo tiez rozpecene a horuce (vratane poklopu). Ako tretie mi napada uz len hustota samotneho cesta. Je mozne, ze bolo kusok redsie a maksie, takze sa rozliezlo. Skus nabuduce spravit o kus tuhsie, resp. uhnietit ho na tuhsie. Cim viac sa miesi, tym viac lepkovych struktur sa vytvori, cize tym hustejsie a tuhsie cesto bude.
Pomúčená bola, ale asi nie dostatočne.
Janske sklo je komplet rozhorúčené tam nie je problém. Vidím to na hustotu cesta, resp. jeho vlhkosť. Ono je to celkom umenie trafiť aby ražno špaldový kváskový chlieb nebol veľmi vlhký a mal aj pekné „oká“. Ono po miesení je ok. to nechávam na robot a kludne miesi aj 20min. len po nakysnutí už to nie je ono. budem experimentovať a dám vedieť
Ano, tej muky na pomucenie nemusi byt extra vela. Tiez si myslim, ze hustota cesta spravi najviac. Ono, s kvaskovym chlebom je to naozaj o presnosti. V gramazi, casoch kysnutia aj pecenia. Mala odchylka a uz je vsetko inak. Podla mna hlavny dovod, preco sa prestali pekari paprat s kvaskom.
ja to az tak neprezivam a co sa tyka chleba tak vysledky su uz ok. Uz sa nikto nestazuje ze by bol chlieb zly. urcite lepsie vysledky ako v pekarnicke z drozdia. Chut kvaskoveho chleba je uplne ina.
ps. prave sa mi dopeka kysnuty jablkovy kolac z kvasku. Ale to bude skor „pizza“ s jablkami ako nadychany kolac. Zaciatky su vzdy tazsie
presne, pizza s jablkami aj u nas! ;-)
Do kváskového cesta väčšinou pridávajú sódu, aby to bola naozaj koláčová štruktúra. Tomu sa vyhýbam, pečiem vo forme z naozaj riedkeho cesta, nechám cesto mierne vybehnúť, obložím ovocím a pečiem. Alebo kvasím na trikrát s postupným domiešavaním múky, napríklad pri vianočke. Pri rozlezenom chlebe sa mi osvedčilo dôkladné tvarovanie. Takto sa mi daria aj žemle a rožky. Uprednostňujem vyššiu hydratáciu cesta, vydrží dlhšie chutné. Záleží koľko pečivo vydrží, ak sa zje za deň, tak vyschnúť nestihne…