Omrvinky: verjus, pár nových blogov a pouličný festival jedla

Jeseň mám rád. Vrcholí úroda, slnko dáva príjemné svetlo a po letnom odpočinku mám chuť na nové veci. Napríklad obrať ešte zelené hrozno alebo nájsť nové foodblogy. Sú tu prvé jesenné Omrvinky.

Verjus

Dávnejšie som písal o rôsole z cabernetu. Tentoraz som natrafil na inú vinársku delikatesu. Kyslé dochucovadlo verjus. Čo myslíte, čo sa u nás používalo, kým sa k nám dostal prvý citrón? Áno, nezrelé bobule hrozna. Tým, že kyslosť má základ z hrozna, má lepšie možnosti párovania jedál s vínom. Lepšie, ako keď sa použije citrón alebo ocot.

Niečo podobné som svojho času ochutnal z rúk Peťa Handzuša. Aj keď to bol nie celkom vydarený pokus o imitáciu kaparov naložených v balzamiku, výsledok bolo zaujímavé a mimoriadne kyslé dochucovadlo. Teraz už aspoň viem, ako sa dalo použiť.

Kto chce vedieť viac, v susedných Čechách je vinár, ktorý verjus robí. Viete o niekom u nás?

Jeden príjemný blog

Dávno som nenatrafil na blog, ktorý by ma zaujal. Stalo sa konečne na tejto stránke. Parádne fotky, žabie stehienka a iné delikatesy. Palec hore.

Freckled potato

www.facebook.com/freckledpotato

Projekt Jem po slovensky

Ešte pred dovolenkou som bol na tlačovke k novému projektu Jem po slovensky. V podstate je to prvý priamo sponzorovaný blog o jedle na Slovensku. Slavo Artim sa snaží mesiac jesť výlučne slovenské potraviny.

Slavo Artim

Ján ŠtulcTlačovky sú taká povinná jazda, ale táto konkrétna stála zato. Bola u Shtoora na Štúrovej. Okrem spomínaného blogera bol na nej aj Ján Štulc zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, marketingová riaditeľka Budišu Eleonóra Mikolajčáková a Lucia Medeková ako fitnes trenérka. Projekt priamo podporuje Budiš, ale pre mňa je v tomto projekte zaujímavé nepriame spojenie komerčnej kampane so štátnou správou.

Tlačovka sa natiahla na niekoľkohodinovú debatu o kvalite potravín a dôvodoch toho bordelu, v ktorom sme. Podstatná bola ale jedna jediná otázka jednej zúčastnenej dámy na tvorcov projektu – „Mesiac budete jesť slovenské. A potom…? Ďalší osamotený projekt, na ktorý sa zabudne týždeň po skončení?“

Dobre, projekt je o niečo rozumnejší ako prvoplánový a celostranový inzerát na budišku v časopise. Ale tá otázka to trafila do čierneho. Kde sú dnes všetci tí Bojovníci proti kríze, Adoptované kravy a podobné projekty? A vôbec, prečo vyrábať podenky, ak máme dosť príkladov, ktoré stačí prebrať a aplikovať u nás. Viď posledný Cuketkov článok ako robiť kontrolu potravín. V podstate sme sa na tej tlačovke medzi nami novinármi zhodli, že veľa vecí si už vybudujeme len ťažko, lebo najväčšou prekážkou sa zdá byť Únia. Aj keď problémy našich potravín ležia inde ako v národnej značke, dám jeden príklad za všetky. Susedné Rakúsko začalo so svojou značkou Made in Austria pred viac ako 30 rokmi. Dobré ráno Slovensko.

Schválne som čakal pár týždňov, kým sa projekt rozbehne a na jeho stránke pribudnú články. Slavo stihol trochu pocestovať po Slovensku, na fotkách obligátne nechýba fľaša minerálky. Po celý čas tŕpnem, ako dopadne najväčší chyták projektu – slovenské vs. kvalitné. Pretože otázka na začiatku nemala byť postavená, či sa dá mesiac stravovať po slovensky. Isteže dá, ale otázka skôr znie Ako. Jesť mesiac syry, kapustnicu a prekladať to keksami najrôznejších tvarov a príchutí nie je ani sranda ani umenie. A podľa mňa ani želaný zámer.

Základný kameň úrazu je v tom, že Slavo varí len zriedka a sám to aj priznáva. Ak by varil pravidelne, určite by sa napríklad pozrel, či sa u nás pestuje špalda, šošovica, fazuľa, hrach, ovos a tucet ďalších plodín. Takmer všetky spomenuté strukoviny sú dnes dovezené z Kanady, Ruska alebo Číny. Možno sa na to chystá, možno sa chystá aj na bežné trhovisko v niektorom z menších miest. Je kopec miest, kam sa oplatí prísť pozrieť a odhaliť, čo sa tam predáva.

Týmto všetkým nechcem povedať, že komerčný projekt je od základu zlá vec. Nie je, len musí sa urobiť dobre. Bodaj by to bol práve tento prípad.

jemposlovensky.blogspot.sk

Street Food Show v Budapešti

K južným susedom to nie je ďaleko. Tento víkend, od 6. – 8. septembra sa tam bude konať festival pouličného jedla. Zapojených je pár zaujímavých podnikov, takže sa oplatí ísť pozrieť.

http://www.diningguide.hu/foodshow2013

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (1)

  1. (Trochu) mimo temy: minule vianoce som si kupila v kauflande, inspirovana nejakym blogom, slovensky lupany hrach. Ked som si ho doma blizsie obzrela, nasla som na nom ‚prelepku‘ krajina povodu: francuzsko. Je to naozaj smutne, ked sa strukoviny (a ine) dovazaju z dalekeho zahranicia…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.