Prvé májové Omrvinky: veľa veľa kávy a začiatok food-festivalov

Barista 2011

Máme za sebou slovenské majstrovstvá Barista 2011 a začala sa food-festivalová sezóna. Tak trochu rýchle Omrvinky, prvé v máji.

Minifestival jedla a vína v Košiciach

Dnes sa v Košiciach začala predzvesť ďalšieho ročníka Košice Gurmán Fest. Na Hlavnej ulici pri zvone Urban bude až do nedele 9. mája sa reštaurácie a vinárne presunú von, pod holé nebo. Akcie sa zúčastní 5 reštaurácii, 2 obchody s vínom a 1 obchod s pivom. Keď sa k tomu pripočítajú každý večer jazzové koncerty, určite to vydá na príjemnú akciu. Festival je otvorený denne od 11:00 do 23:00.

Barista 2011

Včera sa v Žiline skončili majstrovstvá Slovenska Barista 2011, Latte Art a Coffee in Good Spirits. Nateraz spomeniem len víťazov, podrobnejší report bude v samostatnom článku. Tento rok sa niesol v znamení borievok vo voľných drinkoch, ale ochutnali sme aj omnoho zaujímavejšie kombinácie.

Ako prvá sa umiestnila Monika Pálová z Liptovského Mikuláša, druhý skončil Stano Cibuľa zo Zvolena a tretí bol Tomáš Štofan z Košíc. Gratulujeme víťazom a ďakujeme všetkým zúčastneným, nech sú o rok ešte lepší.

Kávové špeciality

Majstrovstvá majú aj zopár príjemných vedľajších efektov. Dostal som sa k vzorkám mikropražiarne Samay z Bratislavy, k dvom etiópskym kávam. Jednu ochutnáme a druhú dáme do súťaže.

Vedľa kávovaru už tiež čaká ďalšia špecialita na svoju chvíľu slávy. Red Espresso. Nenechajte sa zmiasť menom, je to čaj. Konkrétne rooibos, ktorý sa však pripravuje ako káva. Dokonca vie spraviť aj čosi ako cremu, videl som s tým robiť aj latte art.

Aby sme pekne uzavreli túto kávovú nakladačku, bude aj dlhá recenzia kávovaru Elektra Microcasa Semiautomatica. Strávili sme s ňou príjemné popoludnie a aj to sme nestihli všetko poriadne otestovať.

Keď to zhrniem, tak v gastronómii začal po zime opäť fúkať svieži vietor. Hádam to nebude permanentný prievan, hehe…

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (5)

  1. Jeden zaujímavý festival bude cez víkend aj v Martine. Druhý ročník Festivalu dobrého vína sa koná už v sobotu 7.mája 2011 na Jesenského ulici v Martine v blízkosti Univerzitnej nemocnice. Viac info na http://www.festivalvina.sk

  2. vdaka za info, dam to do nasho kalendara na stranke

  3. Red espresso je fajn len skoda ze som to nevidel nikde na slovensku. Trosku sice treba cistit kavovar ale inac v pohode.

  4. Mňa by celkom zaujímalo, prečo na Slovensku jednoducho nefunguje organizácia. Viac by som ale chcela vedieť, kedy fungovať začne! Spomínaš, že Food festivaly začnú už v máji, čo je absolútna pravda – tie bratislavské – Slovak Food Festival je už budúci týždeň, Bratislava Food Festival je v júni – a ani na jednom z webov stále nie je jasný program, kto sa festu zúčastní, ani žiadne organizačné či bližšie info. Ja som za, aby sa radšej neorganizovalo, keď nie je organizátor a pán, ktorý sa projektu venuje. Ak chýbajú na organizáciu peniaze, ďalší dôvod na to, aby sa zbytočne neblamovali. Jednoducho tomu nerozumiem a uvítala by som, aby sa k tomu vyjadrili aj kompetentní.

  5. Hm, tazko ti na to nieco povedat. Mozno to neni celkom o organizacii, ale o spolupraci a dodrziavani ustnych dohod… Neviem.
    Ale chybajuce udaje na ich vlastnych strankach zarazili aj mna. Minimalne Slovak Food Fest ale komunikuje s novinarmi a ti potom roznasaju info dalej. Alebo sa viac spoliehaju na Facebook a potom logicky zanedbavaju stranku. Sa stava aj mne obcas… ze je viac cerstvych info tam, ako tu (uz mam na to liek, len ho naordinovat…) ;-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.