Tento rok sa urodili naozaj malé jabĺčka. Ale boli také utešené, že sme ich jedno po druhom naleštili a zavesili spolu s medovníkmi na stromček.
Plnotučný rozbeh
Vianoce sa pre nás začali už začiatkom decembra, kedy som zarobil na medovníkové cesto a s priateľmi sme si spoločne upiekli štedrák. Síce vopred, ale na istotu, pretože inak by sme sa k nemu nedostali vôbec.
Celoročný tréning
Tiež som tento rok dostatočne trénoval s vianočkami. Vždy len zo štyroch prameňov, ale aj s inou plnkou. Niekedy s brusnicami, inokedy s kúskami jabĺk, potom s makovou posýpkou.
Predvianočné experimenty
Skúšal som aj úlety z internetových videí, napríklad jeden pletený kakaový vianočný stromček. Spravil som ho z kvásku a na počudovanie sa dal zakrúcať aj s relatívne riedkym cestom. Na plnke ale musím rozhodne ešte popracovať.
Vianočkové finále
No a potom prišlo veľké pekárske finále, poschodová vianočka z deviatich prameňov. Znovu som mal trochu redšie cesto, tak som sa bál, či sa mi nerozíde. Zaistená špajdlami, v ceste kopa masla a dlhočizná cez celú rúru. Po štyridsiatich minútach bolo po strachu a išla von. Nemá navrchu mandle, ani kôrka nie je najkrajšia, ale vadiť mi to pri dnešných raňajkách rozhodne nebude.
Bažant a gaštany
O bažantovi som už písal, včera som ho dokončil. Očistené prsia a nohy som namočil na celý deň do vína, potom som ho napichal rozmarínom a upiekol v rúre. Prsia som vybral skôr, aby neuschli, stehná som ešte trochu dopekal. A nezabúdal čas od času pooblievať výpekom, všetko sa pieklo v uzavretej jenskej mise.
Takto upečeného bažanta som už len obral a hodil do mixéra. Pridal som kačaciu masť aj trochu masla. No a samozrejme naše gaštany, ktoré som ušanoval v mrazničke. Masť som pridával aj počas mixovania, až kým sa zmes prestala droliť a bola hladká. Potom už len naložiť do pohárov a zaliať masťou. Zje sa do dvoch dní, takže si o skladovanie príliš starosti nerobím. Ak by som ju chcel uchovať dlhšie, určite by som poháre vyvákuoval.
Ryba jednoduchá
Pstruha som vyčistil vopred a budem ho piecť. Keď sa to nepreženie, nemá šancu preschnúť a vie byť aj štavnavý.
A upratať tiež treba
Musím k tomu prirátať aj kopu čajového pečiva, ale to je na samostatný článok. Zostalo už len upratať. Nerezový sporák to už potreboval, ale poviem vám jedno. Nie je to ani makačka a nepotrebujete ani špeciálne čistiace prostriedky. Robím to takto. Na hubku si nakvapkám bežný kuchynský saponát (Pur alebo Jar), k tomu pridám statočne octu a pretriem celý sporák. Nechám chvíľu tak a následne už len pár krát pretriem suchou a čistou hubkou. Na záver prebehnúť utierkou a vec je vybavená. Na doplnenie, sporák je síce nerezový, ale vrchná platňa, na ktorej sú horáky je z eloxovaného hliníka. Moja metóda funguje na oba povrchy.
Takže štastné a chutné vám všetkým prajem
P.S.
Tento rok nám tu pribudne ešte pár článkov. Jeden o spomínanom pečive a druhý celoročný sumár všetkého, čo sa za tento kulinársky rok stalo.
Pekné sviatky, škoda že sa nedá pridať fotka, aj my sme skúšali vianocku