Excentrická kaviareň v kníhkupecte, P.S. nie v Bratislave

Kým osadenstvo bratislavských bistier ochká nad kvalitou kávy v novom Foxforde, v Topoľčanoch už dobré dva roky funguje výnimočné kníhkupectvo aj s kaviarňou.

Keď sa prejdete po meste, určite si všimnete záplavu Alfreda a Segafreda. Ale napriek tomu si aj v pondelok doobeda môžete všimnúť čulý ruch, plné terasy aj starších ľudí ako sedia na káve. Nie turistov, všetko miestnych. Pôjdete ďalej po pešej zóne a možno si všimnete dom, ktorý už aj zvonka vyzerá ako kniha. Je v ňom ukryté kníhkupectvo a kaviareň.

Kníhkupectvo je podlhovasté, knihy sú uložené na ťažkých železných vozíkoch. Pôjdete ďalej a ocitnete sa na šikmej ploche, doslova. Hlavná časť kaviarne Book Café má šikmú podlahu, stoly a stoličky na nej však stoja rovno. Výzor je industriálny, pozvárané ťažké železné profily sa miešajú so stoličkami z plexiskla. Každý stôl má na sebe šachovnicu, na barovom pulte nájdete figúrky na hranie. Kto by sa cítil nepríjemne na šikmej podlahe, môže si sadnúť do vedľajšej miestnosti, tam je rovná.

Celému priestoru tróni bar s espresso strojom a štyrmi mlynčekmi. Nie hocaký stroj. Spirit Triplette od Kees van der Westen. Dokonca ani nie stroj, skôr umelecké dielo. Ak značku nepoznáte, sú to bývalí ľudia od toľko ospevovaného La Marzocco. Na Slovensku sú stroje tohoto výrobcu 3, v Čechách je o pár strojov viac. Holandský výrobca má na stránke dokonca mapu, kde presne sú jeho ručne montované stroje.
Mimo toho, že stroj má napríklad plynulý nábeh tlaku a iné technické špecialitky. Na internete som našiel tučnú cenovku za tento Spirit, takmer 20.000€. Aby som nezabudol, na opačnom konci baru tróni ešte jeden podobne excentrický stroj. Staručká a zrejme už nefunkčná naleštená Brasilia.

Spirit

Akú kávu majú vidíte už z ulice, je to Davidoff. Po usadení som si objednal espresso a slečna za barom sa ma opýtala, či by som chcel radšej odrodovú arabiku, niečo plantážne, alebo skôr zmes s robustou. V tomto poradí. Opýtal som sa na plantážnu, malo to byť Puerto Rico. Vyskúšam. Na stole mi pristála vcelku slušná káva. Na môju chuť dobrá, niekde na polceste k ovocným espressám, aké sa v poslednom čase tlačia do módy. S plnším telom, ovocným náznakom a príjemne doznievajúcou dochuťou. Cena 1,50€.

Espresso Puerto Rico

Ostatné som nemal čas ochutnať, náš krpec ma zamestnal dobre rozbehnutou partičkou šachu, ale celkový dojem bol výborný. Servis usmievavý a komunikatívny. Jedna špecialitka za všetky, všimol som si, že majú v ponuke red espresso. V záplave slovenského pressa zo spálenej talianskej robusty, ktorú som videl pri predošlej prechádzke centrom si dovolím povedať, že toto je zrejme najlepšia káva v meste.

P.S.

Ak sa sem vyberiete na návštevu, nešpekulujte zbytočne s parkovaním. Veľké platené parkovisko pri hlavnej ceste má dosť miesta a stálo na cca hodinu 0,30€. Pešia zóna je hneď vedľa, môžete si posedieť v chládku stromov pri kostole, zvyšok centra obehnete za minútku.

Mimochodom, dodatočne som našiel toto video z spúšťania kávovaru, stojí zato pozrieť si ho

kávovar from Rasto Hatiar on Vimeo.

Book Café
Obchodná 3876/12
95501 Topoľčany
www.book-cafe.sk


View Kaviarne in a larger map

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (2)

  1. Asi se z toho pomalu stává trend, který „táhne“. V ČR už má vlastní kavárnu i Alza ve výdejně zboží, IKEA i McDonald´s.. Ale proč ne, jsem jedině pro :)

    1. Ono to trend už dávno je, stačí si pozrieť napríklad kníhkupectvo Berlekouw v Sydney, ktorá má knihy na prízemí a na poschodí kaviarničku. To všetko 17 rokov nazad. Som si istý, že ak to vtedy mala zaspatá Austrália, nájsť niečo podobné bolo možné aj v ostatnom anglosaskom svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.