iasai – prvé ochutnanie

Nový podnik na Hviezdoslavovom námestí je nenápadnosť sama. Ale len dokým sa v patričnom kontraste neocitnete v jeho útrobách.

Nenápadnosť sama

Zvonka takmer žiadne označenie, zato vnútri klenbový priestor s obrovským stolom uprostred a more rôzneho nasvietenia. Nasvietené je pracovisko kuchárov, priestor pod vašimi nohami a zo steny na to všetko nedozerá privreté vševidiace oko. Sedí sa dokola a vidíte, ako kuchár pred vami zarába lososový tatarák, ktorý je zároveň drobným privítaním podniku. Rovnaká radosť je pozerať na nože a prácu s nimi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Iasai je takpovediac odnožou Fou Zoo a koncepčne ho vytvoril sushi majster Tomáš Lysý. Podtitul znie Food Bar alebo aj Veľké polievky a malé jedlá inšpirované Áziou. Presne tomu zodpovedá aj ponuka – za hlavnú hviezdu je 700-gramový ramen nabitý intenzívnym vývarom, bravčovým bruškom a marinovaným vajíčkom (14€) . Ponuku dotvárajú malé teplé jedlá a samozrejme sushi.

Pri pohľade do menu si určite všimnete čísla. Vyzerajú skôr ako kódy alergénov, no v skutočnosti sú to zaokrúhlené ceny. Celý lístok zas vyzerá ako leporelo, z jednej strany má jedlá a z druhej nápoje. Na rýchly obed som sem vybehol o 11-tej, teda tesne po otvorení, aj preto som ochutnal len pár drobností. Vybral som si rybacie O-suimono (5€) a veterník s matcha zmrzlinou a karamelom z bielej čokolády (5€) .

O-suimono

Polievka bola v menu označená malou bodkou, čo znamená, že je pikantná. Skutočne aj bola, ale nie zas príliš. K polievke je limetka, ktorú si treba poriadne vyždímať. O-suimono mi do horúceho dňa sadlo ako uliate, boli v ňom ryby, dashi, wakame a hijiki riasy, edamame bôby, mladá cibuľka aj sezam.

Po krátkej pauze som si pozrel prípravu dezertu – veterníka plneného zmrzlinou z matcha čaju. Porcia boli tri veterníky, bohato posypané karamelom z bielej čokolády.

Vidno na kuchárov aj prípravu

Vďaka hlbšej miske a malý guľkám sa dali dobre krájať lyžičkou. Karamel navrchu mi chutil ako dulce de leche a akurátne vyvažoval nenápadnosť zelenej zmrzliny.

Veterníky s matcha zmrzlinou a karamelom z bielej čokolády

Iasai príjemne dopĺňa gastronomické príbuzenstvo námestia. Páčilo sa mi, že sa nesnaží za každú cenu prebiť na ulici ostatných a to podstatné má vo vnútri a neschováva to. Kontakt s kuchárom je viac než vítaný a priestor je komorný, aj keď pre mňa kvôli očierneným stenám trochu ponurý. Jedlo je chuťovo aj vizuálne špička v našej aktuálnej gastroscéne.

Inak, ani nie po dvoch týždňoch už chystajú novú ponuku a podľa slov Tomáša ich plánujú obmieňať naozaj často. Zdá sa, že sa v tomto koncepte naozaj našiel.

section divider

iasai
Hviezdoslavovo námestie 170/13
811 02 Bratislava
www.iasai.sk

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.