Veľmi podarený podnik pri Šali (medzičasom zatvorený)

Dávnejšie som počul, že v Kráľovej nad Váhom je podnik, ktorý stojí zato ochutnať. Z Nitry je to asi pol hodinka cesty, tak sme si s milovanou spravili vlastné a kľudné Vianoce v predstihu.

Králová nad Váhom je hneď za Šalou. Vojdete do dediny a na jej konci bude nenápadný podnik s nápadným názvom Esta Noche. Španielčina nie je náhodná, majiteľ strávil v Španielsku nejaký čas a snažil sa doniesť si to so sebou domov. Keď vojdete do dvora, napravo je podnik s kompletne preskleným priečelím, ďalej je menšia terasa so záhradkou.

Reštaurácia z ulice

Vo dvore reštaurácie

Bol víkend a mali sme rezerváciu na štvrtú. Podnik bol takmer plný, atmosféra vyslovene „štamgastská“. Interiér vás určite prekvapí dotiahnutými detailami. Ešte aj taká obyčajná vec, ako je pec na pizzu má krásne kachličkové obloženie. Usadíte sa a chvíľu sa máte čím kochať.

Obsluha nás usadila k rezervovanému stolu a ponúkla aktuálnu ponuku. Sezónne jedlá z tekvice už nemali, ale naznačili, že vedia upraviť existujúce jedlá z ponuky. Milovaná vzhľadom na netradičný čas našej návštevy nebola hladná, tak si len k vínu objednala pizzu margheritu (5,20€). U mňa naopak, radšej som zostal hladný a vybral si zeleninové rizoto (7,90€). Priobjednali sme si ešte džbánik limonády s mätou a pomarančami (3,20€/0,5l) a spomínané víno (3,00€/2dl).

Obsluha bola trochu rozlietaná možno kvôli vlastným vianočným trhom, ktoré podnik organizuje. Napriek tomu bola veľmi pozorná a nevtieravo sa snažila ponúknuť čo najviac zo svojej ponuky.

Čas sme príliš nevnímali, v sobotu poobede sa to ani nepatrí. Podnik sa postupne vyprázdnil a priniesli nám jedlo. Pizza bola dozdobená čerstými lístkami bazalky a milovaná ju komentovala, že lepšiu od návratu zo Sydney nejedla. To je 10 rokov dozadu. Tenučké a výborné cesto, okraje malo iba zľahka potreté cesnakom. Rajčinový základ dochutený výborne a hlavne, navrchu naozaj mozzarella. Spomínal som to už niekoľko krát, milovaná je štamgast nie v podnikoch, ale konkrétnych jedlách. Inú ako margheritu si neobjednáva, takže niečo odjedené už má.

Rizoto sa začalo ako zážitok. Už na pohľad krémové, na ňom lístok šalátu s balzamikom a lupienkami mandlí, pár listov šalvie a hoblín parmezánu, nakoniec jemné klíčky. Po ochutnaní som mohol len uznanlivo pokývať hlavou. Boli tu huby aj zelené fazuľky, všetko akurát chrumkavé. Rizoto bolo neporovnateľne lepšie, ako sme ochutnali nedávno v Kursalóne v Trenčianskych Tepliciach. V konzistencii, chuti aj prevedení.

Zeleninové rizoto

Posmelený predošlými jedlami som si priobjednal dezert. Nevedel som sa rozhodnúť medzi makovým cheesecake a klasickým tiramisú. Nakoniec som zostal v talianskej téme a vybral si to druhé (2,90€). A k dezertu samozrejme espresso (1,30€).

Tiramisu

Tiramisú dopadlo podobne ako rizoto, výborne. Káva bola asi najslabším článkom reťazca. Montecelio poznám veľmi dobre a viem, že môže chutiť aj lepšie, resp. mať o niečo silnejšie telo. Inak káve nemám čo vytknúť, pripravené a podané bolo správne. Po všetkom predošlom berte zmienku o káve len ako moje zbytočné hundranie.

Záver

V podniku sme strávili asi dve hodiny, za celý čas sa personál o nás príkladne a nevtieravo staral. Podnik som krátko navštívil túto jar, na tabuli mali vtedy sezónne jedlá z medvedieho cesnaku. Teraz tabuľa odkazovala na blížiaceho sa Mikuláša a spomínané vianočné trhy. Organizujú ich druhý rok, zahŕňajú dielničky pre deti aj živú hudbu. Videli sme ich druhý deň od otvorenia, vyzerali ešte len v zábehu. Hádam sa atmosféra rozbehne, ako sa budú blížiť sviatky.

Vianočné trhy v Esta Noche

Nech to vezmem z ktoréhokoľvek konca, podnik prakticky nemal chybu. Prečo pochopíte môžno až vtedy, keď si podnik trochu preklepnete. Pizzu pečie sám majiteľ a v kuchyni šéfuje Richard Kunderlík. Mrknite jeho osobnú stránku aj kde varil. Na Slovensku nie je veľa šéfkuchárov, ktorý majú svoj vlastný foodblog.

Esta Noche funguje od augusta 2013, mimo hlavného priestoru má navyše v pivnici slušne vybavenú vinotéku. Podnik je doslova zjav, aký sa u nás ešte stále ťažko hľadá. Pre všetko to mu držím palce.

Doplnenie

Podnik zatvoril v prvej polovici 2015 a už viac neotvoril.

Esta Noche
Kráľová nad Váhom
Hlavná 257
www.estanoche.sk
(v pondelok mávajú zatvorené)

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.