Bataty a pór, k nim pražené topinambury

V predošlom článku som spomínal kopu koreňovej zeleniny. Našla si svoje miesto hneď na druhý deň, v nedeľnom obede.

Recept som zbúchal z hlavy a ukazuje na dve základné veci, ktoré používam v kuchyni veľmi často – pór a pretopené maslo (ghee). Pór musíme mať v chladničke vždy a nepatrí len k polievkam.  Postupne som naň naučil aj milovanú, až ho sama začala používať do varenia. Resp. aspoň hľadať recepty, kde sa hojnejšie používa. Pretopené maslo sme používali aj predtým, ale teraz ho už musíme mať v chladničke stále. Postupne u nás doma vytláča z varenia všetky oleje. Olivové používam do šalátov, ktoré ale jeme prakticky denne. Navyše sa nám do varenia nedávno dostala kačacia masť.

Pór a bataty

Suroviny

– 4 veľké bataty
– 1/3 póru (zo zeleného konca)
– pretopené maslo
– drvený koriander
– soľ
– topinambury
– petržlenová vňať

Späť ku krému. Postup je naozaj jednoduchý a má len pár surovín. Na začiatku treba orestovať na pretopenom masle nadrobno nakrájaný pór a posoliť. Keď zmäkne, treba pridať na menšie kocky pokrájané bataty a restovať ďalej. Odolal som pokušeniu pridať aj strúčik cesnaku a nechal len tieto dve suroviny.

Najprv orestovať pór

Keď varím podobné krémy a polievky, zvyknem si na druhom horáku zohrievať konvicu vody. Kým opražím všetky suroviny, pekne mi zovrie a môžem ju naliať do hrnca. Presne to som spravil aj teraz. Polievku som zalial, dochutil drveným koriandrom a nechal pod pokrievkou pomaly variť. Bude to jedlé aj za 15 minút, ale bude lepšie, ako to necháte variť dlhšie. Bataty sa rozvaria, ale aj tak ich na konci rozmixujete.

...potom pridať bataty

Nakoniec nechať povariť

Tesne pred dokončením som očistil jeden menší topinambur a pokrájal ho na tenké kolieska. Znovu na pretopenom masle som ich opražil do zlatista a odložil nabok.

Na pretopenom masle opražené bataty

Keď je polievka uvarená, tyčový mixér ju dostane do skoro hotovej podoby. Zvyšok sa udeje priamo v tanieri. Topinambury do stredu a navrch petržlenová vňať. Nakoniec som jej pridal omnoho viac ako na fotke. No a ešte pokvapkať citrónom.

Hotový batatový krém

Batatový krém s pórom a praženými topinamburmi

P.S.

Slnečnica hľuznatá, teda topinambur, od roku 2014 už nie je zaradený medzi invázne rastliny (vyhláška 158/2014 MŽP).
Ešte jedna vec. Pár lyžíc hotového krému som mrskol do kváskového chleba. Len tak, pre chuť aj farbu.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.