Čokoládové košíčky, v nich gaštany a brusnice

Aj keď to tu v poslednom čase skôr kvasilo a chlebovalo, neznamená to, že si čas od času nespravíme niečo sladké na zub. Začalo sa to všetko pri gaštanoch a skončilo po festivale čokolády.

Náš mladý gaštan už rodí pravidelne. Niekedy je úroda červivejšia, inokedy menšia, ale väčšinou sa mu zadaria parádne veľké kusy, aj keď nie je marron. Tento rok je úplne iný. Vďaka našim novým včelám strom počas leta hučal ako motorová píla a výsledok bol kompletne obsypaný strom pichľavými ježkami. Zvyšok dokončilo sucho a aj napriek občasnému polievaniu už strom nevládal nafúknuť také množstvo plodov do ich štandardnej veľkosti. Tak máme namiesto 5 kíl veľkých gaštanov dvojnásobok polovičných. Nesťažujem sa, pretože zároveň to znamená, že časom bude aj gaštanový med.

Gaštany zbierame rovnako, akoby boli veľké, pár sme ich už upiekli. Na počudovanie sa dali celkom dobre šúpať, takže čistenie nebola o moc väčšia oštara. Iba som viac narezával. Zvyšok úrody uvarím a budeme mať klasiku – gaštanové pyré.

Cez víkend bol v Nitre Sladký festival, ktorý už piaty rok organizujú Lyra Chocolate a Montecelio. Bol som tam na chvíľu pozrieť priateľov a známych, trochu som niečo porozprával na mikrofón a snažil sa splniť zadanie, ktoré som dostal z domu – dones niečo čokoládové, ideálne dobošku alebo mousse. Nič z toho sa mi nepodarilo, ale študenti z Winterky v Piešťanoch spravili celkom chutné gaštanové mini-veterníky.

Akcia na mne evidentne zanechala nejakú stopu, pretože po návrate som sa pustil uvariť a piecť gaštany s jasným zámerom urobiť z nich čokoládové košíčky.

section divider

Suroviny

– 100g horkej čokolády (min 60%)
– 100g pečených gaštanov
– 25g sušených brusníc
– 2 ČL masla
– 1 PL jemného trstinového cukru
– trochu citrónovej šťavy
– čokoláda a šľahačka na dozdobenie

Jediný silikón, ktorý máme v domácnosti, sú muffinové formičky. Na tvorbu čokoládových dezertov sú ideálne, aj keď by sa na toto možno hodila menšia veľkosť. Formičky som vylial roztopenou horkou čokoládou a odložil do chladničky stuhnúť. Za ten čas sa mi uvarili gaštany, potom som ich ešte 20 minút piekol v Remoske. Ešte teplé som ich ošúpal a hodil do mixéra.

Teraz prišla dilema, ako rozmixovať sypké a lepkavé gaštany bez toho, aby som tam prilial rum. Najprv som pridal lyžicu trstinového cukru a dve lyžičky masla. V ešte teplých gaštanoch to spravilo svoje a polovicu dávky som ako-tak tyčovým mixérom rozotrel na kašu. Uvažoval som však o dva kroky ďalej. Čokoládový košíček naplním obyčajným gaštanovým pyré, navrch dám vrstvu dobrého kyslejšieho džemu a pralinka bude hotové. Napadlo mi, že by sa sem hodili brusnice. Nakoniec som ich dal priamo do gaštanov a rozmixoval, koľko sa len dalo. Vznikla veľmi chutná hmota, len na môj vkus trochu presladená. Buď som mal vynechať ten cukor, alebo si vybrať kyslejšie brusnice. Pomohol som si trochou citrónovej šťavy, ktorá pekne doladila celú chuť do parádneho gaštanového pyré. Hmota by sa dala veľmi dobre vyformovať aj na guľky.

Čokoládové košíčky boli medzitým tvrdé, tak som ich opatrne vybral z formičiek a postupne naplnil gaštanovou zmesou. Pomáhal som si malou lyžičkou a snažil sa ani nedotknúť tenkého okraja čokolády. Jeden jednoduchý košíček som dal ochutnať milovanej a len sa tak oblízla. Intenzívna chuť horkej čokolády a pečených gaštanov, ktoré dopĺňa kyslosť ovocia, nič viac tomu netreba.

gastanove kosicky

Na dozdobenie máte hneď niekoľko možností. Najjednoduchšie sú čokoládové hobliny. Ak sa chcete vybrať cestou minimalizmu, dajte navrch čerstvú brusnicu alebo maličký kopček kyslého džemu z bobuľového ovocia. A ak chcete posunúť sýtosť týchto jesenných praliniek na maximum, vyberte si šľahačku a dozdobte prekrojenými kúskami brusníc.

Gaštanovo-brusnicové košíčky

Počas prípravy mi napadla ešte jedna úprava. Nabudúce by som možno skúsil dať na spodok košíčka podrvené maslové sušienky, potom vrstvu kyslého džemu a navrch gaštanovú zmes.

Košíček plnený gaštanovým pyré

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.