Čo s darovaným bažantom

Pôvodne som poslal manželku na cukrovú repu, no vrátila sa domov s čerstvo streleným bažantom. Teraz čo s ním.

Mala cez víkend služobku po dedinách a vedel som, že je práve repná kampaň. Reku, určite sa nejaké zvyšné budú váľať pri ceste, tak nech aspoň jednu domov prinesie. Chcel som robiť repné koláče.

Namiesto toho sa zjavila vo dverách s týmto krásavcom. Dostala ho od svojho známeho, poľovníka. Pán bol slušný a vopred sa jej opýtal, či jej s takýmto darom narobí veľa starostí. Nenarobil, lebo čistenie padlo samozrejme na mňa.

Bažant

Dal som teda variť vodu a chystal sa urobiť to celé v kuchyni. Takto pred sviatkami ma milovaná veľmi rýchlo upratala a hneď vzápätí vyhnala von. Vraj si neviem predstaviť, čo bordelu z toho bude. Mala pravdu, nevedel. Nechali sme to teda na ďalší deň. Vonku bolo akurát pár stupňov nad nulou a nepršalo, tak sme ho cez noc zavesili za nohy na terase.

Babky poradili, že mám použiť dostatočne veľký hrniec s vriacou vodou a namáčať len veľmi krátko, aby sa pri šklbaní nepotrhala koža. Napriek všetkej opatrnosti sa mi aj tak potrhala a nakoniec vysvitlo, že som to robil úplne zle. Bažant sa práve pre toto šklbe nasucho, zvyšné chlpy sa len opália.

Veľký kotol vriacej vody

Inak šlo čistenie na počudovanie rýchlo a zakrátko som napochodoval s bažantom späť do kuchyne. Následné čistenie a porcovanie bola násobne väčšia piplačka. Vybrať vnútornosti, poriadne vypláchnuť rany po brokoch a tie broky aj povyberať. Boli len dva, takže aspoň toto bolo ľahké. Naporcované mäso išlo na tri diely. Vnútornosti a odrezky psovi, trup s krkom do vývaru a prsia s nohami do paštéty.

Rozporcovaný bažant

Paštéta bude na sviatočný stôl pre návštevy a budem ju tentoraz robiť s našimi vlastnými gaštanmi, ktoré som predvaril a uskladnil v mrazničke. Keď sa vydarí, pripojím recept.

No, a po tomto malom „zdržaní“ by už bolo načase pustiť sa aj do vypekania. Čakajú ma rôzne čajové pečivá – budem ich robiť z pražených lieskovcov, pomarančovej kôry aj fíg, rôzne druhy. Ak stihnem, hodím ešte tento rok do článku, možno to zužitkujete k Silvestru. A samozrejme, musím zarobiť aj na maslovú vianočku (poschodovú) a brémsky klát, aby sme cez sviatky mali čo raňajkovať.

Mimochodom, ten bažantí vývar bol neskutočný. Akurát mastný, varený zhruba 4 hodiny a voňal tak, ako žiadne kura ani nikdy voňať nebude.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.