Ďalšia delikatesa od vinára, ktorá nie je víno

Olej proti svetlu prechádza zo zelenkastej farby, cez žltú až po bordovú

Nedávno som dostal darom jednu chutnú flašku od vinárstva Bott Fridyes. Víno to ale nebolo, bol to tekvicový olej. Ručná robota rodinného podniku z Komárna.

Preč sú tie časy, kedy na Slovensku vyrábal tekvicový olej len jediný pánko, aj to ho nechával lisovať za hranicami. Tekvicový olej sa tu konečne udomácnil a netreba ho zháňať na Naschmarkte alebo kde-kade. Tým skôr, že olej od Botta je naozaj výnimočný.

Tekvicový olej od vinárstva Bott Frigyes

Akurát doma dorážam flašku chorvátskeho bučino ulje, takže som zo zvedavosti aj pre porovnanie otvoril novú z Komárna. Nalial som si trochu do skleného ramekinu a pozrel sa proti slnku. Olej mal vyslovene sviežu zelenkastú farbu, ktorá prechádzala cez žltú až po bordovú. Možno si poviete, ako zbytočne sa rozplývam nad olejom, akoby to bolo víno. No, prešiel som už štajerským olejom, francúzskym, spomínaným chorvátskym aj slovenskými. Vo väčšine neboli zlé, ale boli buď príliš aromatické, mútne alebo skrátka niečo iné. A k tomuto zisteniu o druhých olejoch prídete, keď ochutnáte Botta. Po prvotnom nadšení predsalen trochu zaskočí, že aj tento olej sa lisuje za hranicami. Tekvice sa pestujú a čistia u nás, ale semienka navštívia lisovnu v rakúskom Grazi, mekke tekvice. A možno preto je taký dobrý.

Vôňa jemná, trochu oriešková, žiadne pachute, krásna farba aj chuťová jemnosť. Čosi ako extra panenský olivový olej, len v tekvicovej verzii. Mimochodom, už ste skúšali tekvicový olej napríklad na vanilkovú zmrzlinu? Nie? Mali by ste…

Olej zoženiete v Komárne v Bottéke, písali sme o nej už dávnejšie. Predáva ho ale aj Elesko, 250ml za 13,44€.

www.bottfrigyes.sk/tekvicovy-olej

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page