Islandský jogurt skyr

Takzvaná nordická kuchyňa k nám prenikla najnovšie aj cez kyslomliečne výrobky. Nie importovaním, ale cez Česko.

Je to husté a biele, volá sa to skyr, má to nízky obsah tuku a vysoký obsah bielkovín. Konkrétne na 100g výrobku 0,1g tuku a 12g bielkovín. Zloženie zasa prezrádza odstredené mlieko a mliekarenské kultúry. Obsah kelímka je 140g.

Jogurt vyrába Bohušovická mliekáreň, poznáte ju zrejme podľa značky Kapucín. Je v dvoch verziách – neochutený a ovocný. Zohnal som ho v Lidli za 0,49€, kde ho mali marhuľový a jahodový, ale existuje aj v štyroch ďalších príchutiach.

Skyr

Zloženie a výživové hodnoty

Teraz to podstané, ako vyzerá a chutí. Podobne, ako keď necháte odkvapkať jogurt a pekne vám zhustne. V kelímku sa dá takmer krájať a je mierne hrudkovitý. Chuť je klasicky kyslomliečna, ale je tam aj mierna trpkosť, ktorá sa nevytráca ani s ovocnou príchuťou ani dosladením medom.

Hustý, ale bez zahusťovadiel

Pre rozšírenie chutí a nových obzorov bol fajn. Plus mu dávam zato, že nemá žiadne pridané šroby, sušené mlieko či srvátku a napriek tomu je akurátne hustý. S bielkovinami to však preháňať nemusím a nízkotučnosť tiež nie je môj favorit. Čo to sledujem, tak časť škandinávskeho sveta úplne zaznáva živočíšne tuky. Napríklad vo Fínsku preferujú hlavne margaríny a snažia sa odstaviť maslo (už v školskom stravovaní). Môžno to súvisí s tým, koľko sa v týchto krajinách skonzumuje tučných rýb a že to nepotrebujú s tukmi preháňať.

Tak ako tak, kvôli špecifickej chuti si ho zrejme nebudem kupovať často, ale na občasnú chuťovú zmenu sa hodí výborne.

P.S.

V komentároch na FB píšu ľudia, ktorý skyr ochutnali priamo na Islande. Z porovnania vychádza iná konzistencia (hustejšia a krémovejšia) a žiadna trpkosť.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (6)

 1. ja som si ho tiež vo veľkom očakávaní kúpila a bol na mňa príliš kyslý. mala som neochutenú verziu a nezvládla som to jesť iba s malinami, ale banán to spravil a nakoniec s á mi to zdalo celkom chutné. a tiež ma v jeho častejšej konzumácii odrádza práve malý obsah tuku. a súhlasím s autorom, na ozvláštnenie k bielym jogurtom fajn.

 2. Neviete poradiť, kde sa dá kúpiť ?

  1. Kolorka

   Skyr sa da u nas kupit napr. v Terne, Coop Jednota, CBA..

   1. Otazka znie ktory skyr, tento z clanku alebo od ineho vyrobcu?

 3. Skúste inú značku, napr. od firmy Milko od Polamských mlékaren.

 4. Ops. Polabských mlékaren.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.