Všetko bude oranžové

O kurkume sa píšu chválospevy, niektorí si s ňou dokonca umývajú zuby. To som neskúšal, ale zato skončila v rôznych jedlách a väčšinu som odložil na neskôr.

Sušená kurkuma, akú ju dostanete v bežných obchodoch, je skôr žltkastá. Čerstvá ma pritom oranžovú farbu. Vyzerá ako ďumbier, veď je aj jeho rastlinnou sestrou. Hľuzy sú len o niečo menšie a trochu tmavšie.

Čerstvá kurkuma vyzerá ako ďumbier

Spracováva sa rovnako ako ďumbier, kurkumu ošúpete najlepšie malou lyžičkou, potom ju môžete nastrúhať alebo pokrájať. Má to však jeden háčik, prezradil som ho už v nadpise. Kurkuma zafarbí všetko. A keď už, tak poriadne. Prsty na niekoľko dní a nechá žlté fľaky ešte aj na čiernej zástere. Takže sa oplatí zohnať si hygienické rukavice.

Čo som skúsil ako prvé? Odvar s ďumbierom. Použil som pomer 1:1 a výsledok bol viac než zaujímavý. Odvar som neskôr dochutil medom a citrónom, na sychravejšie dni fantastické pitie.

Nastrúhaná kurkuma, všetko je od nej oranžové

Mal som práve zarobený kvások na chlieb, tak časť nastrúhanej kurkumy išla aj tam. Na počudovanie, chlieb zafarbila menej ako napríklad tekvica alebo bataty. O to viac o sebe dala vedieť v chuti. Korenistá bodka kváskovému chlebu pristala.

Čerstvá kurkuma v chlebe

Kurkumu, ktorú som kúpil, bola vo vaničke. Pri tomto množstve musíte začať uvažovať čo s ňou. Časť možno rozdáte, ale zvyšok jednoducho nebudete dávať dva týždne do každého varenia. Takže príde na rad uskladnenie. Tu máte v zásade dve možnosti, urobil som obe. Najjednoduchšie je nastrúhať ju a usušiť. Porozťahoval som ju na papieri na pečenie a pobudla asi deň na radiátore. Usušené hrudky sa dajú odložiť a rozomlieť keď ich budete potrebovať.

Usušená kurkuma, neskôr ju pomeliem na prášok

Po usušení však môžete pokračovať ďalej a urobiť si kurkumovú pastu do jedál. Usušenú kurkumu treba rozomlieť na jemný prášok a ten chvíľu povariť v troche vody. Najviac 10 minút a nezabudnúť stále miešať. Ak by bola pasta príliš hustá, treba ešte priliať vodu. Po odstavení do nej pridajte kokosový olej a dobre zamiešajte. Kurkumová pasta vám v chladničke vydrží asi dva týždne. Ak pastu presuniete do mrazničky, vydrží samozrejme násobne dlhšie. To sa mi vidí ako rozumnejšia možnosť, keďže s kurkumou možno nebudete variť tak často. Môžete ju pridávať do exotickejších jedál, ale vraj sa dobre hodí do mlieka. Pri uskladňovaní pamätajte na to, že horúca pasta nepatrí do plastových nádob. Jednak ich zafarbí a navyše plasty by som nepokúšal akýmikoľvek vyššími teplotami.

Urobil som inú variantu. Čerstvo nastrúhanú kurkumu som krátko povaril čistom kokosovom oleji. Zaujímavé bolo, že postupne stratila svoju farbu, zato olej nabral príjemne korenistú vôňu. Odložil som ho mrazničky a budem ho používať na varenie.

Kurkuma s kokosovým olejom

Podľa rôznych zdrojov by sa kurkuma mala konzumovať spolu s čerstvo namletým čiernym korením. Má to zvýšiť dostupnosť kurkumínu v našom tele. Štúdii je podozrivo málo, zato tradičných receptov z Ázie neúrekom. Tak ako tak, čerstvá kurkuma je zaujímavá na akékoľvek kuchynské experimentovanie a oplatí sa ju zohnať. Mimochodom, v potravinách sa označuje kódom E100.

Menšiu vaničku čerstvej kurkumy som kúpil v Metre, ale počul som, že je k dostaniu aj v niektorých ázijských potravinách. Nebojte sa opýtať, možno vám ju budú vedieť objednať.

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (2)

  1. Martina

    Tu je zaujimavy recept na vyuzitie kurkumy,je to dobre v caji. http://www.greenkitchenstories.com/ginger-turmeric-honey-bomb/

    1. Ano, to je ten odvar, o ktorom som pisal vyssie, dumbier, kurkuma, med a citron. Delova salva…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *