Friand, ľahučký mandľový koláčik

Pripomínajú iný francúzsky koláčik zvaný financier. Rozdiel je v tvare, masle aj dochutení.

S friandom som prvý krát stretol ešte v Sydney, predávali sme ich v kaviarni, kde som robil. Malý koláčik z mandľovej múky a rôznymi plnkami. Nie je to žiaden suchár, skôr malá jednohubka ku káve. Spomínal som financier. Ten má väčšinou tvar zlatej tehličky a používa sa v ňom prepustené maslo. Dochucuje sa väčšinou len esenciami, prípadne sa robí kakaová verzia.

Naproti tomu friand má oválny tvar, bežné maslo a do cesta môžete pridať takmer čokoľvek. Bobuľové ovocie, kokos, pomarančovú kôru alebo kocku čokolády. Recept je jednoduchý a friandy robím vždy, keď mi zostane z iného pečenia veľa bielkov. S nimi to všetko začína.

Suroviny

– 4 bielky
– 45g hladkej múky
– 120g cukru
– 85g mandľovej múky
– 100g mäkkého masla
– štipka soli
– ½ČL sódy bikarbóny

Metličkou zľahka vymiešajte bielky a štipku soli. Nie na sneh, len na penu s bublinami. Potom si v miske zmiešajte múku, mleté mandle, cukor a sódu bikarbónu. Postupne ju zahabarkujte k bielkom. Keď sa masa spojila, pridajte úplne zmäknuté maslo a zapracujte ho rovnako metličkou. Kto chce, pridá vanilku alebo citrónovú kôru.

Ďalší moment jednoduchosti, formičky netreba vymasťovať. Vďaka maslu a mandliam je cesto dostatočne mastné nato, aby sa prilepilo alebo pripálilo. S uvedeným množstvom cesta naplníte presne 12 formičiek.

Najzložitejšia fáza je asi len zdobenie. Vždy do stredu dajte všetko, na čo máte chuť. Dal som ríbezle, posekané mandle, kandizovanú citrónovú kôru aj kakao. To som rúčkou malej lyžičky opatrne zamiešal do cesta, ale len v strede. Takto pripravené formičky dajte do rúry a nechajte piecť zhruba 25 minút pri 180°C. V remoske je to rovnaké, len musí byť vopred vyhriata. Po dopečení nechajte 5-10 minút vychladnúť a vyklopte. Nenechávajte ich vo formičkách, lebo po úplnom vychladnutí sa nakoniec predsalen prilepia.

Mandľový friand

Hotové friandy sú mimoriadne sýte a cesto takmer premočené, až sa občas rozpadáva.

Prelomený koláčik

Keď ste skúsili tradičnú verziu, môžete skúsiť obmeny. Napríklad špaldovú múku, alebo úplné vynechanie múky v prospech tej mandľovej. S cukrom sa tiež môžete pohrať, ale v surovinách už uvádzam o niečo zmenšené množstvo. Viac sa podľa mňa ubrať nedá, zmenili by sa pomery a koláčik by sa nemusel podariť.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (3)

  1. Formicky ake? Muffinove, ci tie su moc velke?

    1. Pouzil som muffinove, ale take mensie. Friand musi mat patricnu vysku.

  2. Mandlova mucka s vyslahanymi bielkami, osladena krystalovym cukrom podla chuti, pripadne ochutena mletou skoricou alebo struhanou citronovou korou, alebo ceresnami marinovanymi v alkohole, vytvara sa rukami gulicky, ktore sa necha lahko zapiect v stredne vyhriatej trube na nie viacej ako 10 – 15 minut, aby nezhnedli, lebo mandlova mucka zhorkne ked sa pripali

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.