Hľadanie ďalšieho receptu na Gastro-detektívku bolo tento týždeň ťažké. Našiel som niekoľko zaujímavých, ale nakoniec som vždy zistil, že to boli vianočné sladkosti. Brémsky klát bolo niečo ako naša vianočná štóla a recept so surovinami bez návodu – Stólwerck boli zasa domáce salónky. S Vianocami nebudem predbiehať našich obchodníkov a zostanem radšej v sezóne. Nahliadol som do útlej kuchárky, ktorú vydal Dr. Oetker a našiel tam Pieskovú tortu. Konečne niečo letné! A nie, formičky na piesok potrebovať nebudete ;-)
Suroviny
– 70g masla
– 3 vajíčka
-150g cukru
– ½ citrónu
– 250g polohr. múky
– 125ml mlieka
– ½ balenia pr. do pečiva
Začnite mäkkým maslom. Vo väčšej mise ho zmiešajte zo žĺtkami, cukrom, citrónovou kôrou a šťavou z polovice citróna. Ja som použil sušenú kôru a doplnil ju aj kandizovanou pomarančovou. Poriadne rozmiešajte. Ak máte robota, nechajte ho z bielkov a štipky soli ušľahať tuhý sneh, budete ho potrebovať na konci prípravy.
Do cesta ďalej pridajte mlieko a väčšiu časť múky. Do jej zvyšku dajte prášok do pečiva a túto zmes tiež rovnomerne zapracujte do cesta. Na záver zľahka vmiešajte už pripravený sneh. Cesto vlejte do tortovej formy, ktorú ste predtým vymastili a pomúčili.
Hotový koláč je presne taký, ako jeho meno – suchý a vďaka citrónu by som povedal až „pieskový“.
Nechajte piecť v predohriatej rúre pri 180°C asi 35 minút. Upečený koláč má zlatistú farbu, môže navrchu trochu puknúť a po vybraní z rúry neklesne. Je presne taký, ako jeho meno – suchý a vďaka citrónu by som povedal až „pieskový“. Komu takýto nebude chutiť, capne si vedľa na tanier veľkú lyžicu šľahačky, créme fraiche alebo hoci aj bieleho jogurtu. Prípadne si ho dá ku káve alebo cappuccinu.
Vlastné úpravy
Keď sa do koláča pustila moja milovaná, posmelená predošlými cisárovými omrvinkami, suverénne vytiahla malinový sirup a použila ho ako polevu. To mi vnuklo nápad. Prekrojte ešte horúci koláč horizontálne na dve rovnaké polovice. Spodnú rovnomerne polejte sirupom, aby všade nasiakol a nasaďte naspäť vrchnú polovicu. Pri krájaní na rezy bude potom dvojfarebný. Obdobne môžete namiesto sirupu použiť povedzme lekvár.
Poznámka
Prečítal som už zopár receptov a prišiel som na jednu zaujímavú vec. Našiel som tucty koláčov, ktoré sa vždy inak volajú, ale keď sa pozriete na suroviny, je to stále len obmena tých istých. Maslo, cukor, múka, vajíčka. Na tom samozrejme nie je nič zvláštne. Zaujímavá je zmena konzistencie koláča, ako sa menia pomery surovín v prospech tej-ktorej. Niektorý je vyslovene sypký, iný zasa vlhký, ďalší rýchlo vyskočí, aby naopak opäť spadol. Rozdiely sú niekedy malé, ale uvažujem nad tým, že k receptom na koláče začnem pripisovať aj detailnejšie poznámky o finálnej konzistencii. Alebo možno vznikne nové video o pečení koláčov. O správnom miešaní, používaní surovín aj pomôckach.
Predchádzajúce diely Gastrodetektívky
Gastrodetektívka: Cisárove omrvinky s malinovým sirupom
Seriál Gastro-detektívka: Koláč Margit s hrozienkami
Presne na takýto recept som čakal, dostal som totiž čerstvý malinový lekvár, tak to s ním skúsim. Ďakujem.
Nie je toto nahodou to, co sa predavalo kedysi komercne ako citronova babeta? V takej alobalovej miske sa to predavalo. Priznam sa, ze som to z duse nenavidel :))
Peto: doplnil som do clanku fotku, ako to vyzera po uprave so sirupom…
Mato: no tak taky pamatnik nie som. Ale citronova babeta je celkom vtipne meno… ;-)
Ano, vypadá to podobne ako citrónová babeta, ale na rozdiel od Maťa som ju milovala. Zvykla som si ju kupovať v Prahe, keď som tram študovala a je to tak 25 rokov, och…!
áno, je to základ mnohých múčnikov, celkom jednoduchý a variabilný. A propos miešanie: Na svadby v našich rodinách chodievala vypekať jedna teta – voľakedy sa ešte na svadby pieklo doma, hotové peklo! – tá nezniesla žiadne roboty (síce ich vtedy až tak nebolo, ale ani šľahače, proste nič!) – miešalo sa všetko ručne a len do jednej strany! OMG!!! Galeje! A potom sa taká zmiešaná vydávaj!
Tak som to vyskúšal aj ja a je to super! Síce mi to na vrchu trochu „puklo“, ale inak fajn.
A s domácim riedkym malinovým lekvárom je to bomba.
http://www.fotopriestor.sk/app/webroot/img/pieskova1.jpg
http://www.fotopriestor.sk/app/webroot/img/pieskova2.jpg
http://www.fotopriestor.sk/app/webroot/img/pieskova3.jpg
vyborne, som rad, ze chutilo
inakšie ja som sa na takomto pečení naučila piecť. Na keksíky veľmi peňazí nebolo a deti chceli vždy niečo sladké a tak som začínala takýmito jednoduchými receptami, pretože vtedy hojne robievané koláče s maslovými plnkami mne nechutili a ani sa mi ich nechcelo robiť. A deti mali určite zdravšie sladké, ako kupenské keksy.
Skúsil som ho minulý týždeň. Vlastne, práve sa pečie druhý :-) Pečiem ho v hranatej forme, takže výsledné tvary sú také 10x4x1,5cm plátky. Poukladal som ich na podlhovastú tácku a neskutočne si užil polievanie koláčikov sirupom “Pollockovským” spôsobom (samozrejme nie až taký extrém, treba s citom). Vyzeralo to perfektne, doporučujem! Skúsim dať foto z dneška. Ďakujem za recept :-)
Toť foto na tanieriku: http://goo.gl/ohbB
Na tácke to vyzeralo ešte lepšie!
Dá sa pohrať so sirupom :-)