Generálka na vianočnú tortu

Po minulých sviatkoch milovaná skonštatovala, že nám chýbala vianočná torta. Nič konkrétne, preto sme museli urobiť najprv poriadnu generálku.

Suroviny na cesto

– 250g pšeničného kvásku
– 250g polohrubej múky
– 100g vysokolepkovej múky
– 1 malý varený zemiak
– 1 ČL soli
– 2 + 4 ČL cukru
– voda podľa hustoty cesta
– 100g mäkkého masla

Keď som zbadal recept na taliansku pandoro plnenú krémom z mascarpone a ukázal ho svojej polovičke, bolo rozhodnuté o predbežnom finalistovi. Ale nebol by som to ja a toto by neboli delikatesy, keby som si tortu aj tak neposkladal podľa seba.

Keďže nemám formu na pandoro, rozhodol som sa použiť bábovkovú. A keď už piecť bábovku, potom maslovú kváskovú. Zarobil som pšeničný kvások s polohrubou múkou. Keď vybehol, zamiesil som cesto z pšeničnej polohrubej múky, pridal som aj 100g vysokolepkovej hladkej, rozmixovaný zemiak uvaren v šupe a vodu podľa potreby. Cesto som robil o trochu redšie, ale varechou ho aj tak poriadne vypracoval. V tejto fáze som doň pridal len čajovú lyžičku soli a dve čajové cukru. V rýchlokysle na kuchynskej linke si cesto pokojne rástlo asi pol dňa.

Suroviny na plnku

– 250g mascarpone
– 250g hlavkého tvarohu
– šupa z polovice pomaranča
– 2 PL koňaku alebo sherry
– cukor podľa chuti
– pražené mleté lieskovce

Poobede som ho pomúčil a preložil na dosku. Postupne som ho rozťahoval a natieral roztopeným maslom. Prekladal a zopakoval. Takto stále dokola, kým som neminul všetko maslo. Neskôr sa to ukázalo ako chyba, lebo mi z toho vzniklo pľundrové cesto a hotový koláč sa trhal vo vrstvách, ako som ich mal poprekladané. Takže poučenie, maslo radšej zapracovať priamo do cesta, ale len postupne a po dávkach. Spolu s maslom môžete pridať aj cukor. Nie však príliš, chuti to nepomôže, pretože časť aj tak rozloží kvások.

Vypracované cesto som uložil do vymastenej a pomúčenej formy, zakryl fóliou a opäť nechal rásť, tentoraz už v teple. Keď vybehlo hore, išlo rovno do predohriatej rúry a pieklo sa min. 40 minút pri cca 180°C. Ako som spomínal, hotová bábovka sa potrhala, ale bola mimoriadne šťavnatá a nadýchaná. Presne preto som do cesta pridával tú vysokolepkovú múku, aby si vysoký koláč udržal v sebe čo najviac vzduchu.

Teraz už len nechať bábovku vychladnúť (u nás cez noc) a nakrájať na 4 rovnako vysoké časti. Krém je hračka, v miske treba poriadne rozmiešať mascarpone a tvaroh. Potom v pohári zaliať pár lyžíc pomarančovej kôry s cukrom dobrým sherry alebo koňakom. Keď sa cukor rozpustí, zmes postupne vmiešať do krému.

Čaká nás ešte jeden krok. Na suchej panvici opražiť lieskovce. Keď trochu vychladnú, treba z nich odstrániť šupy a pomlieť najemno s trochou cukru.

Cesto, krém a lieskovce...

Konečne môže prísť na rad skladanie. Každú vrstvu cesta som natrel krémom a vždy ho posypal mletými lieskovcami. Vrch torty som dozdobil strúhanou pomarančovou kôrou a hotovo.

Hotová plnená bábovka

S dvoma kúskami v sebe ťažko napísať niečo rozumné. Je vôbec zázrak, že som dopísal tento článok. Mimoriadne voňavá a poriadne sýta torta. Vidličku ani netreba, stačí si brať do prstov jednotlivé poschodia s krémom a odkusovať si ako z vianočky. Prvé príde na chuť maslové cesto bábovky. Potom krém z koňakom a pomarančovou kôrou a pražené lieskovce tomu vždy dajú fantastickú bodku. Tým, že nie sú zamiešané v kréme, vynikajú ešte viac.

Máme natrénové

Generálka úspešne za nami, teraz už len doladiť detaily, napríklad dekorácie

Tri vrstvy krému z mascarpone

Robievate vianočnú tortu? A vôbec, plnili ste už niekedy bábovku? A čím? Napíšte dolu do komentárov!

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.