Pečená mrkva, voňavé korenie a čerstvo upečený chlieb

Nátierky si u nás doma robievame aj sami pre seba. Používam ich ako „cestovné“ jedlo, ale robíme ich takmer vždy, keď čakáme hostí. Väčšinou sú rýchle a domáci kváskový chlieb máme napečený vždy, takže pohostenie je pripravené rýchlo a ľahko.

Suroviny

– 4 veľké mrkvy
– 200g uvarenej maslovej fazule
– 4 strúčiky cesnaku
– 1 PL tahini
– 2 PL olivového oleja
– rímsku rascu
– šťavu z ½ citróna
– soľ

Presne tak rýchlo to ide s mrkvou. Jediné, čo trvá dlho je pečenie, tak zas pri ňom netreba stáť.

Mrkvu pokrájajte na kolieska, dajte na plech a jemne postriekajte olejom. Môžete trochu posoliť a prihoďte aj neošúpané strúčiky cesnaku. Takto to môžete nechať piecť, až kým mrkva bude mäkká a začne po okrajoch karamelizovať.

Upečenú mrkvu nechajte trochu vychladnúť a prehoďte ju do mixéra. Nezabudnite povytierať aj všetku šťavu a olej z pečenia. Prihoďte aj ošúpané cesnaky a korenie podľa chuti. Mne sa tam najviac hodila podrvená rímska rasca a lyžica sézamovej pasty.

Mrkva upečená spolu so strúčikmi cesnaku

Šťava z citróna je povinná jazda a kto to chce mať výdatnejšie, nech prijele pár lyžíc olivového oleja. Buď sa vyberiete sladkastou mrkvovou cestou, alebo časť doplníte uvarenou maslovou fazuľou. Ak nestíhate, poslúži aj z tá z plechovky.

Pečená mrkva, korenie a biela fazuľa

Teraz už len stačí rozmixovať, ochutnať a podľa potreby dosoliť. Nátierka sa dá upraviť na mnoho spôsobov. Stačí len upiecť iný druh koreňovej zeleniny a máte ju petržlenovú, cvikľovú alebo zelerovú. Kto by chcel plnotučnejšiu chuť, pridá do nej najemno nastrúhaný syr. Fungovať budú oštiepok aj parmezán.

Nakoniec stačí už len pokrájať chlieb na menšie kocky a rozdať príborové nožíky na natieranie. Oplatí sa aj citrón na finálne pokvapkanie.

Hotová mrkvová nátierka

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (2)

  1. mňaam, super tip. ako dlho asi takéto nátierky vydržia v chladničke? rozmýšľam, že cez víkend spravím viacero naraz.

    1. Niečo málom nám zo včera ostalo. S týmito nátierkami to vždy spravím tak, že ich pred odložením zarovnám a pokvapkám čerstvou citrónovou šťavou, prípadne poprášim čistým vitamínom C (predáva sa v DMku). Na druhý deň sa to väčšinou zje (čo je ideálne), ale už som ju skladoval aj 3 dni a bez problémov. Ďalší spôsob skladovania je zarovnať a preliať olejom. Ak skladujem niečo na dlhšie, zvyknem jedlo zavákuovať (takou malou elektrickou vákuovačkou od Zepteru, ktorú sme dostali).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.