Kváskové koláčiky k vínu, naplnil som ich tvarohom, kôprom aj lieskovcami

S priateľmi sme si robili povianočné pečenie štedráku aj malú ochutnávku vín. K zajedaniu som chcel najprv urobiť kapustníky, ale nakoniec sa všetko zvrtlo inak.

Začiatok kuchynskej práce

Kvások na cesto som mal rozbehnutý už deň vopred. Ráno som ho len zamiešal do cesta a nechal v pokoji kysnúť. Použil som pol kila múky, hrubej aj polohrubej rovným dielom. K tomu deci oleja, jedno vajíčko, trochu viac ako štipku soli, pár lyžíc medu. Namiesto vody som dal kefír a zvyšok dolial plnotučným mliekom. Takto zarobené cesto som poriadne vypracoval a dal kysnúť do vyhriatej rúry. Vyhriatej len osvetlením, mám odskúšané, že to dáva dosť tepla a trochu urýchľuje kystutie cesta. Inokedy ho brzdím tak, že som dám cez noc na pootvorené kúpeľňové okno. Prievan mu nevadí a ráno je akurát pripravené na pečenie. Keby som ho nechal len tak na linke, už by bolo prekysnuté.

Suroviny

kysnuté alebo lístkové cesto
300g mäkkého tvarohu
kapary
trochu masla
údený syr
za hrsť lieskovcov
kôpor

Plnka vznikala tak, že som postupne nazízal do chladničky aj mrazáku a ťahal z nich jednotlivé suroviny. Ako lajtmotív som dal základ – tvaroh s kôprom. Namiesto prisolenia som prihodil kapary. A chuťový základ mi doplnil nastrúhaný údený syr. Na záver som už príliš špekuloval a rozhodol sa prihodiť aj opražené a posekané lieskovce.

Nasucho upražené lieskovce

Orechy som nasucho opražil na panvici a dal preč šupky, ktoré sa teplom oddelili. Nahrubo som ich posekal veľkým nožom a zamiešal do plnky. Až pri jedení som zistil, že nabudúce musia byť upražené naozaj poriadne, aby chrumkali pod zubami.

Plnku ochutnajte a podľa šťavnatosti tvarohu pridajte aj trochu masla. Použil som mäkký a relatívne hladký tvaroh. Suchý a hrudkovitý vám pečením stvrdne, tak sa mu radšej vyhnite. Namiesto tvarohu môžete dať aj cottage cheese. S ním to bude určite šťavnaté. Tak ako tak, neuvádzam presné množstvá, lebo plnku si musíte priebežne sami chutnať.

Šťavnatá plnka

Nakysnuté cesto rozvaľkajte na pomúčenej doske na tenký plát. Radielkom porobte rovnaké štvorce a do každého stredu dajte tvarohovú plnku. Vezmite dva protiľahlé rohy a spojte ich stisnutím prstov dokopy. Koláčiky som nepotieral, len tak som ich dal na plech a do vyhriatej pece.

Piekol som ich asi 15 minút, kým nemali rožky zlatisté. Samozrejme, najlepšie sú čerstvé. Plnka chutila. Kôpor hral prvé husle a podaktorí mali problém odhaliť, čo je tá chrumkavá lieskovcová bodka v niektorých sústach.

Dopečené koláčiky

Slané koláčiky plnené tvarohom a dochutené kôprom s lieskovcami

Napríklad k tramínu

To podstatné na záver. Aké víno sme k tejto chuťovke pili? Tramín 2009 od Svetíka, terroir Tekov, nefiltrované. Korenisté, na konci takmer až sladké. Krásne víno.

P.S.

Možno to ani nemusím spomínať, ale koláčiky sa dajú spraviť aj kysnutého cesta z kvasníc. V stave prepadnutia náhlou návštevou určite aj z mrazeného lískového cesta. Dôležitá je ale vlhkosť plnky aj nie príliš dlhé pečenie. Inak si k tomu vínu môžete dať rovno sucháre.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (1)

  1. Mliaam, aj ja si prosim :) Vymenim za kvalitnu cokoladu ;)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.