Kvetinový víkend

Tento víkend sme doma venovali kvetom. V sobotu ráno sme si zbalili kávu a koláč, aby sme mohli vyraziť do Arboréta v Tesárskych Mlyňanoch.

Dúfali sme, že už bude kvitnúť sakura. Ešte jej chýbajú asi 3 týždne, ale pár iných stromov v čínskej a japonskej časti záhrady už stihlo vykvitnúť. Pridali sa aj mohutné magnólie.

Arboretum Mlynany

Niečo na tom japonskom zvyku obdivovať kvety musí byť, vrátili sme sa spokojní a oddýchnutí. Krpec videl vodné slimáky aj žabu ako kládla vajíčka. V arboréte sme sa zatiaľ nikdy nenudili, to sem chodíme aspoň 4x ročne.

Čerstvo natrhané fialky

Doma som len tak tak stihol pozbierať pár schopných fialiek, väčšina už odkvitla. Čo by som s nimi robil, jasné, že ich chcem zjesť. Len ich predtým treba skandizovať. S malou prípravou to ani nie je veľká piplačka.

Do malej misky vyklopte vaječný bielok a nechajte ho zohriať na izbovú teplotu. Do druhej misky dajte práškový cukor. My ho nekupujeme, tak som si v elektrickom mlynčeku pomlel trochu kryštálového. Ďalej už potrebujete len papier na pečenie a pinzetu.

Fialky pripravené na kandizovanie

Pinzetou namočiť každý kvet do bielka

Každý kvet vezmite za stonku do pinzety a poriadne ho ponamáčajte v bielku. Potom ho presuňte do cukru a na záver položte na papier. Keď ste hotový, vezmite zvyšok cukru, dajte ho do sitka a poprášte všetky kvety. Je dobré ich pinzetou ešte raz poprevracať a posledný krát poprášiť cukrom. Mimochodom, šibrinkovanie pinzetou nie je žiadne machrovanie, ale vyslovene praktická vec. Keby ste kvety namáčali len prstami, skôr alebo neskôr by ste sa ulepili. Čo nepomôže aj výsledku ani radosti z roboty.

a potom ho obaliť v cukre

a ešte raz poprášiť cukrom

Teraz ich odložte na suché miesto a nechajte pomaly sušiť. Môže to trvať aj pár dní, nemáte sa kam ponáhľať.

Už len nechať pomaly schnúť

Kandizované fialky

Keď kvety konečne uschnú, treba im nožnicami odstrihnúť stonky. Potom ich môžete odložiť do vzduchotesnej nádoby, kde môžu čakať na svoju veľkú chvíľu. Napríklad dozdobenie slávnostnej torty.

Ak ste nestihli fialky, neuzúfajte. Počkajte si napríklad na biele kvety pajazmínu a skúste to s nimi. V každom prípade musia byť kvety čerstvé, bez jedinej známky zvädnutia.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.