Libanonský šalát tabbouleh + video

O libanonskej kuchyni hovoria aj samotní Arabi, že je jedna z najlahodnejších. Presne taký je aj šalát tabouleh, ktorý si môžete pripraviť ku grilovačke, alebo len tak, ako svieže letné jedlo. Asi najpopulárnejší libanonský šalát.

Suroviny

– mäta
– petržlenová vňať
– rajčiny
– uhorku
– červenú cibuľu
– citrón
– pšenicu bulgur
– olivový olej

Pripravte sa nadlabanie, krájanie a sušenie. Popri surovinách budete potrebovať aj veľmi ostrý nôž, polievkovú lyžicu a pohár horúcej vody. Začnite tým posledným. Do misky nasypte za hrsť pšenice bulgur (hodia sa aj jačmenné krúpy, pred použitím opláchnuté) a zalejte ich horúcou vodou. Nech je voda asi centimeter nad úroveň bulguru. Odložte bokom a nechajte ho nasiaknuť všetku vodu. (Ak sa vám nechce ďalej čítať, zrolujte dolu a pozrite si článok ako video-recept.)

Prečo ostrý nôž? Budete krájať rajčiny a všetky ostatné suroviny na najmenšie možné kocky. Ostrý musí byť aj kvôli mäte a petržlenovej vňati. Keby ste použili tupý, len by ste listy pomliaždili, tie by mali nepekné čierne okraje a šalát samotný by nevydržal dlho svieži.

Začnite zeleninou. Opláchnite uhorku a rajčiny a poriadne ich osušte. Odstráňte prípadné stonky a tuhé časti, prekrojte na polovicu a polievkovou lyžicou vydlabte vodovú dužinu, aby zostala len tá pevná. Pokrájajte na drobučké kocky.

Snažte sa pracovnú dosku udržovať suchú, aby sa vám od predošlých surovín nerozmočili tie ostatné.

Vezmite za hrsť mätových lístkov. Opatrne ich uchopte, prstami si z nich vyformujte kompaktný „balíček“ a pokrájajte ich na jemné prúžky. Otočte o 90° a opäť pokrájajte. To isté urobte s petržlenovou vňaťou, z ktorej ste predtým obrali len lístočky. Očistite cibuľu a polovicu tiež nakrájajte na drobné kocky. Ak nemáte červenú, hodí sa aj mladá. Snažte sa pracovnú dosku udržiavať suchú, aby sa vám od predošlých surovín nerozmočili tie ostatné. Nezabudnite si opláchnuť nôž, ak s ním po krájaní cibule pôjdete prekrojiť napríklad citrón.

Všetko opatrne zmiešajte prstami, pokvapkajte citrónom, môžete dochutiť soľou a čerstvo pomletým čiernym korením. Niekto pridá aj drvený cesnak, prípadne najemno nakrájaný rímsky šalát. Na záver skontrolujte bulgur, či je už mäkký a či sa dá jesť. Pokiaľ v ňom zostala ešte voda, zlejte ju preč a bulgur primiešajte do šalátu. Tesne pred servírovaním polejte zľahka olivovým olejom.

K čomu sa hodí tabouleh?

Obyčajne je súčasťou takzvaného mezze taniera, ktorý obsahuje rôzne dipy a chuťovky (napríklad baba ganoush, hummous a pod.). Vy si ho môžete pripraviť na desiatu, olovrant alebo ľahkú večeru, vďaka pšenici je celkom výživný. Ideálny je aj ku grilovačke, napríklad k jahňacím kotletám alebo dobrému hovädziemu. Jedno z najchutnejších použití našiel tabouleh podľa mňa v kebaboch. Predstavte si teľací kebab, doplnený chuťou mäty a čerstvej zeleniny s jogurtovým dresingom, lepšiu kombináciu som nejedol.

Video-recept

Mimochodom, prvý pokus, obkecať prípravu nejakého jedla ;-)

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page