Máte ešte minuloročné jablká? Do koláča s nimi!

Je apríl a ešte stále náme vďaka priateľom v pivnici debničku s minuloročnými jablkami. Delíciusky sú už pravda trochu zošuverené, ale stále sladké a úplne použiteľné.

Suroviny

– 6-8 menších strúhaných jabĺk
– 2 vajíčka
– 1-2 dl trstinového cukru
– 1 dl oleja
– 1 dl ovsených vločiek
– 1 dl polohrubej múky
– soľ a sóda bikarbóna

Staršie jablká u nás väčšinou končia v šarlotke alebo postrúhané v niektorom z bežných koláčov. Pred pár dňami som sa vykašlal na všetky recepty a poskladal mimoriadne rýchly koláč. Keď som sa pozrel na suroviny, napadol mi decový koláč.

Kým sa vám zohrieva rúra, vymastite a pomúčte tortovú formu. Potom v miske vymiešajte dve celé vajíčka s trstinovým cukrom. Pridajte olej a miešajte ďalej. S jablkami sa netreba zvlášť paprať, stačí ich ošúpať a tak ako sú ich nastrúhať do cesta. Teraz už len pridajte deci rozmixovaných ovsených vločiek a deci polohrubej múky. Ak by bolo cesto príliš riedke, pridajte trochu hrubej múky. V ceste má byť naozaj prevaha strúhaných jabĺk a múka je vlastne len do počtu. Snažte sa dať jej čo najmenej a na dosypanie len hrubú. Výborne pije aj pri malom množstve.

Nakoniec pridať sódu bikarbónu a poriadne zamiešať. Koláč je skôr nízky, a taký by mal aj zostať. Tým, že je v ňom prevaha vlhkých a strúhaných jabĺk, by sa v hrubšej vrstve tak dobre neupiekol.

Jablkový koláč

Pečenie trvá najviac 30 minút. Keď uvidíte po okrajoch ružovú farbu, skúste špáradlom, či už je hotový. Žiadne roztápanie čokolády vo vodnom kúpeli. Hneď po vybratí vezmite dobrú horkú čokoládu a pár kociek prstom porozotierajte po celom povrchu horúceho koláča.  Výsledný koláč je mimoriadne šťavnatý a voňavý.

Najdlhšie na celkom koláči je potom už len čakanie na vychladnutie, aby ste sa doň mohli už konečne pustiť. Obišiel som to tak, že som ho spravil zároveň v obedom, takže počas toho ako sme jedli sa upiekol a stihol vychladnúť akurát k poobedňajšej káve.

Kto chce, nech si podľa chuti pridá škoricu, citrónovú kôru alebo za hrsť orieškov.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.