S jedlom na jeseň a zimu sa v minulosti spájalo hlavne mäso z hospodárskych zvierat. Solené, sušené, údené, prípadne uložené v ľadovni. Dnes mäso kúpime po celý rok čerstvé, alebo si ho zmrazíme v mrazničkách.
Rozhodol som sa dať vám tip na zajtrajší nedeľný obed práve s použitím mäsa a to mäsa hovädzieho, ktoré veľmi obľubujem. Využijem popritom aj suroviny, ktoré nám práve príroda ponúka. Teda tie ktoré vieme uchovať, ako kedysi naši predkovia – koreňovú zeleninu, gaštany a tekvicu. Dobrú chuť!
Silný hovädzí vývar
Suroviny
– 1½ kg hovädzích kostí (s trochou mäsa na nich)
– 2 mrkvy
– 2 cibule
– 1 malý pór
– 2 petržleny
– ¼ malého zeleru
– oriešok masla
– soľ a celé čierne korenie
– bobkový list
– ⅓ rasce
Dno pekáča potrieme maslom, dáme naň posekanú cibuľu, mrkvu, pór a petržlen. Na zeleninu postavíme kosti, prikryjeme alobalom a pečieme pri 160°C v teplovzdušnej rúre asi 3-4 hodiny. Ak treba, môžeme trochu podliať vodou. Potom kosti aj s výpekom preložíme do hrnca, prípadme aj s upečenou zeleninou, (môže byť mierne spečená, nie však zhorená), a pridáme bobkový list, celé čierne korenie, rascu, vodu a soľ. Ďalej varíme na slabom plameni 3-4 hodiny.
Keď je vývar hotový, scedíme ho a mäso oberieme do misky. Posekáme zeleninku na jemné slížiky alebo kocky a povaríme ju 3 minúty v časti vývaru. Do taniera vložíme mäso, zeleninu a domáce niťovky (ak chceme) a zalajeme vývarom.
Pečené mleté hovädzie s gaštanmi a tekvicou
Suroviny
– 150 g gaštanov (pečených a ošúpaných)
– 150 g tekvice na pečenie
– 400g mletého hovädzieho
– 150g mletého bravčového
– 1 veľká cibuľa
– 2 strúčiky cesnaku
– 1 hrsť čerstvého tymiánu
– soľ a čerstvo mleté čierne korenie
– 20g masla
– 80g jemnej varenej slaniny, na plátky
Očístíme tekvicu a pokrájame ju na kocky. Rovnako pokrájame pečené a ošúpané gaštany.
V panvici na masle opečieme pokrájanú cibuľku a cesnak, pridáme tekvicu a keď zmäkne pridáme gaštany a necháme vychladnúť. Posolíme, okoreníme a zmiešame s mäsom a posekanými bylinkami. Formu vyložíme plátkami jemnej varenej slaniny, naplníme zmesou a pečieme prikryté alobalom asi 60 minút na 180°C. Na posledných 10 minút odokryjeme. Podávame so zemiakovým pyré, zmiešaným s masťou z údenej slaniny.
Otázka k vývaru: predpokladám, že v závere sa vo vývare nevarí tá istá zelenina, ktorá sa 4 hod piekla a potom 4 hodiny varila (a tým splnila svoju úlohu, všetko dobré odovzdala vývaru), ale že sa do vývaru zavarila nová, čerstvá zelenina. Ak je to tak, asi by to bolo treba doplniť do receptu, ten záver receptu je trošku nejasný.
A co sa druhého receptu týka, mňam! Toto určite vyskúšam, variácie z mletého mäsa mám veľmi rada, no a samotné gaštany a tekvica sú pre mňa veľkou delikatesou ;)
Ano pouzije sa to co bolo na pekaci aj s nespalenou zeleniinou, priadat mozeme len jednu mrkvu a cibulu. pri peceni odovzdala zelenina dobroty masu, ale chceme aj ostatne z nej aby sa uvolnilo vo vyvare. Novu zeleninku na krájanú na malé kúsocky (julienne) sliziky alebo kocky, potom po scedeni polievky, povarime asi 3 minuty v casti vyvaru. Precedime a hned schladime studenou vodou, aby zelenina ostala pekna farebna. Dobru chut.
Ďakujem za inšpiráciu, pekný článok a ešte krajšie fotky.
Paradne fotky Miro, toto bola az radost zalamovat
:-) tesim sa ze vas to tesi! Verte, aj mna. A stale viac.
To čo je odfotené a deklarované ako kosti, je hovädzí chvost, ktorý je málokedy vyložený na pulte:-)) a je z neho najlepšia hovädzia polievka.
Vďaka za inšpiráciu, toto použijem vo svojej nedeľnej kázni, ako hovorí klasik ;)