Nevybehlo mi kysnuté cesto ale podarilo sa mi ho zachrániť

Stalo sa to prozaicky, neposlúchol som známu radu, že jedlo má variť len jeden kuchár. Starká chcela robiť kysnutý koláč s jablkami. Tak som jej zarobil kvások.

Zobral som za malú lyžičku našej Betky a prikŕmil ju s bielou múkou a teplou vodou. Trvalo asi 2 hodiny, kým bola šálka plná. Starká použila kvások do cesta, pridala ešte polohrubú múku, jedno vajíčko, deci oleja a trochu soli. Vymiesené cesto potom odložila na teplý sporák a nechala kysnúť.

Išlo to o niečo pomalšie ako s kupovanými kvasnicami. Z predošlého pečenia bola ešte vyhriata rúra, tak sa rozhodla, že cestu trochu pomôže a dá ho tam zohriať. Vravel som jej, nech chvíľu počká, pretože rúra bola ešte príliš horúca. Starká už má svoje roky a horšie počuje, tak tam cesto šupla hneď. Samozrejme, nevybehlo. Ale moja chyba, mal som to odsledovať.

Z telky menom rúra prišla dobrá správa, nepodarené „bajgle“ trochu podskočili.

Tak som začal dumať, čo s ním. Predstava, že ho zahodím ma vytáčala do nepríčetna. Cesto bolo vláčne, tak som ho ešte trochu pomúčil a zbežne premiesil. Nebolo ešte úplne zbité. Bolo cítiť, že má v sebe trochu vzduchu. Na pár hodín som ho odložil a špekuloval, ako ďalej.

Nakoniec som si spomenul na tie krekry, ktoré sa robievajú s bajglov. Jednoduché a účinné riešenie. Z cesta som teda vyformoval malé bochníčky, dal na plech a bez ďalšieho kysnutia ich práskol do vyhriatej rúry. Z telky menom rúra prišla dobrá správa, nepodarené „bajgle“ trochu podskočili. Výborne. Neorientoval som sa podľa času, ale radšej som obetoval jeden bochník na skúšku, či je dopečený. Rozlomil som ho, ešte nebol, tak som zvyšok dopiekol ešte 5 minút. Pri takejto neštandardnej situácii treba ísť na istotu.

Žemličky nakrájajte na plátky

Keď boli upečené, vybral som ich von a nechal vychladnúť. Cez noc boli len tak v košíku a na druhý deň ráno som ich nakrájal na tenké plátky (2-3mm). Poukladal som ich na plech vystlaný papierom na pečenie. V malej miske som si zarobil olivový olej, drvené oregáno a trochu mletého koriandra. Dobre rozmiešal a brčkom potrel všetky plátky. Na záver poriadne posolil, pretože pôvodne to bolo neslané koláčové cesto. Ak chcete, môžete namiesto byliniek použiť rozotretý cesnak alebo ochutený olej.

Nakrájať na plátky a potrieť bylinkovým olejom

Dajte do rúry upiecť doružova

Takto pripravené plátky som dal do vyhriatej rúry, kde sa pri 180°C dopekali asi 8 minút. Potom som ich ešte obrátil na 2-3 minúty a bolo vybavené.

Slané krekry s bylinkami

Krekry budú k vínu a namiesto lyžičiek k dipom. Dúfam, že sa žiadna sviatočná návšteva neurazí, ak ju nimi ponúkneme. Nie sú to žiadne nepodarky, ale fakt vydarená chrumkavosť. Navyše z kvásku a bez umelín.

Ako u vás zachraňujete kysnuté cesto? Upečiete na tehlu a použijete na stavbe? Alebo niečo lepšie? Napíšte do komentárov.

Pekné sviatky a čo najmenej nepodarkov pri pečení!

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (5)

  1. Mne sa to naposledy stalo s cestom na vianočku. Zrejme bolo na peci príliš teplo a tak to vybehlo len minimálne. Aj tak som to upiekla, nakrájala na kocky a poliala riedšim vanilkovým pudingom (vďaka tomu sa to trochu namočilo a zmäklo) a mali sme dukátové buchtičky.

  2. My z vánočky – i nepovedené – děláme žemlovku..

  3. no mne sa stal podobny pripad pred rooookmi,ked mi svagrina zavolala nech idem s nou do fitnis,velmi sa mi nechcelo-nech nevymyslam ale naklusem mamka robi pecene buchty,to som samozrejme nemohla odolat jej mamka robila tie nabuchtovejsie buchty na svete,podavala na plech nech podkysnu a Ginka ich nenechala podkysnut/ona bola kucharka s 2 lavymi/ale supla do ruri,ked som prisla nikto ma nenuka ,ja som celou cestou uz videla tie buchty ako ich jem,cakam,cakam a nic ,no kde su tie buchty ,mozna ma chce ponuklnut az sa vratime,uz sme sa vratili ,mne chut narastla ,reku kde su buchty ,niet az nakoniec vysvitlo,ze ich dala nepodkysnute a urobili sa z nich take tazke ,no nepodkysnute ja vravim vykysnute-nevykysnute sem s nimi zjedla som zo 4 s takou chutou ako keby som nikdy nejedla

  4. Keď som robila svoje úplne prvé kysnuté cesto, mal byť z neho kakaový závin. Cesto vykyslo priam ukážkovo. Ovšem… dali by sa s ním lepiť tapety… ako tak sa mi ho podarilo vyvaľkať – vybúchať na ovál, nasypala som naň kakao a všetko čo treba, ale zrolovať sa to veru nedalo :) Ale tiež mi bolo ľúto len tak to vyhodiť, tak som to celé zmiešala ako šlo a urobila som z toho také cookies alebo čo :) Chutili vynikajúco…úplne ako kakaový závin :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.