Z Ruska nám v týchto dňoch ide zima, ale na druhej strane aj recept na jedlo, ktoré je sýte a chutné zároveň. Hovorím o ruských pelmeňoch. Zopár východniarov sa možno ozve, že šak hovorím o ich pirohoch, ale nebudeme sa pre to prieť.
Pelmene u nás doma nerobievame často z dvoch hlavných dôvodov. Jedným je časová náročnosť prípravy. Druhý je ešte praktickejší. Keď ich už robíme, potom v takom množstve, že vytvoríme riadnu zásobu v mrazáku. Nezľakni sa preto množstiev v recepte. Rozdiel medzi originálnym a mojím receptom je ten, že ruské pelmene sa plnia surovou plnkou, ja ju však zvyknem trochu predvariť. Rozhodni sa sám, ktorú variantu si vyberieš.
Cesto
1kg polohrubej múky
3 celé vajíčka
soľ
voda
Plnka
250g mletého mäsa (podľa vlastného výberu hovädzie, bravčové prípadne iné)
muškátový oriešok
mleté čierne korenie
cibuľa
cesnak
Príprava a servírovanie
hovädzí vývar
kyslá smotana
maslo
Najprv si priprav cesto. V mise zamies múku s vajíčkami a soľou, postupne pridávaj trochu vody. Vypracované cesto sa ti musí odlepovať od rúk, podobné sa zarába napríklad aj na rezance. Keď máš cesto vypracované, nechaj ho trochu odpočinúť, aby sa z múky uvoľnil lepok. Kým bude cesto odpočívať, priprav plnku.
Na omastenej panvici zľahka osmahni cibuľku a pridaj mleté mäso (ja väčšinou používam čisté hovädzie). Rozotretý cesnak pridaj až neskôr. Keby si ho robil s cibuľou, mohol by ľahko zhorieť a zhorknúť. Na záver prípravy plnky pridaj mleté čierne korenie, soľ a trochu strúhaného muškátového orieška. Pri surovej plnke v mlynčeku dvakrát pomel mäso s cibuľou, cesnakom, korením a muškátovým orieškom.
Vezmi cesto na ľahko pomúčenú dosku a trochu premies. Postupne ukrajuj kusy, ktoré valčekom rozvaľkaj natenko. Nožom z neho narež štvorce, stredy naplň malou lyžicou plnky a prelož jeden roh k protiľahlému. Obe strany opatrne a pevne postláčaj, aby ti vznikla trojuholníková kapsa. Ak sa ti pelmene nebudú chcieť poriadne zlepiť, môžeš si pomôcť trochou vody – potri nimi jednu z lepených strán cesta. Mám na to vedľa dosky malú misku s vodou, do ktorej si prsty namáčam.
Keď si použil surovú plnku, môžeš hotové pelmene rovno zamraziť. Finta je, jednotlivé „poschodia“ pelmenov od seba oddeliť trebárs papierom na pečenie alebo potravinovou fóliou. Nezlepia sa ti v mrazničke do jednej guče a budeš ich môcť vyberať jednotlivo alebo v dávkach. Alebo to môžeš urobiť ako na Sibíri – daj ich do pláteného vrecka a vystrč von do mrazu. Možno si ale hladný a chceš si ich pripraviť okamžite. V tom prípade ich povar asi 12 minút v hovädzom vývare. Na uvarené polož trochu masla a servíruj so smotanou. Tie z mrazničky sa ti vo vriacom vývare budú pripravovať možno trochu dlhšie.
V prípade, že si plnku varil ako ja, môžeš pelmene predvariť asi 7 minút, nechať zamraziť a neskôr jednoducho ohriať nad parou (ako na titulnom obrázku). V akomkoľvek prípade, pri varení dávaj pozor, aby sa ti neprilepili o dno hrnca. Je to o to ťažšie, že sa ti pri neopatrnom miešaní môžu potrhať a otvoriť.
Z uvedených množstiev sa rovno najedia 4 ľudia plus v mrazáku ti zostane asi 40-50 ďalších kúskov, záleží aké veľké si ich uváľal.
ahoj
mam velmi rad pelmene. dovol mi trosku Ta doplnit, snad v prospech niektoreho citatela.
existuje pomocka, dostupna (aspon tu v Prahe) v ruskych obchodoch, vola sa pelmenica.
je to kovove sitko s dierkami na pelmene, polozi sa plat cesta, plnka do jednotlivych jamiek, potom druhy plat cesta a prebehne sa cez to valcekom. vdaka tomu sa da lahko pripravit velke mnozstvo dopredu a zamrazit, co je presne ako pises velmi autenticke.
co sa tyka masa, povodne sa pouzivalo viacero druhov sucasne, aj zo zvierat, co tu nemame. ale z toho sa nestriela, mne chuti zmes bravcoveho a hovadzieho.
k podavaniu – s maslom a smotanou je to super, velmi dobre je to ale aj prekvapivo s octom a posypat sladkou paprikou. dalsia moznost je v polievke.
napadaju ma aj dalsie vychytavky, ako ze do cesta sa ma liat uplne ladova voda… ale to su uz drobnosti.
ano, take udelatko maju aj moji rodicia ,zabudol som to uviest. Predavaju sa aj take plastove formicky, daju sa s nimi vykrojit kruhy aj stlacit naplnene pelmene po jednom. Tieto plastove sa predavaju navyse v roznych velkostiach.
napadol mi este jeden figel – ak nezozenies pelmenicu, dobre posluzi aj forma na vyrobu ladu, taka, ktora ma polgulaty tvar. Nie je sice extra velka, ale naraz spravis viac plnenych tasticiek, ako rucne. Zatial som to neskusal, ale myslim, ze by to mohlo fungovat. Dajte vediet, ak to otestujete, ja sa najblizsie nechystam, lebo mam este furu hotovych v mrazaku ;-)
vdaka za info a doplnenie
ahoj všeci čo tu pisate o pelmenech. take som si ich vyrabal ale uz si ich radej poriadim u http://www.bonbonek.cz v Plzni a to od Prahy nieje zas tak daleko. mali tam aj vareniky a ine speciality z ukrajiny.
ryby, pivo, vodky no co mam povedat. parada. kdyze som tam bol zanechal som tam asi tri tisicky za same dobroty.
Až sa mi slinky zbiehajú :)
to #3: ruskych obchodov je v Prahe dost, ist kvoli tomu do Plzne by bolo blaznovstvo.
lenze kupene pelmene su dost drahe a aj tak su vyrobene urcite v Nemecku. a je to radost ich vyrabat
a s pelmenicou sa to robi celkom lahko.
Nieco podobne som uz jedol a je to super
moji stari rodicia boli po vojne presidleni na ukrajinu a zopar rokov tam zili … pelmene sa udomacnili v nasom rodinnom jedalnicku az dodnes… musim priznat ze patri medzi jedla ktorych sa neviem „dojest“.
Nasa rodina ich pripravuje na surovo s tym rozdielom ze do mleteho masa sa prida opecena cibula a korenie – cesnak rozhodne nie.
Z cesta sa s poldecakom vykrajuju kruzky a lepia sa do tvaru polkruhu s tym ze cipy polkruhu sa spoja cim vznikne kruhovy tvar.
Podavame ich s roztopenym maslom, postriekane octom a posypane ciernym korenim.
nech sa na mňa nikto nehnevá, ale keď toto sú pelmene, tak moja mamka rodená Volkova sa obracia v hrobe.
nikto ti nebrani dat sem tvoj recept, budeme radi