Leto je na vrchole, tak by ste nemali mať problém zohnať všetky suroviny na chutný a pomerne známy libanonský šalát fatouche. Práve na ňom som sa naučil voľakedy dávno v Café Fez správne používať veľký kuchársky nôž. Keď sa pustíte do prípravy, uvidíte prečo.
Suroviny
– pita chlieb
– 1 veľkú šalátovú uhorku
– 1 veľkú červenú papriku
– 1 červenú cibuľu
– 2 väčšie rajčiny
– 1 HR čerstvej mäty
– 1 HR petržlenovej vňate
– olivový olej
– citrón
– zaatar
Všetky vňate oberte zo stoniek, lístky jemne uchopte medzi prsty a ostrým nožom pokrájajte najemno. Spomeňte si na lekciu krájania iného libanonského šalátu – tabouleh. Ďalej vezmite uhorku, prekrojte ju po dĺžke a nakrájajte ju došikma na tenké a dlhé prúžky. Z papriky vyberte jadrovník, prekrojte tiež na polovicu a opäť pokrájajte na tenké a dlhé prúžky. Podobne pokrájajte cibuľu. Z rajčín vykrojte jadrá a pokrájajte ich na menšie plátky. Ak použijete cherry rajčiny, bude stačiť, ak ich len prepolíte.
Všetko dajte do misky a poriadne premiešajte. Teraz vezmite arabský chlieb pita a pokrájajte ho na kocky veľkosti asi 3×3 cm. Rovnomerne ich rozsypte na plech, prelejte olivovým olejom a poprášte za’atarom. Dajte do rúry a zapnite gril. Bude to trvať veľmi rýchlo a pita sa začne pripekať. Nezabudnite často prehrabnúť varechou, aby sa opražila rovnomerne.
Hotovú pitu nechajte chvíľu vychladnúť a môžete ju zamiešať do šalátu. Bude to niečo ako chrumkavé krutóny, akurát na arabský spôsob. Hotový šalát môžete pokvapkať šťavou z citróna, prípadne olivovým olejom. Vo Feze sme zvykli pridať aj čierne olivy a rozmrvený syr fetta. Môžete jesť samostatne aj ako prílohu ku grilovanej jahňacine.
Tak toto milujem
skvelé, skvelé, mňam :-)
Salát fattoush má mnoho podob a vždy je báječný. Kousky opečené pity jsou v něm kouzelné! Já mám v oblibě tento: http://mlsnakocka.blog.cz/0808/fettush-fattoush-salat-s-cizrnou s cizrnou a kousky citrónu. Perfektní osvěžení. Od příštího týdne ho snad ochutnám častěji a také, jak píšeš, ryby a vše, co se moře týká. Také mne konečně čeká dovolená :-) Tak si ji pěkně užijme! :-)))
P.
dobrotka…ale nesedi mi tam ta paprika..
Milujem libanonskú kuchyňu a obzvlášť jej jednoduchosť a lahodnú chuť. Len mi nejde dohlavy prečo všetky suroviny sú pomenované krásne v slovenčine, len tymiánu je ponechaný arabský názov zaatar. Je snáď čosi viac ako ostatné ingrediencie? :D
pretoze zaatarom som nemyslel tymian, ale toto http://delikatesy.etrend.sk/recepty-suroviny/zaatar-korenie-z-blizkeho-vychodu-3843
;-)
Presne zaatar obsahuje vsebe len stopové množstvo tymianu a chuťou ho vôbec nepripomína. Pripomenulo mi to sobotné rána v starom prístave v Tel Avive, kde Arabi piekli na ohni laffu, ktorú potierali kyslou smotanou so zaatarom.