Pečiem pide, plochý turecký chlieb

turkish_pida

Pide nie je preklep zo slova pita – teda arabskej plochej placky. Pide je podlhovastý plochý chlieb, niekedy posypaný sézamom alebo černuškou. Na viedenskom Naschmarkte sa predáva ako iránsky chlieb, v Austrálii ho Arabi predávajú ako turecký chlieb a v samotnom arabskom svete ho volajú pide. (A naša starká, keď uvidela výsledok, víťazoslávne zvolala, že je to predsa náš slovenský posúch…)

Má väčšinou tvar dlhého a plochého bochníka, ale z rovnakého cesta sa robia aj malé oválne „žemle“, posypané čiernymi zrnkami černušky (lat. nigella sativa), prípadne sézamom. Ak si dáš kebab od Turka, dostaneš ho buď v tenkej pita placke alebo práve v pide „žemli“.

Tento typ chleba sa mi dlho nedarilo urobiť podľa predstáv. Obyčajne skončil ako usušená a tvrdá placka, väčšinou debakel. Záludnosť je, že sa pečie veľmi krátko a pri veľmi vysokej teplote, akú bežné domáce rúry niekedy ani nedosiahnu. S novým sporákom a žulovou platňou v ňom sa mi to konečne podarilo.

Suroviny

– 450g hladkej múky
– ½ sáčku sušených kvasníc
– 325ml vlažnej vody
– soľ
– sézamové zrnká, černušku

Príprava je mimoriadne jednoduchá. Do múky zamiešaj sušené kvasnice, pridaj vodu a vymies hladké cesto. Ja som bol lenivý a použil kuchynský robot, najprv s pomalšími otáčkami, neskôr 5 minút na vyšších. Medzičasom som položil do rúry žuľovú platňu a nechal pustený horný aj dolný ohrev bez ventilátora. Hotové cesto som uložil do misy, prikryl handrou a uložil navrch sporáka hodinu kysnúť. Rúra sa takýmto spôsobom vyhreje a zároveň pomôže cestu poriadne nakysnúť.

kysnutie_1

Po hodine som cesto ručne premiesil, pridal soľ a vyformoval dva ploché podlhovasté bochníky. Tie som uložil na pomúčený plech a nechal ešte 10 minút ďalej kysnúť. Potom to šlo rýchlo, bochníky uložil do rúry, priamo na žulovú platňu a nechal piecť na maximálnej teplote (240°C) presne 8 minút. Výsledok bol vynikajúci, kôrka chrumkavá a vnútro nadýchané.

chlieb_platna

V pôvodnej verzii sa pida zvykne posypať sézamovými zrnkami. S múkou a vodou je to ale rovnako ako s inými chlebovými cestami, človek sa musí skrátka strafiť do správnej konzistencie. Inak sa bude cesto príliš riedke a bude sa lepiť, alebo bude príliš tvrdé. Soľ pridávaj až po vykysnutí. Ak ju pridáš na začiatku, môže ti zabrzdiť kvasnice. Videl som v niektorých receptoch pridávať cukor, prípadne používať kvasnice namočené v mlieku. Niekto pridá aj polievkovú lyžicu olivového oleja. Recept, ktorý som použil, sa mi zdal najjednoduchší a podaril sa na prvý pokus. Zároveň si viem celkom dobre predstaviť, laborovať s cestom, pridať rozmarín alebo hoci aj olivy. To by už zrejme nebola arabská pide, ale skôr variácia na tému talianska focaccia.

A čo s tureckým chlebom? Napríklad namáčať do olivového oleja a zajedať k hummos alebo baba ghanoush.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (12)

  1. Dakujem Viktor za tento clanok. Tak uz viem, co mi tak chutilo cez vikend. Mal som chut na nieco ine, nez je klasicky holandsky chlieb, tak som si kupil taky obrovsky posuch u pekara a vidim, ze sa to vola pide.

    To je sranda toto. Cely zivot sa s tym nestretnem, potom si to jednu sobotu kupim a dva dni na to o tom napises clanocek:-) Nic nie je srandovnejsie nez zivot.

  2. To znie dobre :) Asi to cez víkend „spácham“ a potom dám vedieť, ako sa to pečie v teplovzduške na 250¬∞C :)

  3. len to daj na max, ale bez ventilatora, inak to ususis. Potom zreferuj.

  4. Hm, myslím, že keď nebudem mať čo robiť (momentálne nehrozí), určite vyskúšam :)

  5. d.kadence

    mm na tej kamennej doske vyzera ten chlieb paradne na zahryznutie, nice pics as always =)

  6. […] korenie s olejom, a tak namáčať. Keď už máte zmes, skúste ju natrieť na cesto pri pečení arabského chleba. Využijete ho aj pri hummouse – cícerovom dipe. Pri servírovaní ho môžete posypať […]

  7. jaaaj .. to je bozsky „chleba“ :))
    v australii mi to najviac pripominalo europu …
    bola som zan neskonale vdacna :))

  8. Zdravim vsetkych „chlebofilov“.
    Vyskusal som asi vsetky mozne druhy chleba a postupy pecenia.
    Vratane surovin.
    Ak chcete naozaj dobry chlieb, tak jedine s raznym kvaskom.
    To je chlieb nasich starych materi.
    Tu chut a vonu nezabudnete, to sa jednoducho neda.
    Je jedno ci je plochy alebo klasicky pochnik.

    Nech sa paci, toto je zaklad naozaj dobreho chleba.
    http://varecha.pravda.sk/recepty/kvasok-z-raznej-muky-starter-podla-petra-rei/12345-recept.html
    Ak ste cakali okamzite pouzitie, budete trochu sklamany.
    Vysledok stoji za tu namahu a cas.
    Trochu som upravil pripravu a nic som nevyhadzoval, s prebytocnym kvaskom vzdy pomohla mraznicka.

    1. Na chleba su este onakvejsie finty, ku ktorym sa dostaneme dufam skoro. Bude clanok… ;-)

    2. Kolko tj pol sacku kvasku??? Tj kolko gramov???

  9. mna by zaujimalo, ci je mozne pouzit aj cerstve kvasnice, resp. aky je v tom rozdiel, oproti susenym? a este, pol balicka, mysli sa balicek dr. oetker? vdaka za odpoved.

    1. Myslel som samozrejme cerstve drozdie. Da sa nahradit susenymi, bez problemov. Na obale vyrobca vacsinou uvadza, ze obsah balenia je na pol kila muky. Nasa starka vravi prezyva susene drozdie ako letecke – ze cesto rychlejsie vyskoci, vyleti hore. Treba si vsak mrknut datum spotreby, aby neboli stare – vtedy nevybehnu. Cerstve – tam moze byt problem s aromou, niektore drozdie ma vyraznejsiu vonu, ktora sa nasledne dostane do kolaca alebo chleba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.