Pletenec s medvedím cesnakom

Pôvodne sa zo začalo tým, že som zamiesil cesto na sladký koláč s mrveničkou. Chcem som minúť zásoby ringlót, ale pri hrabaní sa v mrazničke som narazil na ďalšiu misku pesta z medvedieho cesnaku. Každú chvíľu vyraší čerstvý, tak som sa pustil najprv doňho.

Suroviny

– 300g pšeničného kvásku
– 400g polohrubej múky
– voda
– 1 ČL soli
– 2 ČL cukru
– 50g + 50g masla
– 2 žĺtky
– pesto z medvedieho cesnaku
– strúhaný tvrdý syr
– olivový olej

Základnú inšpiráciu pre tvar koláča som našiel v poľskej knižke O chlebe. Prehodiť výhybku zo sladkého koláča na slaný nebola žiadna extra veda. Cesto bolo z pšeničného kvásku a osladené len minimálne. Nie preto, že by som celkovo málo sladil, ale v prvej fáze kysnutia sa cesto neoplatí sladiť. Celý ho zožerú kvasinky a žiaden tam nezostane. Dávam teda 2-3 čajové lyžičky a len kvôli podpore kysnutia ak mám mastnejšie cesto. Mastnejšie aj bolo, pretože som doňho popri múke, vode a kvásku dal aj dva žĺtky a trochu masla. Cesto som nedosolil, pretože plnka bola slaná akurát.

Redšie cesto som zarobil večer a deň vopred, cez noc kyslo v chladničke. Ráno som doň prekladaním zapracoval ešte druhú polovicu mäkkého masla a nechal v teple narásť. Keď sa tak stalo, rozvaľkal som ho na tenký plát.

Rozvaľkané cesto

Teraz už stačilo len rozotrieť pesto z medvedieho cesnaku, pokvapkať olivovým olejom a posypať strúhaným syrom. Pesto je jednoduché, stačí rozmixovať v olivovom oleji medvedí cesnak, trochu soli a zvyknem prihodiť aj pár orieškov. V tejto forme si v mrazničke uchová silu aj arómu po celý rok. Pravidelne ho vyťahujeme ako dochutenie do polievok. Včera sme si ho dali do krémovej hráškovej, miesto mäty sadol výborne. Čo sa týka syra, použil som eidam. Ak vaše pesto nie je už samotné dosť slané, môžete použiť napríklad aj parmezán.

Rozotrieť pesto z medvedieho cesnaku

Naložené cesto treba teraz zatočiť ako roládu a nakrojiť ostrým nožom po dĺžke. Nie úplne, jeden koniec nechajte spojený.

Zrolovaný koláč prekrojiť

Teraz príde na rad zapletanie. Oba konce cesta stačí len spolu zapliesť, ale je dobré ich pri tom aj skrúcať. Výsledok vyzerá asi takto.

Konce zapliesť

Nakoniec ešte tretie kysnutie, vo vymastenej a pomúčenej hranatej forme na pečenie. Moja je menšia ale zato dlhá, tak stačilo koláč len trochu ponaťahovať. Zvyšok urobil sám, keď narástol.

Zapletený môže kysnúť vo forme

Keď koláč konečne podkysne, môže ísť do vyhriatej rúry. Pečie sa pri 180°C okolo 35-40 minút. Je treba sledovať, či neprihára vrch a na posledných 10 minút ho radšej prikryť alobalom. Presne to som aj urobil, pretože syr z plnky už príliš tmavol.

Hotový zapletený koláč

Z hotového koláča sa aróma medvedieho cesnaku nestratila, ale ani veľmi neprerážala. Chutil akurát a dlhé kysnutie mu dalo mimoriadne hebké a nadýchané cesto. Ukázalo sa, že mierne sladkasté maslové cesto sa výborne hodí so slanou plnkou, tieto dve chute sa dopĺňajú naozaj dobre.

Aj na tretí deň chutil stále dobre, keď sme si krajíčky hodili do toastera a natreli maslom.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.