Poriadny hrniec fazuľového gulášu

Jedno z mála jedál, ktoré varím doslova za vandel. Pestrá zmeska strukovín a pár fínt k tomu.

Že polievky varím ráno už medzičasom viete. Pri tejto si deň vopred zvlášť namočím hŕstku a fazuľu. Tá môže byť rôzna, ale mala by byť väčšia. Funguje to s tmavou aj bielou. Na druhý deň hŕstku aj fazuľu poriadne prepláchnem, dám do čistej nesolenej vody a nechám zvlášť variť. Ak sa vám nechce špiniť dva hrnce, urobte to len s fazuľou, ale podľa mňa bez hŕstky to nemá ten šmrnc.

Pár základných surovín

Suroviny

– 150g hŕstky
– 250g fazule
– 5 veľkých zemiakov
– 2 veľké cibule
– 2 strúčiky cesnaku
– mletá červená paprika
– majoránka
– rasca

Strukoviny nechám pomaly variť. Ak niektorý hrniec začne vyrábať penu, dávam ju preč. Stalo sa mi, že z nej jedlo zhorklo. Netreba variť do úplného zmäknutia. Keď je všetko akurát, ošúpem a nakrájam dve veľké cibuľe a orestujem ich na oleji a drvenej rasci. Na samom konci nasypem mletú červenú papriku a podlejem trochou vývaru zo strukovín.

Bez papriky to nejde

Ošúpem zemiaky a nakrájam ich na kocky. Jeden nastrúham na jemnom strúhadle. Hodím do veľkého hrnca, kde mám trochu vývaru s cibuľou a chvíľu dusím.

Základ s nastrúhaným zemiakom

Po krátkom podusení už len prilejem fazuľu a hŕstku spolu s ich vývarmi. Potom stíšim plameň, prisolím, pridám majoránku s cesnakom a nechám variť. Koniec fínt aj varenia, už len skúšam, či sa chute spojili a či je všetko uvarené. No, ešte jedna finta by bola. Na vyváženie sladkosti strukovín, zemiakov a cibule pridávam trochu štipľavej papriky v celku. Musí byť.

Hotový guláš

Ku gulášu čo iné, ako poriadny krajec kváskového chleba. Výsledný guláš je hustý a tmavý, hlavne vďaka hŕstke a nastrúhanému zemiaku. Pomaly varené strukoviny sú zasa nadupané bielkovinami a minerálmi. U nás typické jesenné jedlo.

Sýty fazuľový guláš

P.S. robíte strukovinový guláš? Máte iné finty? Sem s nimi, do komentárov prosím.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (15)

  1. perfektné…

  2. ešte by som to možno trošku vylapšil údeninou do základu….robím veľmi podobnú ale nakoniec pridávam ešte šlahač. smotanu + spomínaná údenina na kocky na začiatku…je to pootom v podstate nakyslo…

    1. Jasne, kazdy si mozem pridat na co ma chut. Verzia z clanku je cista, bezmasita.

  3. Vyzerá super.
    Otázka: prečo variť všetko zvlášť? Lebo sa každé uvarí za iný čas? Nedá sa to ošéfovať tým, že budem do jedného kotla suroviny postupne pridávať? Že začnem s cibuľou, paprikou a jedným zemiakom na zahustenie, pridám namočenú fazuľu s prvou dávkou vody, povarím, potom pridám hŕstku, ktorá sa uvarí rýchlejšie a nakoniec zemiaky, ktoré nechcem úplne rozvariť?
    (By sa mi nechcelo špiniť tri hrnce, toť vsio :))

    1. Jasne, so skusenostami by si mohol napriklad hrstku a fazulu varit naraz. U mna to tak nebolo, hrstka bola skor a fazula bola este tvrda. Navyse, nechcelo sa mi pol dna stat pri hrncoch a pridavat veci postupne po jednotlivom ochutnavani.
      Casovo to vyzeralo nasledovne – cez noc namocene strukoviny. Vedel som, ze sa budu varit aspon hodinu. Dal som ich varit naraz, pretoze som vedel, ze o hodinu budem ranajkovat, tak budem v kuchyni, aby som ich mohol kontrolovat. Postupne som ich vypol a neskor uz len naraz podusil cibulu a pridal vsetko ostatne, nasledne varenie trvalo zhruba pol hodinu. Dalsia vec je, ze ked som mal uvarene strukoviny, cely gulas som varil az o par hodin neskor, ked sa mi uvolnil cas. Jednoducho, ked si neviem aktualne vyhradit dve hodiny na kontrolu a varenie, tak si to delim na taketo casti. Mozno by sa to dalo spravit aj tvojim postupnym varenim, ale bojim sa zotrvacnosti. Ze sa ti nieco rozvari, kym to bude cakat na dovarenie.

      1. Tá výhoda „pauzy“ a väčšej kontroly znie rozumne :) Ja som už párkrát robil fazuľovo-šošovicovú polievku (veľmi podobné zloženie ako tvoj guláš) práve tým postupným spôsobom a dá sa to, len – ako vravíš – chce to pozornosť a časté skúšanie mäkkosti.

        No ale dal by som si, musím ísť nejakú dobrú fazuľu zohnať, mám len šošovicu doma :P

  4. jedine jedlo, ktore robievam za vandel je fazulova alebo sosovicova polievka na kyslo, tie by som mohla jest na litre. ale aj tvoj gulas by stal za hriech. palec hore.

  5. Prepáčte, ale čo je to hŕstka? Nejakú dobu síce nežijem na Slovensku, ale že by som až tak zabúdala?

    1. Strukovinovo-obilna zmes do polievy. Vacsinou je v nej hneda aj cervena sosovica, krupy aj rozne druhy fazule, tej malej.

      1. dodám, že sa to volá hŕstka, lebo … za hrsť z každého. Môže tam ísť aj polený hrach, mungo, adzuki… Hŕstku zmes si môžeš kúpiť , alebo pri čistení špajze pozbierať … čo špajza dala.

  6. Fazuľovy guláš poznám vo verzii,keď fazuľa nahrádza zemiaky. Jedla som ho prvýkrát v Ľubovni, chuťovo vynikajúci, sýty, aj som doma vyskúšala, super. Ale tzv eintopf veci mam rada, hutne jedlo zasyti a nahradí dva chody. Asi by som tiež uprednostnila postupné pridávanie surovín,aj keď všetko, resp každý spôsob má nieco do seba

  7. Do fazuľovej ku koncu nakrájam údené tofu. Má to údenú vôňu, aj jemne údenú chuť, hlavne keď trochu postojí. Ale táto varianta nie je samozrejme najvhodnejšia pre deti kvôli tomu údeniu.

  8. Ja som minule jedla cicerovy gulas. De facto rovnaky postup, akurat namiesto fazule bol cicer a bola tam navyse aj klobaska a bolo to fakt dobre.

  9. V maroku na ramadan robia podobnu strukovinovu polievku, miesane strukoviny varene hodiny, pripadne kusok hovadziny do chuti

  10. fazula, cibula, cesnal, chilli, celer, mrkva, kapia, zemiaky, paradajky, bobkovy list, rozmaryn, cervena paprika, nove korenie, kmin, rimsky kmin, peper, sol, olivovy olej, vinny alebo sherry ocot: cibulu oprazim na olivovom oleji, pridam nasekane chili a cesnak, v mladziari medzitym rozdrtim kmin, rimsky kmin, nove korenie a peper, pridam to k chili, cesnaku a cibuli. dalej nasleduje na kocky nasekana mrkvu a celer, fazula, voda, bobkovy lit, nasekana kapia a paradajky, pridam rozmaryn a varim do zmeknutia, nakoniec pridam zemiaky a pockam na skupenstvo a la stew. uplne nakoniec este dodam chut octom a necham kratko vyprchat. enjoy!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.