Pár receptov z Chorvátska: figový koláč a džem

V nedávnom dovolenkovom článku som písal o figách. Ešte v Chorvátsku som skúšal jeden rýchly koláč, ale džem podľa receptu našej domácej som varil už doma.

Obrátený figový koláč

Suroviny

– pol kila čerstvých fíg
– 150g cukru
– 3 celé vajíčka
– 125g hladkej múky
– trochu prášku do pečiva

Tento koláč sa mi trochu podobá na šarlotku, resp. na takzvané obrátené koláče. Na dovolenke som ho spravil preto, lebo naša minikuchynka nemala rúru. Nahradila ju panvica, ktorú som počas pečenia zakryl alobalom.

Ako som načistiť figy. Olúpal som z nich kožu a všetky prepolil. Na masle som roztopil cukor a nechal trochu zatmavnúť. Potom som na karamel poukladal figy a pri miernej teplote nechal variť domäkka.

Skaramelizované figy

Keď boli figy akurát, musel som odobrať šťavu, ktorú pustili. Koláč som totiž robil na dva pokusy. Pri prvom mi šťava príliš premočila cesto, ktoré nakoniec stuhlo. Druhý krát som ju radšej odobral a neskôr použil na dochutenie bieleho jogurtu.

Potom som narýchlo zarobil cesto a prelial ním figy. Nedávajte ho veľa, len toľko, aby bolo ovocie akurát zakryté.

Na panvici preliať palacinkovým cestom

Riedke palacinkové cesto

Nedávajte ho veľa

Panvicu som prikryl alobalom a počkal asi 10 minút. Po odstavení zo sporáka som po okrajoch nakvapkal trochu citrónovej šťavy, aby sa ovocie dobre oddelilo. Preklopenie som robil v bojových podmienkach, takže mi pár fíg zostalo trčať na panvici. Vznikla mi z toho detská zábavka, že ktorá pasuje do ktorej jamky.

Obrátený figový koláč

Koláč je hotový až keď si k nemu dáte biely jogurt alebo smotanu. Na dovolenke sme použili tvaroh, ktorý tam predávajú aj zmiešaný so smotanou. Hladký a mimoriadne chutný. Pri druhom pokuse sme si dali koláč s tvrdým syrom a bielym vínom. Bola to rovnako dobrá kombinácia a ani sa nečudujem, takúto figovo-syrovú kombináciu si viem veľmi dobre predstaviť vo francúzskej galetke. Napriek dobrej chuti nebola konzistencia koláča najlepšia. Pri prvom pokuse bolo cesto vyslovene tuhé, pri druhom vďaka prášku do pečiva o trochu nadýchanejšie, ale stále pevnejšie.

Keby som mal robiť tento koláč po tretí raz, cesta by som dal ešte menej a možno by som vajíčka rozdelil na žĺtky a sneh. Alebo cesta rovnako, len piecť o niečo dlhšie. Koláč z panvice má skrátka svoje limity, ale budem skúšať ďalej. Ak to niekto z vás už zmákol, budem mu vďačný za tipy dolu v komentároch.

section divider

Figový džem s pomarančom a citrónom

Suroviny

– 1 kg čerstvých fíg
– 1 veľký pomaranč
– šťava z 1 citróna
– kôra z celého pomaranča

Naša domáca ho varila, keď sme jeden deň prišli z pláže. Musel som jej nakuknúť do hrnca a vypýtať recept. Použila zrelé figy, šťavu z citróna a pomarančovú kôru. Žiaden cukor a na záver pred sterilizovaním dala len do pohárov lyžicu rumu. Pôvodne chcela pridať aj pomaranče, ale nakoniec ich nepoužila.

Chcel som tento džem spraviť ešte v Chorvátsku, ale oddych dostal  prednosť. Preto som ráno pred cestou rýchlo skočil na trh, kúpil kilo čerstvých fíg a do zavárania sa pustil už doma. Vo verzii s pomarančom.

Figy som nelúpal, len ich umyl a naštvrtil. Hodil som ich do hrnca spolu s vykrojenými mesiačikmi pomaranča, šťavou z jedného citróna a strúhanou pomarančovou kôrou.

Figy, pomaranče a citrónová šťava

Potom už len stačilo variť a miešať na miernom plameni, kým sa celá masa nespojila.

Figový džem

Či je džem hotový sa dá spoznať ako pri ktoromkoľvek inom. Pretiahnete varechu po dne hrnca, a keď sa čiara za ním nezatvára, môžete plniť do pohárov. Rum som nedával a sterilizoval som 10 minút pri 90 stupňoch.

Výsledný džem bol parádny. Bol, pretože už je po ňom. Čo sme nezjedli, to sme rozdali. Semiačka fíg v ňom krásne chrumkajú a pomarančová kôra sa stará o dobrú arómu aj chuť. Napriek absencii cukru je džem dostatočne sladký. Na nás možno až príliš, nabudúce by som o trochu viac citrónovej šťavy.

section divider

P.S.

V poslednom podovolenkovom článku tento týždeň ešte pribudnú  dva recepty z baklažánu – robil som z neho pesto aj ho naplnil klobáskou a rajčinami. Celú reportáž z chorvátskej dovolenky si môžeš prečítať tu.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.