Rýchla šošovica a na masle pražený zeler

Včera som zistil, že sa mi v chladničke sušia dve buľvy zeleru a treba ich spotrebovať. Nechcem som z nich ani pyré, ani ich piecť 3 hodiny podľa Ottolenghiho. Preto išli nachvíľu bokom a predbehla ich červená šošovica.

Červenú šošovicu namáčam aj napriek tomu, že kvôli zmäknutiu to robiť netreba. Nie dlho, ale aspoň hodinku. Potom prepláchnem čistou vodou a použijem do varenia.

Suroviny

– červená šošovica
– cibuľa
– mrkva
– zeler
– cesnak
– bobkový list
– maslo
– olej
– mladá cibuľka
– citrón

Začnite rozohriatou panvicou a olejom. Orestujte na ňom nadrobno pokrájanú cibuľu. Teraz je tiež tá chvíľa, kedy môžete prihodiť korenia podľa chuti. V tomto prípade napríklad bobkový list alebo rímsku rascu. Keď je cibuľa takmer hotová, pridajte na kolieska pokrájanú mrkvu a restujte ďalej. Potom už len stačí pridať šošovicu, rozpučený strúčik cesnaku a zaliať vodou. Nie veľmi, radšej ju počas varenia priebežne dolievajte. A nezabudnite dosoliť.

Za ten čas, čo sa varí šošovica sa konečne môže dostať ku slovu zeler. Treba ho pokrájať na menšie kocky a začať restovať na masle s štipkou soli. Po chvíli zalejte trochou vody a na prudkom plameni stále obracajte. Podľa potreby ešte pridajte maslo aj vodu. Postupne bude maslo obaľovať kocky až sa začnú lesknúť. Ku koncu nechajte odpariť všetku vodu, môžete pridať ešte trochu masla a nechajte upražiť, aby sa zeler trochu chytil. Ak ešte nemáte cvik, počas prípravy môžete ochutnávať a stopnúť to vo chvíli, keď je zelenina podľa vašej chuti. Niekto ju má radšej poriadne uvarenú, iný zasa ešte trochu tvrdkavejšiu. Tú karamelizáciu na konci však neobchádzajte, vďaka nej bude zeler parádny.

Zeler pražený na masle

Toto je rýchle, doslova minútkové jedlo, takže popri restovaní zeleru si musíte sledovať aj šošovicu. Výsledná hustota by mala byť podobná ako pri risotte, teda nie hustá strukovinová kaša, ale ani tekavý prívarok. Niečo medzi.

Červená šošovica a pražený zeler

Teraz to najlepšie – skladačka. Do hlbokého taniera naberte šošovicu, doprostred naukladajte opečený zeler, dozdobte mladou cibuľkou a hojne pokvapkajte citrónovou šťavou. Pre úplnosť som si pridal aj pár kvapiek čili. Výsledok bol teda ostrý, vďaka zeleru sladkastý a citrón to na konci pekne odľahčil.

Povinná príloha je čokoľvek čerstvé a zelené spolu s citrónovou šťavou

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (1)

  1. Presne som včera mala na šošovicu chuť, zajtra si to určite spravím :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.