Šafránový chlieb s ricottou

Zlato! Našli sme zlato!

Priznám sa, chlieb príliš často nepečiem. Máme blízko malý obchod, kam vozia z malej dedinskej pekárne chutný domáci. K tomu patrí ranný rituál, kedy sadnem na bicykel, prevetrám hlavu a skočím kupiť bochník. Keď som však nedávno našiel recept na šafránový chlieb, bicykel šiel bokom a ja som sa pustil do pečenia.

Recept pochádza od Dana Leparda, vynikajúceho britského pekára. O pečení napísal knihu Short & Sweet a chuťovku z nej, tento chlieb, uverejnil nedávno The Guardian.

Šafránový chlieb nie je žiadna malina. Pripravte sa na to, že vám zaberie niekoľko hodín, kým poriadne vykysne. Na druhej strane sa nenechajte odradiť. Väčšina času je len čakanie na kysnutie…

Účinné farbivo

Suroviny

– 150ml vriacej vody
– 150ml studenej vody
– 100g ricotty
– 500g hladkej múky typu 00
– 50g špaldovej múky
– 1ČL sušeného droždia
– 2ČL soli
– vrecúško šafránu
– olivový olej

Začnite vodou. Nechajte zovrieť 150ml a zalejte ňou šafrán. Pustí krásnu žltú farbu, zamiešajte ho a dolejte studenú vodu. Do tejto masy prisypte droždie a rozmrvte ricottu. Na Levickú ricottu rovno zabudnite, je omnoho suchšia ako talianska.

V mise zamiešajte a prevzdušnite hladkú múku, špaldovú múku a soľ. Do tejto zmesy prilejte šafránový kvások a oboma rukami vypracujte na hladké cesto. Na konci miesenia by sa malo odlepovať od nádoby aj rúk.

Cesto sa musí odlepovať od misky aj prstov

Po poslednom miesení nechajte cesto odpočívať hodinu. Pekne v teple a hlavne, žiaden prievan!

Takto spracované cesto zakryte a nechajte 10 minút odpočívať. Ďalej pomastite olivovým olejom pracovnú dosku. Cesto vyklopte a zľahka vymieste asi 10 sekúnd, aby ste ho následne vrátili do misky a opäť prikryli. Toto celé zopakujte ešte dva krát. Po poslednom miesení nechajte cesto odpočívať hodinu. Pekne v teple a hlavne, žiaden prievan!

Po prvom kysnutí poroztláčať na štvorecMáme pred sebou posledné hnietenie. V tejto fáze už budete cítiť charakteristickú vôňu kysnutého chleba aj šafránu. Tentoraz si pracovnú dosku pomúčte a rukami z cesta povytláčajte odbĺžnik. Pevne ho zrolujte a výsledný bochník uložte na plech vystlaný papierom na pečenie švom naspodu. Prekryte handrou a nechajte asi hodinu, aby zdvojnásobil svoj objem. Pôjde to krásne, ak si predohrejete rúru a bochník aj s plechom postavíte na sporák.

Ten štvorec zasa zrolujte naspäť

Hotový bochník pri druhom kysnutí zdvojnásobí objem

Pred pečením narobiť charakteristické zárezy

Konečne finále. Ostrým nožom urobte jemne navrchu zárezy. Bochník vložte do rúry a pečte pri 220°C asi 40 minút, bez ventilátora. Chlieb bude mať krásnu zlatú a chrumkavú kôrku, ak naspodok rúry položíte plech s vodou.

Najviac mi chutil na druhý deň k raňajkám (piekol som vopred v noci). Rovnako dobre chutí aj toastovaný. Napríklad s ricottou a medom. Poznámka na okraj – soli môžete oproti receptu trochu pridať. Tie dve lyžičky tam takmer nebolo cítiť. Ešte jedna vec. Váš bochník možno nebude taký žltý ako ten na fotkách. Ušla mi ruka so šafránom… ;-)

Hotový šafránový chlieb

P.S. Nekúpite kilo šafránu?

Počas toho, ako bochník odpočíval, som špekuloval nad cenou šafránu. Máte predstavu, koľko stojí kilo? Nemyslím cenu na wiki, ani podľa strýca gúgla. Zobral som teda účtenku z obchodu. 0,12 gramu iránskeho šafránu za ľudových 0,79€. Cez jeden gram som sa postupne prepracoval k cene za kilo – 6.583€. Kurnik, som nevedel, že pečiem chlieb zo zlata…

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (11)

  1. Safran je luxusna pozivatina ;) Skusal uz niekto pozbierat na jar tycinky z krokusov (tych, co nam rastu v zahradach) a pouzit to ako safran? Teoreticky je to mozne, nie?

    1. Nielen mozne, ale ludia to aj bezne robia. Napriklad v Nitre na trhovisku babky predavaju vlastny safran.

    2. czankakatka

      Musím upozorniť, že to musí byť pravý krokus, nie hocijaké druhy. Ja som si ho kúpila normálne v Baumaxe. Kvet je fialkový a väčší ako bežné druhy.Myslím, že tam bolo dokonca označenie pravý šafran. No len by si ich musela mať menší záhonček, aby sa dalo nazbierať na kuchynskú potrebu, tak asi preto je to tak nákladné. Inak super je šafránová omáčka z bieleho vína ako príloha k steaku z lososa , mňam

  2. Nezabudni

    Recept vyskusam.
    Ale, hladku muku 00 by som nahradil T650 – ta je urcena na pecenie chleba. Ked sme kupili pekarnicku a robili chlieb z 00, tak chlieb bol dobry, kym bol cerstvy, ale druhy den uz bol taky ‚obycajny‘ a asi by som ho po case prestal piect. Ked som presiel na T650, je chlieb vlacnejsi (s 00 sa troska mrvil) chutnejsi a aj po 2 dnoch je velmi chutny a peciem ho uz 2 roky. Samozrejme, ze nie stale ten isty, ale cca 10-15 roznych druhov. Z bielych je vyborny zemiakovy (z varenych zemiakov) a z celozrnnych: T650 + celozrnna psenicna + razna + slnecnica, sezam, lan, tekvica.

    1. Dobry postreh s tou mukou. Chystal som sa casom vyskusat aj ine do tohoto chleba, len som mal pocit, ze v povodnom recepte spominal prave tuto.

    2. Inak omyl, T650 nie je na pecenie chleba. V nutnom pripade sa da pouzit, ale chlebova muka je T1050 a vyssie. Samozrejme, zohnat sa neda v supermarketoch, ale priamo v mlynoch to nie je problem.

  3. Zaujímavý chlebík. Keby som dačo mala na ňom meniť, tak by to bola hydratácia – zdá sa mi akýsi tuhý. Najlepší chlebík sa podarí, keď má cesto konzistenciu marschmallow cukríkov, a keď sa viackrát opakuje strech and fold :)

    1. Opat dobry postreh. Nemal by byt tuhy. U mna chutil sucho kvoli safranu, pri ktorom mi ubehla ruka, ale aj kvoli rure.

  4. Zlý rúra je pre chlieb naozaj nešťastie, dobre vie pomôcť, keď sa chlieb vloží do poriadne rozhoručenej nádoby s vrchnákom, napríklad smaltovanej. Ja som použila tajine od Emile Henry a priam to simulovalo kamennú pec – vznikla nádherná kôrka. díky za tento web, j.

  5. Kde sa da kupit muka T650?

    1. Kdekolvek, robi ju Pohronsky Ruskov aj Penam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.