Strúhanie bez strúhadla alebo rýchly cuketový šalát (+video)

Včera som mal v kancli chuť na niečo ľahké. Cestou som vyzdvihol všetky suroviny a neskôr som si ich v kuchynke už len poskladal.

Najprv som sa zastavil v Cocopinde. Matúš tam organizoval kolektívny nákup syra z Talianska a pár kúskov mu ešte zostalo. Zobral som teda kúsok Grana Padano. V potravinách som potom už len dokúpil cuketu, tekvicový olej a bagetu.

Naša firemná kuchynka neoplýva vybavením, ale v podstate takmer na všetko aj tak stačí bežný nôž. Vtedy som si spomenul na Parichart z ázijských potravín na Ferienčíkovej, ktorá mi ešte dávno ukazovala, ako u nich krájajú uhorky do šalátu. Najprv ich v ruke nasekajú, a potom strúhajú ako ceruzku. Takto stále dokola, vznikajú z toho elegantné a tenké slížiky. Krájať smerom do dlane určite nevyhrá cenu za bezpečnosť pri práci. Ak je pre vás nôž takmer ako predĺžená ruka, určite si poradíte. Oproti uhorke má cuketa ale jednu nevýhodu. Môže sa pri krájaní trochu lepiť na nôž, takže si naozaj treba dávať pozor na prsty.

Surová cuketa

Cuketový šalát so syrom grana padano

Mimochodom, surová cuketa. Ak ste ju ešte takto nejedli, budete veľmi milo prekvapený. Do šalátu sa hodia menšie kúsky. Nemajú takmer žiadne alebo len maličké jadierka a chuť bude jemnejšia.

Keď máte nastrúhanú cuketu, stačí navrch nahoblovať dobrý syr, grana padano alebo parmezán. Teraz to celé pokvapkajte tekvicovým olejom a pridať môžte aj ždímanec citrónu alebo limetky. Posledná vec, čo tomu chýba je už len bageta.

Video

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (4)

 1. paznecht

  Surová cuketa je super. Ja ju chrústam už dávno. Bez všetkého, len tak. Ja som asi úchyl na surovú zeleninu. Mame som stále z hrnca vyjedal surové zemiaky, ktoré si pripravila na varenie. Ale tento receptík je fajn, vyskúšam.

 2. Roman Plevka

  „budete veľmi milo prekvapený“ – hrubka, Nominativ mn.c. prekvapenI ;)
  ani nezverejnuj, resp. zmaz, ale oprav si. Cuketu urcite skusim, vdaka za tip

  1. To je jednotne cislo Roman ;-)

 3. […] ale svetlá výnimka. Mali sme doma ešte slušnú kocku grana padano, ktorú som nedávno dával do šalátu. Nastrúhal som ju a zmiešal spolu drveným tymiánom, petržlenovou vňaťou, trochou soli, […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.