Suchší koláč? Brandy omáčka

Nadpis síce hovorí o suchších koláčoch, ale omáčka z brandy sa výborne vstrebe aj do tých vlhkejších.

Tvrdý alkohol u nás doma používam výlučne len do varenia. Najčastejšie na namáčanie sušeného ovocia do koláčov. S týmto receptom som si vyskúšal dve rôzne veci. Nový druh plnky a spomínanú omáčku.

Suroviny

– 200ml sladkej smotany
– 2 PL dobrého brandy
– 8 ČL cukru
– pár kvapiek citróna

Suroviny si upravte podľa toho, ako hustú ju chcete mať. Urobil som ju riedku, ale na zahustenie môžete pridať trochu hladkej múky v prvej fáze prípravy. Nechajte prevrieť sladkú smotanu a nezabúdajte ju pri tom miešať, nech vám neprihorí. Potom do nej rozhabarkujte lyžicu múky. Ak ste ju preskočili, potom dajte cukor a pár kvapiek citróna. Poriadne miešajte na miernom ohni, kým sa všetok cukor nerozpustí.

Smotana, brandy, cukor a citrón

Asi po piatich minútach pridajte brandy a ešte chvíľu povarte, nech sa odparí alkohol. Potom už len odstaviť a nechať zachladiť. Stále však máte šancu na zahustenie. Keď je omáčka poriadne vychladená, skúste ju trochu vyšľahať. Nie natuho, len toľko, aby prestala tiecť. Ide to pomerne ľahko.

Plnka do koláča

– štava z 1 pomaranča
– 150g sušených brusníc
– 100g sušených hrozienok
– škorica

No, a potom už len potrebujete upiecť ten suchý koláč. Nie, tento suchý nebol. Cesto som spravil pšeničné kváskové a plnka bola na počudovanie šťavnatá, aj keď bola zo sušeného ovocia.

Použil som 3-4 hrste brusníc a 1 väčšiu hrsť hrozienok. Spolu som ich poriadne opláchol v teplej vode a dal do mixéra. Pridal som šťavu z jedného celého pomaranča a štipku škorice. Cukor žiaden, ovocie je sladké dosť. Po mixovaní z toho vyšla hustá, ale stále dostatočne šťavnatá pasta. Stačilo ju rozotrieť na vyvaľkaný plát cesta, zrolovať a pokrájať na slimákov. Inak, do plnky sa dajú použiť aj ďalšie druhy sušeného ovocia, ideálne slivky, datle alebo figy.

Kváskové hniezda so sušeným ovocím

Po pravde, brandy omáčka je menšie plnotučné peklo. Pristihnete sa, ako si naložíte na tanier koláč s polevou, ale ako dupľu si pridáte len omáčku. A koláča ubúda nejako pomaly.

Kváskové hniezda preliate brandy omáčkou

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.