Tvarhové minišišky, ale nekysnuté

Nie každé pečenie je u nás z kysnutého cesta. Tak som si cez fašiangy spomenul na tento jednoduchý recept, ktorý sa dá prerobiť aj na bezlepkový.

Suroviny

– 250g tvarohu
– 250g polohrubej múky
– 3 žĺtka
– 1 ČL sódy bikarbóny

Pri takto málo surovinách nie je veľmi čo obkecávať. Tvaroh nech je čerstvý, tučný a hrudkovitý, tie riedke sú bez chuti. Cesto treba poriadne zamiešať, nech sa suroviny dobre spoja, zo začiatku to robím vidličkou. Nezaškodí, keď necháte cesto pol hodinku odpočívať, ale rovnako sa nič nestane, keď dáte rozohriať panvicu s olejom a začnete pripravovať menšie guličky. Z tých potom dlaňou vyformujte minišišky a dajte ich krátko z oboch strán opiecť, kým nechytia peknú farbu. Po obrátení môžete do stredu urobiť prstom alebo lyžičkou (podľa toho, čo je žiaruvzdornejšie) malú jamku. V priehlbinke bude lepšie držať plnka. Mimochodom, oleja netreba ako pri klasických šiškách, stačí len na omastenie panvice alebo koľko vidíte dolu na fotke. Napriek tomu budú mať dokola ten typický svetlý prúžok.

Nekystnuté tvarohové šišky

Možno ste si všimli, že do cesta nešiel žiaden cukor. Nebolo treba, pretože minišišky sa servírujú väčšinou s niečím sladkým. Ideálne s kopčekmi ochuteného tvarohu alebo džemom.

Sú naozaj mini a keďže nie sú z kysnutého cesta, veľké bubliny v nich nehľadajte. Napriek tomu sú mäkké ako pampúšiky.

Dozdobené ochuteným tvarohom a džemom

Bezlepková verzia

– 250g tvarohu
– 125g jemnej kukuričnej krupice
– 125g kukuričnej múky
– 1dl vlažnej vody
– 3 žĺtka
– 1 ČL sódy bikarbóny

Verzia z pšeničnej múky je výborná, ale nezaostáva ani bezlepková kukuričná – tú vidíte aj na oboch fotkách. Použil som kombináciu polenty a jemnej kukuričnej múky, len som musel oproti pôvodnému receptu doplniť aj deci vody, inak by bolo cesto príliš tuhé.

Pri oboch verziách platí, že najlepšie sú čerstvé a teplé. Ak vám predsalen zostali, dajú sa osviežiť tak, že ich zľahka pokropíte vodou a dáte do toastera. Ale už to nebude celkom ono.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.