Podarilo sa mi doma založiť nový zvyk. Už takmer dva mesiace každý víkend pečiem vlastné chlebové pečivo. Cesto zarábam vždy v piatok, aby sme v sobotu ráno mali na stole vôňavé rolky. Na nezaplatenie.
Celý proces je rozdelený na dve časti a vďaka tomu nezaberá veľa času. Postupne som pečenie vyšperkoval až tak, že si ruky umažem len minimálne. Cesto mám z vlastnej hlavy, vlastne je všetko takmer „odoka“, len pomer dvoch múk vždy dodržím.
Suroviny
– 100g celozrnnej hladkej ražnej múky
– 300g hladkej pšeničnej múky T1050
(+ ďalších 50g na ďalšie spracovanie)
– 1 dcl mlieka
– 15g kvasníc
– 1 PL cukru
– 1 PL soli
Začnite kváskom. Vo väčšom hrnčeku rozrobte teplé mlieko, lyžicu cukru, lyžicu múky a pomrvené čerstvé kvasnice. Odložte na teplé miesto a do pol hodiny máte krásne nabobtnaný kvások.
V mise poriadne lyžicou premiešajte ražnú aj pšeničnú múku a vylejte do nich kvások. Čepeľou príborového noža (odpozorované od našej starkej) premiešajte cesto a postupne doňho pridávajte vlažnú vodu. Stačí len toľko miešať, aby sa suroviny spojili. Výsledné cesto by malo byť trochu redšie.
Nekoketujte s pridávaním väčšieho množstva ražnej alebo inej celozrnnej múky, inak bude výsledné pečivo príliš tuhé. Pomer 1:3 je ideálny. Chlebová múka je esenciálna súčasť receptu. Môžete ju síce nahradiť bežnou hladkou T650, ale najlepší výsledok sa mi podaril vždy s T1050, resp. s novou „Ruskovskou chlebovou múkou“. Chlebovú múku vyrába aj Penam, len treba čítať malé písmenká na obale, ktoré prezradia číselné označenie múky.
Misu zakryte a odložte na noc do chladničky. Kvasnice teraz urobia robotu za vás. Odflákli ste miesenie, ale vďaka pomalému kysnutiu bude mať výsledné pečivo bohatú chuť a múka pekne nabobtná.
Na druhý deň ráno, hneď po zobudení, môžete ako prvé zapnúť rúru, nech sa vyhreje na 220°C. Vyberte cesto z chladničky, posypte ho hladkou pšeničnou múkou a pridajte soľ. Riedke a nakysnuté cesto si samo vezme, koľko bude potrebovať. Výsledné cesto by ale nemalo byť príliš tuhé, len tak akurát vláčne, aby sa nelepilo na ruky. Pomôže, ak si ich pomúčite. Vďaka tomu celá ďalšia príprava prebehne v čistote a v mise. Dosku ani nevyťahujte.
Na plech si položte papier na pečenie a nožom začnite ukrajovať z cesta bochníčky veľkosti menšieho jablka. Jemne ich povaľkajte v dlaniach a položte na plech. Z jednej dávky cesta výjde 9 až 11 chlebových roliek. Takto pripravené rolky ešte prikryjem čistou utierkou a nechám zohriať na izbovú teplotu aj jemne dokysnúť. Pol hodinka stačí.
Rolky ani netreba potierať, zvyknem ich buď narezať do kríža ostrým nožom. Raz som ich aj strihal nožnicami. Vznikli zaujímavé „rožky“. Teraz už nič nebráni tomu, aby mohli ísť do vyhriatej rúry. Pečiem ich pri 200°C presne 12 minút. Ani o sekundu dlhšie. A bez ventilátora, len s hornou a spodnou špirálou.
Hotové chlebové rolky budú svetlé a zospodu možno jemne chrumkavé. Ak do nich pichnete prstom, jamka by sa mala hneď vyrovnať naspať. Po rozlomení sa vyvalí von vôňa a striedka bude primerane vlhká.
Úprimne, netuším koľko toto pečivo vydrží, pretože ho cez víkend zjeme.
Úprimne, netuším koľko toto pečivo vydrží, pretože ho cez víkend zjeme. Niekedy ešte v deň upečenia… Najlepšie je samozrejme čerstvé v sobotu ráno, ale aj na druhý deň stále vydá sa fantastické raňajky. Skladujeme ho v ľanovej utierke, žiaden igelit.
Kto chce a dostane už v pečení grif, môže zájsť ešte ďalej. Pridajte do cesta po nakysnutí napríklad ľanové alebo slnečnicové semienka. Viem si predstaviť, že celkom dobre by fungoval aj rozmarín, olivy, cesnak alebo kúsky sušených rajčín. Nikdy však nevymažete z pamäte pocit obyčajných raňajok, keď si prvý krát rozlomíte čerstvé pečivo a natriete ho iba maslom. Lepšie raňajky už môžu byť, len keď si to celé vychutnáte niekde na terase, v záhrade alebo na balkóne… Čerstvo upečené a domáce pečivo je parfum pre dom!
P.S.
Z rovnakého cesta môžete spraviť aj chlieb. Stačí, ak cesto vyberiete s chladničky, prisypete múky koľko si cesto vezme a necháte asi pol hodinku zohriať a dokysnúť. Za ten čas sa vám zohreje rúra aj s plechom vo vnútri. Potom už len pomúčite horúci plech a vyklopíte naň cesto. A o 40-45 minút vytiahnete mäkký chlieb.
Ja pečiem chleba z kúpených kvasníc (droždia) už roky, ale pred pár týždňami som sa konečne dokopala k založeniu riadneho kvásku (klasicky miešať len múku s vodou a každý deň prikŕmiť) a ten chlieb to posunulo ešte kvalitatívne o 3 triedy vyššie. Neskutočne dobré, kvasniciam dávam zbohom :)
Vsetko postupne, vlastny kvasok uz je v plane. Teraz, ked viem, ze sa denne dokazem postarat o kefir bez toho aby zahynul, si mozem dovolit krmit dalsie tamagoči ;-)
Tamagoci ;-) to bolo dobreee.
Inak suhlasim s Lindou, razny kvasok je na nezaplatenie.
Robim ho podla http://varecha.pravda.sk/recepty/kvasok-z-raznej-muky-starter-podla-petra-rei/12345-recept.html
Ale trochu som si zjednodusil tu starostlivost on.
Nic nevyhadzujem, ale urobim kvasku co najviac, ked je zrely, rozdelim ho na jednorazove davky a tie zmrazim.
Potom uz len vyberam z mrazaku podla potreby.
Ked dochadza, zarobim dalsiu megadavku….
Preto ma moje tamacoci taky zamrznuty usmev.
Netreba krmit kazdy den a ani zmrazovat; staci dat do chladnicky a krmit tak raz za 7 az 10 dni. Ked je dostatocne silny, tak bez problemov prezije. Ten moj ma uz dva roky. V podstate ho ale zuzitkujem cely, pretoze chlieb peciem tak dva razy do tyzdna a nemusim ho teda krmit len preto, aby prezil.
Jooooj, vonia to az sem.
Vyzeraju vyborne.
Mam jednu otazku.
Nemas nahodou daky dobry a odskusany recept na „Karlovarske maslove rozky“?
Neviem ci je to spravny nazov, tak sme ich volali na strednom Slovensku.
Mozno bol origos nazov maslove rozky, neviem.
Boli take zahnute, vonali a chutili ozajstnym maslom.
Bolo to ale este za sociku….
Skusal som viac receptov, ale ani jeden nebol ten pravy.
V Liptovskom Mikuláši na námestí piekli a predávali slané lúpačky (40 hal.), ale pred 60 rokmi. Potom pekáreň zanikla a nikdy som také vynikajúce pečivo nejedol. Určite boli s maslom ako tie karlovarské.
Vhodne nacasovane na velkonocny vikend. Uz si par dni lamem hlavu, ze co specialne urobit, som nalomena na vianocku, ale neviem, ci tiez moze v chladnicke pomalu kysnut. Mozno skusim tieto zemlicky.
a uz k tomu len domace maslo a ranajky ako vysite :))))
Tak som ich dnes rano spravila, ale boli malo nakysnute (nechala som ich v chladnicke dve noci, mozno im to ublizilo). A zabudla som ich osolit.
Verdikt: Na buduci vikend skusam znova, tentokrat osolene a pekne podla receptu.
Katka: dve noci je uz asi moc, skus, uvidis ze sa podaria
Teda Katka….
Preco dve noci?
Upravovanie receptov je aj moja mania, ale urcite zaklady sa MUSIA dodrzat.
Kysnutie patri medzi ne.
Je uz po generacie odskusane a ver mi, ze na nic nove uz neprides.
Ked jedna noc, tak jedna, nic viac.
Pokial nie si skusena v priprave kysnuteho cesta, drz sa receptov.
Ked to uz budes mat v rukach a v oku, pusti sa do drobnych experimentov.
Zalezi napriklad aj na teplote v kuchyni a v tvojej chladnicke.
Viktor pise, ze ich po vybrati z chladnicky a vytvarovani este necha asi 30 min. jemne podkysnut pri kuchynskej teplote.
Ak ma v kuchyni teplo, staci.
Ak mas ty chladnejsie ako on, tak 30 min. nestaci.
Ja osobne ich nechavam zakryte utierkou na sporaku so zapnutou rurou.
Tam je najteplejsie, niekedy aj 45-60 min. ked je cesto z chladnicky.
Ked je cerstvo zarobene, staci 20 min.
Zalezi od toho, co peciem.
Ak je to velky kus cesta, aj dlhsie.
Lepsie by som to sam nedoplnil Milan
Ja som s receptom experimentovat nechcela, dve noci preto, lebo po prvej noci sme mali neocakavane vela chleba a nechcela som piect dalsi. Asi pred dvoma tyzdnami som videla vobec prvy clanok a kysnutom ceste v chladnicke, a kedze tam ho nechali v tej chladnicke tyzden, tak myslim, ze ta druha noc mu ublizit nemoze.
BTW, ak mam cakat hodinu na podkysnutie cesta, tak to uz pre mna ranajky nebudu, to mozem rovno chystat obed…
Uvidime na buduci vikend. Tento sa mi velmi nedarilo: na co som siahla, vsetko som pokaslala (roztecena charlotte, nedosolena ryza, presolena polievka, rozpadnute keksiky).
Katka: vtip je u mna mozno v tom, ze vstavam rano o siestej kvoli malemu, takze aj keby som mal nechavat pecivo hodinu dokysnut, tak furt mame nieco po siedmej uz napecene ;-) Ale vazne, dokysnut nechavam len hodinu, plech mam ale polozeny na rure, ktoru rozhicovavam…
Katka, mozes prosim ta postnut ten recept na kysnute cesto, co vydrzi tyzden v chladnicke?(myslim link)
Tusim je to nieco na sposob Pizzoveho cesta, ale nie som si isty.
Dik.
Tu je to:
http://www.travelerslunchbox.com/journal/2012/1/27/the-pizza-project.html
Recept som pouzila Viktorov. Ale priznam sa, ze som dala viac kvasnic, ako bolo treba (cerstve v obchode nemali a susenych som dala cely balicek). Ako hovrim, druhy pokus tento vikend.
Hlasim vydareny druhy pokus (akurat som ich znova zabudla osolit, ne tretikrat solim vecer pred ulozenim do chladnicky, rano asi nie som dostatocne zobudena).
Super.
Drzim palce v dalsom vypekani.
Prave sme dorobili skvarkove pagace….
Zas mi bude zle, lebo nevydrzim a dam si par este teplych. ;-)
Dakujem Katka.
Ako som si myslel, je to velmi dobre Pizza cesto, ale nie na nase tradicne kysnute veci.
Rozky, rolky a pod.
Neviem ktory recept si pouzila, ale je tam minimum kvasnic (oproti Viktorovmu receptu).
Tie pri chladnickovej teplote nespotrebuju vsetky ziviny pre svoj rast (kvasenie) za jednu noc, ale trva im to aj niekolko dni.
Preto je v tom recepte poznamka, „cim starsie, tym lepsie“ vtedy je uz cesto pekne prekysnute a akuratne.
Pri nasich davkach kvasnic, sa spotrebuju ziviny z cesta v chladnicke za tu cca jednu noc.
Potom uz pracujes v podstate s mrtvou masou.
Ked kvasnice nemaju co jest, prestanu kvasit a umieraju.
Kysnute cesto je v zaciatkoch alchymia, ale nedaj sa odradit.
Vzdy lepsie ako soda bread.
A ked prejdes na vlastny razny kvasok, budes v siedmom nebi.
Drzim palce.
Autor zabudol dať do zmesi rascu. Je to zdravšie, voňavšie a nenadúva.
Nezabudol, je tam poznamka, nech si kazdy do cesta prida cokolvek podla svojej chuti… ;-)
my doma robievame kysnuté cesto v chladničke ponorené do vody, robia sa z neho slané tyčinky o ktorých idú fámy že vydržia čerstvé aj dva týždne, zatiaľ sa nám to nikdy nepodarilo vyskúmať
Zaujimava metoda, tie palicky ako talianske grissini?
nie, skor ako chuťovečka na párty, pre návštevu a podobne, veľké asi ako malíček, napíšem recept
toto je prepis receptu ako ho mám od mami
Podvodné tyčinky!
500 g hladkej múky
300 g Hery (môže byť aj iný – napr. Palmarín)
1 dcl mlieka
2 dkg kvasnice
trošku kryšt. cukru do mlieka , pripraviť kvások z vlažného mlieka
– všetko zmiesiť, vytvarovať bochník, zaliať v miske studenou vodou, nechať v chlade cca 1 hod., sledovať, keď začne pracovať – púšťať bublinky, vyberieme, vysušíme v utierke a na pomučenej doske vyvaľkáme, celé potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme podľa fantázie posýpkou ( sézam, orechy, mandle…..), pokrájať tyčinky, uložiť na soľou posypaný suchý plech, upiecť do ružova..
poznámky: že je cesto hotové môžeme spoznať aj podľa toho že vypláva na povrch, pozor ak ho tam necháme dlhšie bude z neho kašovitá hmota (vlastná skúsenosť), doma to posýpavame sezmom, plech poprášiť solou podla toho ako máme radi slané, ak to neodhadneme, nevadí, soľ sa dá zošúchať, cesto vyvaľkáme na hrúbku cca 5 mm, tyčinky vykrajujeme cca veľkosti malíčka, čím tenšie tým budú chutnejšie, pri pečení pozor rýchlo sa pripalujú
Dakujem Viktor za skvely recept, konecne prvy chlebovy uspech. (-:
Vyskusal som, bol to prvy pokus celkovo s kvaskom. Vecer som urobil cesto ako v recepte, pridal asi deci kvasku zamiesal a dal do chladnicky. Ale velmi sa mi to nepodarilo – cesto velmi malo nakyslo a tak to boli skor take chlebove placky – chutovo ale dobre :-)
Nabuduce vyskusam cesto nechat len tak na linke a zozeniem chlebovu psenicnu muku – v obchode mali len T650… Nejake dalsie napady ako docielit vo verzii s kvaskom nieco take ako mas na fotkach ?
barky, zalezi aj od toho, aky stary si mal kvasok.
Ak bol cerstvy (mladsi ako 7-9 dni) tak ho treba dat viac.
Cerstvy je „slabsi“ ako vyzrety po 9 dnoch.
S kvaskom radsej cez noc a bez chladnicky.
Ved ani nase stare mamy nemali chladnicky.
Cesto zarabali na noc, dali do nevykurovanej miestnosti (komory) a do rana malo cas na vsetko potrebne.
Rano dotvorit (ak bolo treba) a sup do pece.
Neboj, nabuduce budu ako od Matela (Matelka) ;-)
Bolo to presne na deviaty den od zalozenia, takze to mohlo byt tym… Celkovo mam problem s davkovanim – som clovek ktory ma rad presne recepty – a dodrziava kazdu gramaz ale tu s tym asi nepochodim a budem musiet skusat, ale tesim sa na to :-)
Muka je ok aj T650, skor ta chladnicka bola problem, mozno aj malo kvasku. Tiez som mal problem s davkovanim, teraz davam cca 2 dcl a funguje to. Cez noc na linke a vybavene. Aktualne dnes rano, podaril sa.
Potrebujem znova pomoc :-) Mam za sebou nejake styri pokusy, chut aj vzhlad zvonka je super. Kazdopadne znutra su prilis hutne. Peciem 15 minut, po sformovani ich nechavam na rure dokysnut este pol hodinu. Kvaskum davam cca 2 deci.
Mam skusit ich nechat dlhsie kysnut – kolko je podla vas max ?
Pecivo som este z kvasku nepiekol, takze ti nebudem vediet celkom presne povedat. Ale mam podobny problem s chlebom, tiez je prilis hutny a menej vybehne ako z kvasnic. Skusil som na zaciatku nesolit cesto a pridavat sol ked cesto ku koncu kysnutia zlahka prehnetiem.
Tiez som si vsimol, ze kombinacia kvaskoveho cesta a velkeho hnietenia da zbity a hutny chlieb. Takze hnietit len zlahka, kvasku si dal podla popisu dost. Skus nechat podkysnut po sformovani povedzme hodinu.
Podarilo sa! Urobil som mensie 12 mensich kuskov z mnozstva z receptu, nechal podkysnut hodinu a piekol som 20 minut a vysli vyborne. Aj moja draha manzelka pochvalila :-)
Super, tak pokracujte v radosti ;-)