Voňavá petržlenová polievka s tymiánom

Túto polievku stále prerábam a snažím sa do nej dostať čo najviac petržlenu. Dávnejšie som ju robil s estragónom, ale teraz sa mi podarila omnoho lepšia.

Rovnaká polievka sa dá spraviť s paštrnákom a lenže tam človek neriskuje, že bude príliš aromatická a výrazná. Výraznú chuť som ale chcel, preto som sa len potreboval pohrať so správnymi pomermi. Stalo sa mi už aj to, že niektoré predošlé pokusy jedol sám, ale tentoraz chutil celému osadenstvu, vrátane krpca.

Suroviny

– 4 väčšie petržleny
– polovica malého póru
– 4 väčšie zemiaky
– 2PL masla
– tymián
– soľ a čierne korenie

Suroviny naplnia asi 2l hrniec. Najprv pokrájajte pór a orestujte ho na masle alebo pretopenom masle. Rovnako očistite a pokrájajte petržlen, najlepšie na tenšie krúžky a prihoďte ho do hrnca. Všetko ešte krátko orestujte a podlejte trochou vody. Môžete nechať prudší plameň, za ten čas si pohodlne ošúpete a pokrájate zemiaky. Pridajte ich k vareniu spolu s korením a dolejte vodou.

Nechajte pod pokrievkou variť aspoň hodinu. Potom už len odstavte, nechajte trochu vychladnúť a rozmixujte tyčovým mixérom. Hotová polievka je akurát aromatická a pýta si dozdobenie aj niečo chrumkavé k tomu.

Petržlenová polievka s tymiánom

Na servírovanie som použil sušenú materinu dúšku (inak sestra tymiánu) a pár kvapiek olivového oleja. To chrumkavé je hrianka s roztopeným údeným oštiepkom. Mimoriadne hrejivé na sychravú zimu, plnotučné v chuti a intenzívne vôňou.

Petržlenová polievka s tymiánom

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.