Zbohom čipsy, vitajte burizony

Nečakajte článok o retro potravinách. Iba nadupanú orientálnu verziu pukancov.

Minule som v potravinách hľadal sucháre, tak som natrafil aj na burizony. V našom domácom lazarete sa nestretli s úspechom, tak som začal uvažovať, čo s nimi. Zásoby síce držím, ale aj pravidelne obmieňam. Nechcel som ich len niekde odložiť, aby som ich o pol roka vyhodil kvôli moliam. Ako prvé mi napadlo to najjednoduchšie. Nasypať ich do formičiek a zaliať horkou čokoládou. Povinná jazda na nami a zjedená tesne po zatuhnutí v chladničke. Namlsaný som uvažoval nad slaným receptom. Na obale spomínali niečo o suchom pražení na panvici. Prečo suché, chýbal mi tam olej.

Potom som poňúral na internete a vyhral bingo. Burizony sa síce v Seredi robia od roku 1966, ale čuduj sa svete, v Indii omnoho dlhšie. Napríklad takto:

Čo v Indii robia jednoducho a vysokou teplotou, spravili vo svete večného pokroku inak a s ohromným rámusom. Delom na pukance. Výsledok sú tak ako tak ryžové pukance.

Korenisté ryžové pukance

Pražené burizony s kurkumou a arašidmi

Suroviny

– burizony
– ghee (pretopené maslo)
– kurkuma
– karí lístky (príp. bobkové alebo kafírové)
– ostré karí (zmes)
– arašidy
– soľ
– koriandrová vňať

Recept som poskladal z viacerých zdrojov a upravil podľa dostupných surovín, najlepšie ako sa dalo. Oproti originálu mu chýba napríklad sev, čo sú tenké pražené rezance vyrobené z cícerovej múky.

Krátko rozohrejte ghee a opražte na ňom arašidy. Potom ich odložte nabok a do rovnakého masla pridajte kurkumu, štipľavé karí a karí lístky. Karí lístky som nezohnal, namiesto nich som použil bobkový a kafírový list. Krátko premiešajte, aby všetko korenie pustilo farbu a chuť. Na záver už len pridajte burizony a poriadne miešajte, kým nechytia všetky žltú farbu. Nie dlho, ľúbia prihárať.

Patrí jej popredné miesto na chuťovej scéne tejto chuťovky, žiadna dekorácia.

Hotové pukance odložte vychladnúť, posoľte a primiešajte k nim arašidy s nadrobno nakrájanou vňaťou koriandra. Pred servírovaním môžete pokvapkať čerstvou citrónovou alebo limetkovou šťavou.

Burizony pražené na masle s korením a arašidmi

Ako to chutí? Tak, že najprv skepticky ochutnáte. Akurát pikantné, nie príliš mastné. Potom si naberiete znovu. Nakoniec zistíte, že ste to zjedli celé a nezostalo nič pre ostatných. Víkend ďaleko, ale aspoň už viete, čo spravíte nabudúce k domácemu kinu. Ak máte chuť experimentovať, smelo do toho. Zachovajte tuk a skúste iné korenie. A nezabudnite o tom napísať sem do komentárov.

P.S.

Najprv som si to chcel uľahčiť a pražil som arašidy aj s korením. Korenie mi zhorelo. Túto skratku teda neskúšajte. Ak vám aj niečo prihorí, prídete len o časť surovín, nie o všetky. Koriandrovou vňaťou som šetril a zbytočne. Patrí jej popredné miesto na chuťovej scéne tejto chuťovky, žiadna dekorácia.

Kafírové listy som zohnal v M&S a ostrú karí zmes mám priamo z Indie, od Zuky. Ostré aj po rokoch. Ghee si môžete vyrobiť sami. Ak skúsite skratku s maslom, tiež sa nevyplatí. Prudké a krátke praženie v zdraví neprežije. Papierový „pohárik“ spravíte ľahko zo štvorca.

Ešte poznámka k burizonom. Občas sa používajú podobne ako káva v predajniach parfumov. Resetujú chuťové poháriky pri degustáciách. Spomínam si, že sme ich pojedali pri porovnávacom teste káv pripravených ako espresso.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (3)

  1. Viktor, parádička, ďakujem za inšpiráciu, je presne podľa môjho gusta, vidím, že dnes sa budem v potravinách obzerať po burizónoch ;-)

    1. Na nieco je retro predsalen dobre, ich obal doslova krici v regaloch, na rozdiel od ostatnych racio veci ;-) Daj vediet, co s nimi spachas.

      1. Červeno-žltý pásik, jasné že kričí ;-) S burizónmi pôjdem najprv podľa tvojho vzoru – kurkuma, karí, a najmä koriander, to sú moje chute…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.