Aké jedlo po otrave jedlom

Prvá pomoc pri otrave jedlom

Jedlo nie je vždy len zábava a pôžitok. V živote kritika jedla sa občas dostaví „volanie divočiny“, proti ktorému sa neoplatí bojovať. Naopak, čím skôr sa telo zbaví jedu, tým lepšie pre vás.

Vyskúšal som si to posledný piatok. Ubehaný deň a na konci som zjedol niečo z vajec a kyslých uhoriek. Skrátka nesadlo. Detaily decentne vynechám a prejdem k podstate. Nemôžem dávať rady ako doktor, ale na bežne pokazený žalúdok mám zopár receptov.

Zavlažovanie

Absolútne najdôležitejšia stratégia na prežitie je poriadne zavlažiť dehydrovaný organizmus. Dehydratácia je fakt nebezpečná vec, preto riešte prednostne tento problém, nie pôvodného strojcu problému, teda žalúdok. Ideálne na pomoc sú rôzne minerálky, absolútne najlepší je Rehydron. Biely prášok, ktorý obsahuje glukózu, soľ, citronan sodný a chlorid draselný. Zaleje sa studenou vodou a popíja v pravidelných a menších dávkach. Chuť nie je bohvieaká, ale oplatí sa vydržať. Je akoby ste si naraz osolili aj ocukrovali vodu. Tak ako tak, bol to najviac tento nápoj, ktorý mi po piatkovom žalúdočnom faux paux zachránil víkend a postavil ma na nohy.

Nezabudnite na známe porekadlo, že žalúdok nemá zuby.

Chlácholenie žalúdka

Keď už statočne zavlažujete a žalúdok s bruchom sa trochu ukľudnili, môžete vyskúšať v malých dávkach osvedčenú klasiku – banán alebo suchár. Ale keď už, nezabudnite na známe porekadlo, že žalúdok nemá zuby. Čiže poriadne každé sústo požuť a premlieť v ústach. Navyše, toto pravidlo môžete smelo aplikovať aj ďalej, po skončení problémov. Urobíte vlastnému žalúdku radosť.

Miska ryže

Žalúdok sa už viacmenej ukľudnil, nevzoprel sa ani banánu či sucháru a vy už začínate špekulovať nad ďalším jedlom. Oplatí sa ešte trochu brzdiť a stále zavlažovať (!). Ak vás počiatočné problémy zastihli ráno a veci sa vyvíjajú dobrým smerom, mám pre vás dobrú správu. Môžete si dať na večeru „čínu“! Nemám na mysli pražené rezance s tofu a sójovou omáčkou, ale obyčajnú malú misku nesolenej ryže. Uvarte ju ako cestoviny, v dostatočnom množstve vody a bez oleja. Ak chcete, môžete prihodiť aj na malé kúsky pokrájanú mrkvu. Toto jedlo vám odporučí aj lekár, napríklad pri črevnej chrípke.

To najhoršie, čo môžete po vzbure žalúdka skúšať, sú mastné jedlá a potraviny s vysokým obsahom jednoduchých cukrov. Takže piánko… Vypnite telefón, ľahnite do postele a oddychujte. Dôslednosť teraz urýchli celý proces a poskytne odpočinok po vyčerpaní.

V podobnom duchu môžete pokračovať na ďalší deň. Ľahké jedlá, zeleninové polievky, ľahko stráviteľné potraviny. A pridávať postupne. Porcie aj sústa. Ak sa situácia naopak zhoršuje, potom naše rady končia a vy radšej navštívte lekára.

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (2)

  1. Súhlasím, takéto veci treba mať vždy poruke. :-)

    1. Ďakujem,práve mám za sebou záchodový maratón, tak sa určite podľa tvojich rád zariadim.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.