Koncoročné bolo a bude

Postavil som vodu na kávu a pustil si v hlave premietačku. Bol to pestrý rok. Tu na stránke možno nie vždy, ale v gastronómii určite.

Voda sa varí

Doteraz som vo svojich predpovediach niekoľkokrát za sebou písal, že príde prečisťovanie. Podľa mňa naozaj prišlo až tento rok. A pod prečisťovaním nemyslím zatváranie podnikov, ako skôr začiatky nových projektov.

Ako besný sa rozbehol Bratislavský regál, ktorý začal najprv hľadaním surovín, pokračoval vydávaním jednoduchého internetového magazínu a zatiaľ to dotiahol na murovanú prevádzku s domácimi hamburgermi.

Prudký záchvat bistier bola ďalšia téma. Najprv mútilo vodu Mondieu, potom ju ešte viac rozmútili zmeny u Shtoora, trojku uzavrel Fúz, aby ich všetky tri nakoniec sfúkol U Kubistu. Hybrid potravín a kaviarne s názvom Moje sa zatiaľ opodiaľ prizerá. Verím, že ten čas využíva hlavne na učenie sa z chýb ostatných. V kaviarňach pribudli alternatívne prípravy kávy. Nielen v Bratislave, ale napríklad aj v Kubíne.

Objavili sa aj produkty, ktoré na našom trhu prakticky úplne chýbali. Napríklad mušt Jablčnô a ďumbierové „pivo“ Ginger Mania. A koncom roka v Nitre konečne znovu začali variť pivo, volá sa Trogár. Podľa toho, čo som počul a videl, sa stále viac a viac darí foodbloggerovi Tomášovi Babincovi s jeho paštétami.

Festivaly sa definitívne stali normálnym zvykom. Tým veľkým veľmi dobre sekundovali miniakcie v Bratislave aj menších mestách. K nim musím pripočítať festivaly vína aj prvý slovenský festival kávy.

S farmárskymi trhmi to ale bolo skôr naopak. Bolo to viac o marketingovom zneužívaní módneho slovného spojenia, než o kvalite. Ono, celý marketing okolo gastronómie bol tento rok skôr zúfalý. Hlavne nadmerné používanie slova „poctivo“. Všetko bolo tento rok zrazu strašne poctivé, úprimné a naozajstné.

Nových vecí bolo samozrejme viac než som tu stihol vymenovať. Podstatné je ale jedno. Začalo sa veľa nových vecí a všetkým im držím palce. Predpovedať tento rok nebudem. Myslím že postačí, keď vám všetkým zaželám veľa síl, optimizmu, úsmevu aj radosti z toho, čo vás baví. Všetko dobré!

Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Komentáre (1)

  1. hmm…chýba mi tam Pyré, čo je tiež zaujímavý počin na naše pomery…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.